צילום: ארכיון 'יבנה-נט'

 

                                                                                                                    משטרת ישראל מנטרת את פעילות האקטיביסטים מקרב קהילת יוצאי אתיופיה ברשתות החברתיות - וחוסמת אותה לפי הצורך. גם ביבנה. כך מגלה היום בלעדית ל'יבנה נט' חבר המועצה שחר סימנה, ראש סיעת 'יבנה עיר אחת' וממנהיגי הקהילה האתיופית בעיר.

למן תקרית הריגת סלמון טקה לפני כחודש, הפכו למעשה ערוצי התקשורת החברתית – בהם 'וואטסאפ', 'פייסבוק', ו'יו טיוב' - לכלי התקשורת המובילים בקרב הקהילה, ובהם מנוהלת בפועל רשת הקשר המסועפת אשר בבסיס ההתקוממות של המגזר. סימנה מספר כי הלך הרוח בקרב הקהילה ממשיך להיות סוער, ואומר: "אין רגיעה בעניין התקרית הקשה הזו, וגם לא מסתמנת כזו. הפעילים לא מתכוונים לעבור לסדר היום. השקט בימים האחרונים הוא שקט שלפני סערה".

בשל החסימות והניתוקים של הרשתות החברתיות בפני הפעילים דרך מחשביהם וחשבונותיהם, וכן דרך מכשירי הטלפון הסלולאריים, הם פונים לחברים ולמכרים מסביבתם הקרובה, ומשתמשים בכלי התקשורת שלהם על-מנת להעביר את מסריהם בקבוצות ה'וואטסאפ' ובחשבונות 'יו טיוב' אשר לעת עתה אינם מנוטרים ואינם חסומים, ועם זאת יודעים הפעילים כי המדובר בשאלה של זמן עד שגם כלים אלה יאותרו וייחסמו.

"זו סתימת פיות קלאסית, ולחלוטין הפרה של כללי חופש הביטוי בדמוקרטיה", אומר סימנה, "מול אדם העובר עבירה, יש בהחלט זכות לרשויות החוק לפעול נגדו, אולם לא יכול להיות שלא יאפשרו תקשורת בין נציגים לגיטימיים של קהילה העוברת משבר, גם אם המדובר בתיאום ובתכנון של הפגנה או סוג אחר של מחאה – כל עוד שהיא חוקית".

סימנה מתייחס גם למתווה הפעילות הציבורית של הקהילה, ומציין כי אלמנט חוסר הסדר בהיררכיה ארגונית של המנהיגים ומקבלי ההחלטות, והכשל בבניית מערכי הסברה ומבצעים מאוחדים ומלכדים, ניכרים מאד ופוגעים בהישגיהם. הפעילות, לפיכך, מתבצעת בערוצים ספורדיים וספונטניים, ללא הכוונה ותכנון, הוא מסביר.

עוד הוא מוסיף ומנתח, כי כך קורה, שתחת לטפח באורח שיטתי ומובנה מודל פעולה במשבר מול הרשויות והחברה הישראלית, תופסות את מקומם של אלה התלקחויות זמניות, ספונטניות, תלויות אירוע וחסרות יכולת להשפיע באופן מוסדר ומשנה מציאות, אשר עם דעיכתן הטבעית דועך המשבר היסודי והעמוק כל-כך - עד להתלקחות הבאה. בתווך, בין האירועים, למעשה לא קורה כלום למעט המשך הבעירה על 'אש קטנה' בקרב האקטיביסטים המחממים מנועים לקראת ההתלקחות הבאה.

סימנה אומר כי המערכת המשומנת של משטרת ישראל והרשויות האחרות פועלות בדרך של 'הפרד ומשול'. היום אמור להתקיים בתחנת משטרת יבנה מפגש של מפקד המחוז עם בעלי תפקידים ועם הקהילה האתיופית, ואולם הצפי להשתתפות של בני הקהילה בעיר נמוך במיוחד – לאור העובדה כי הכנס מתקיים בתחנת המשטרה ולא במתנ"ס 'סולומון' בו היה אמור להתקיים במקור, ואולם מיקומו שונה לאור בקשת העירייה. "לתחנת המשטרה יש קונוטציה לא נעימה, בלשון המעטה, עבור בני הקהילה ובוודאי עבור הפעילים החברתיים הבולטים בעיר, ולא צפוי כי יסכימו להגיע לכנס המתקיים במתחם המשמש עבורם סוג של איום. כמובן שמפגש כזה היה עדיף לקיים במקום בו הם מרגישים בנוח, כמו 'בית סולומון', אולם ההחלטה לא ניתנה בידי ראשי הקהילה", ציין סימנה.