מ' אמה של א' בת ה- 5.5 מעולם לא חשבה שהסיוט הכי גדול של כל הורה יכול להגיע גם לפתח ביתה, ושביתה תהפוך לקורבן לאלימות מצד הגננת. "זאת ילדה בוגרת, מאוד וורבלית ופלפלית, שתמיד משתפת אותי בכל מה שקורה לה" מספרת השבוע האם ל'יבניתון'. "אנחנו שומעים סיפורים כאלה יום-יום, אבל מעולם לא חשבתי שיכול לקרות משהו כזה לילדה שלי, שכבר לא תינוקת, יודעת להבחין בין טוב לרע ולספר כל מה שעובר עליה".

מדובר על גן במושב הסמוך ליבנה, אולם על פי החשד האירועים הקשים אירעו במסגרת הצהרון, שמופעל על ידי רשת המתנ"סים. לדברי האם מי שפגעה, לכאורה, בילדה הייתה הגננת עצמה, אשר החלה את עבדותה בצהרון לאחר חג הסוכות והופקדה על שלומם וביטחונם של הילדים הרכים ועל הובלת הצוות החינוכי של הצהרון. "כבר מהשבוע הראשון לא הרגשנו בנוח מולה. יש לנו קבוצת ווטסאפ של ההורים וכולם הביעו תמיהה על ההתנהלות שלה, אבל כמובן שלא חשבנו לרגע שזה יכול להגיע לרמות כאלה". לפני כשבועיים החלה א' לספר לאימה שהגננת נוהגת להעניש אותה באופן קבוע, ולשלוח אותו לעונש לפרקי זמן ממושכים. יומיים אחר כך חזרה מהגן וסיפרה שמשכה לה בחוזקה בשיער. "מיד התקשרתי למנהלים של הצהרון ודרשתי לערוך בירור" מספרת מ' "דיברתי עם הגננת והיא אמרה שניסתה לסדר לה את השיער ונתפסו לה האצבעות בקשרים שיש לבת שלי והיא נאלצה למשוך קצת כדי לשחרר את היד שלה. הגרסה הזאת לא התיישבה עם המציאות, לבת שלי יש שיער ארוך וגולש שתמיד מסודר ואסוף, אין לה קשרים ואין שום סיכוי שדבר כזה קרה". בתום השיחה עם הגננת התקשרה האם למנהלת של הצהרון וביקשה לקבוע פגישה, על מנת להבין לעומק את אשר ארע שם. "רציתי שיסבירו לי בדיוק איך מושכים לילדה בשיער בטעות, שתראה לי איפה בדיוק היא מצאה קשרים בשיער של הילדה ותשחזר את כל מה שקרה שם". הפגישה נקבעה ליום שלישי בשבוע שעבר, אולם הגננת לא הגיעה באותו יום והפגישה נקבעה ליום למחרת. ברביעי שעבר הגיעה מ' לאסוף את ביתה מהצהרון שעה לפני הזמן ומצאה אותה יושבת על רצפת הגן ובוכה. "היא הייתה בהיסטריה. שאלתי אותה מה קרה והיא אפילו לא הצליחה לענות לי. פניתי לגננת והיא אמרה שהג'קט שלה נשאר בחצר והיא רצתה אותו. לא הבנתי למה נתנו לה לבכות בצורה כזאת בגלל ג'קט, אבל לא אמרתי כלום. לקחתי את הילדה והלכנו, במטרה לחזור בארבע וחצי לפגישה שנקבעה". השתיים נכנסו לאוטו ועשו את דרכן הביתה. בדרך המשיכה א' לבכות בכי מר וסיפרה שהגננת שרטה אותה. "ניסיתי לשאול אותה עוד שאלות ולדובב אותה, אבל היא הייתה היסטרית. כשהגענו הביתה נתתי לה לאכול ולשתות ושאלתי שוב, היא אמרה לי 'אני אספר לך אחר כך'.

.

