צילום אילוסטרציה

הודיה עמרני בת 8 מיבנה, תלמידת כיתה ב' בבית הספר 'נועם' בעיר, סובלת ממומים מולדים בגפיים, מתקשה בניידות וסובלת מאי שליטה בסוגרים. אמה של הודיה, שחף עמרני, מטפלת בביתה במסירות מעוררת השתאות רבה ומובילה אותה להישגים משמעותיים.

למרות הקשיים השתלבה הודיה במסגרת חינוכית רגילה. לדברי אימה השילוב של הילדה מופלא והיא מציגה את כישוריה הרבים, שלעיתים אף גבוהים מיתר תלמידי הכיתה. בשל הצרכים המיוחדים שלה הודיה זקוקה לסייעת רפואית צמודה, אשר תסייע לה בעיקר בהחלפת הצרכים במהלך יום הלימודים. כיום נדרשת אימה של הודיה לצאת במהלך יום העבודה, להגיע לבית הספר ולבצע החלפות, לעיתים אפילו פעמיים ביום. בנוסף, בשל העובדה שבית הספר אינו מונגש, נאלצת שחף לסחוב את כיסא הגלגלים בכל בוקר. לאחר אינספור בקשות, בירורים, סחבת ובירוקרטיה, פנו ההורים לעו"ד יוסי צ'סקוב, העוסק בתביעות למימוש זכויות רפואיות, שכעת מסייע להודיה ומשפחתה לקבל את מה שמגיע לה על פי חוק. לטענתם עיריית יבנה ומשרד החינוך טרם התייחסו לסוגיה. אולם יחד עם זאת נאמר להם במשרד החינוך כי עליהם להעביר את הודיה לבית הספר לילדים עם צרכים מיוחדים. לדבריה מהלך שכזה אינו הוגן, שכן הודיה משתלבת בצורה מיטבית בבית הספר. "הודיה הסתגלה לבית הספר החדש ולא מחפשת שיטרטרו אותה שוב" אומרת אימה "היא לא מצורעת והישגיה לא פוחתים מילדים אחרים. להפך, הציונים שלה מעולים, והמורות והילדים אוהבים אותה מאוד".

עו"ד יוסי צסקוב

ממשרד עו"ד יוסי צ'סקוב נמסר: "שחף פנתה למשרדנו בעניין זה, ומשרדנו הגיש בקשה, לפני יותר מחצי שנה, להכרה בזכאותה של הודיה לסייעת רפואית. הפנייה הועברה למפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך. יובהר כי טרם התקבלה התגובה מטעם עיריית יבנה ומשרד החינוך בעניין זה, על אף ששנת הלימודים כבר בעיצומה. אם לא די בכך, בית הספר אינו מונגש ואימה נאלצת לסחוב אותה עם כיסא הגלגלים בכל בוקר. משרדנו פועל לקבלת זכאותה של הודיה לסייעת רפואית ולמימוש זכויותיה, על מנת שתרגיש שווה בין שווים ותמשיך ללמוד במערכת החינוך הרגילה. משרדנו שוקל אף פנייה לערכאות הרלוונטיות בעניין זה".

מעיריית יבנה לא נמסרה תגובה