הנחתי לה, לא רציתי ללחוץ עליה יותר מידי במצבה וחיכיתי שתירגע. בזמן הזה כל הגוף שלי בער, ידעתי שקרה שם משהו מעבר לסיפור עם הג'קט. לא מתאים לה לבכות ולצרוח בצורה כזאת". דקות ספורות אחר כך הכניסה מ' את א' הקטנה למקלחת, כשפשטה ממנה את בגידה חשכו עיניה. כל גופה של הילדה בת ה- 5.5 היה מכוסה בסימני אלימות, שריטות, שטפי דם וסימנים אדומים. "נגלתה לעיני זוועה, הייתי בשוק. ואז היא סיפרה לי שהיא הרביצה לה, שרטה וצבטה". האם והילדה מיהרו לפגישה שנקבעה להן מבעוד מועד גם המנהלת של הצהרון והגננת. לדבריה, בעימות מולה היא הודתה במעשיה ואמרה שעשתה זאת כי הילדה השתוללה. "שאלתי אותה למה היא עשתה את זה, והיא ענתה קור רוח מקפיא. הראיתי לה את הסימנים שצילמתי על הגוף של הילדה והיא לא הנידה עפעף. אמרה שהיא השתוללה והיא לא הצליחה להשתלט עליה. היא אפילו לא הביעה צער על מה שקרה ולא התנצלה. הרגשתי חוסר אונים נוראי. זה משהו שכשהוא מגיע עד לפתח הבית שלך ונוגע לילדים שלך, אתה לא יודע איך להגיב ומה לעשות. שאלתי אותה למה היא לא התקשרה אליי, אני הייתי באה ומוציאה את הילדה מהצהרון, מדברת איתה, עוזרת לה. איך היא יכלה להרים עליה יד ולהתייחס אליה בצורה כל כך אכזרית".

מיד בתום הפגישה לקחה מ' את הילדה לבדיקה רפואית, ניגשה להגיש תלונה במשטרה ופנתה לעורכת הדין רעות שדה שתייצג אותה. באותו היום הגננת פוטרה מעבודתה ומנהלת הצהרון שלחה הודעה להורים. "לצערי הרב, עם הרבה כאב, אני מעדכנת אתכם שהגננת נהגה היום באלימות קשה כלפי אחת הילדות. כמובן, החל ממחר היא לא תגיע לגן יותר ונטפל בזה מול הדרג הגבוה ביותר בצורה החמורה ביותר". בהמשך הוסיפה וכתבה: "20 שנה אני במקצוע ובחיים לא ראיתי מראות כאלה קשים. מזועזעת ובוכה יחד איתכם. אני לא אוותר ואגיע עם הסיפור המזעזע הזה לאן שצריך, לדרג הגבוה ביותר. היא תשלם על זה ביוקר".

ההורים היו המומים והחלו להוסיף סיפורים נוספים. "הילדה שלי לא הייתה היחידה, מסתבר" אומרת מ' "אבל היא כן הפכה לסוג של שעיר לעזאזל ועליה הוציאה הגננת את כל העצבית והתסכול שלה. הורים נוספים סיפרו לי שהם ראו אותה מתייחסת אליה בברוטליות וחוסר סבלנות. בהמשך גם התברר שכששטפו את הגן באמצע היום, היו משאירים את הילדים בחצר ולא נותנים להם להיכנס אפילו לשתות מים. עכשיו הביאו פסיכולוג לגן, במטרה לבדוק מה היה היקף התופעה ולהקל על הילדים".

במקביל החלה א' הקטנה לעבור טיפול פסיכולוגי אישי וצמוד. "נאלצנו לפנות לעזרה כי הילדה במצב לא טוב. הלילות שלנו כבר לא לילות. היא מתעוררת כל רבע שעה בצרחות אימה, חזרה להרטיב. הפרידות ממנה מאוד קשות, גם בבוקר וגם בחוגים. זאת ילדה שיש לה בכל יום חוג, מאוד עצמאית ויודעת להסתדר. עכשיו היא לא עוזבת אותי וחוששת להישאר לבד. כל שגרת החיים שלנו השתנתה ללא היכר. אני מקווה שהתמונה תתבהר עד תום, שנדע בדיוק מה קרה שם מאחורי הדלת הסגורה ושהיא תיענש בחומרה. החשש שלי שהיא עוד עלולה להגיע לגנים אחרים".

.

עוה"ד רעות שדה: "לפני מספר ימים פנתה למשרדי לקוחה במצב נפשי קשה מאוד שביתה הקטינה ספגה אלימות פיזית מחפירה, במקום אשר היה אמור להוות מקום מבטחיה- צהרון בגן הילדים. הלקוחה גוללה בפני את מסכת ההתעללות האיומה, שחוותה הקטינה כבת חמש אשר כללה משיכות שיער, שריטות וחבלות קשות בפלג גופה העליון. מאז המקרה הקשה הקטינה סובלת מנדודי שינה, סיוטים נוראיים ומתקשה לשוב לשגרת יומה. מצב זה אינו מתקבל על הדעת וזו בלשון המעטה. בכוונתי לפעול בצורה נוקשה כלפי כל המעורבים בפרשה, ובפרט כלפי הגננת המתעללת, בכדי שמקרים חמורים מעין אלו לא יקרו בשנית לעולם". 

מהמועצה האזורית חבל יבנה נמסר: "ההוראה לצוותים החינוכיים ולחברה המפעילה את הצהרונים היא חד משמעית, הרחקה מידית בכל מקרה של פגיעה. כתוצאה מהמקרה פוצל הצהרון לשתי קבוצות קטנות, על מנת לאפשר רמת פיקוח פרטנית על כל אחד מהילדים".