צילום: 'ויקיפדיה'

מליאת מועצת עיריית יבנה אישרה את הצעת חוק העזר העירוני שיזם ראש העיר גוב-ארי, לפיה יוקם מנגנון לפיקוח על גני הילדים לגיל הרך בעיר.

ממלא מקום ראש העיר, ד"ר אהוד ויצמן, ציין כי המדובר במהלך אשר יעודד את הגנים להתנהל בנורמה איכותית ובטוחה, ואשר יסלול בסיס לחקיקה ראשית בעניין בהמשך.

הצעת החוק שמקדמת הממשלה בימים אלה, לפיה יחוייבו כל המוסדות לגיל הרך בהתקנת מצלמות ויעברו לפיקוח משרד החינוך, צפוייה לארוך שנתיים לפחות עד למימושה וכניסתה לספר החוקים.

"אנו מבקשים להחיל סט קריטריונים כשירות לציבור, כך שכל גן, מעון או משפחתון יהיו חשופים לביקורת ולדירוג - באופן שההורים תושבי העיר יידעו מה דירוג הבטחון והבטיחות של כל מוסד ומוסד", ציין ויצמן, והוסיף כי בכוונת ראש העיר למנות אדם בעל סמכות פיקוח וביקורת, אשר יהיה אחראי על קביעת העמידה בתקן העירוני.

חבר המועצה מאיר שטרית ציין כי אם לא תתבצע בדיקה מקיפה של עברו המקצועי והאישי של מפעיל גן, ובכלל זה דרישה להצגת תעודת יושר ובדיקת רישום פלילי  - כל החוק המוצע חסר ערך.

חבר המועצה רועי גבאי מתח ביקורת חריפה על שטחיות הצעת חוק העזר, והסביר כי ההיבטים החשובים ביותר הם ביצוע הכשרה מתאימה לגננות ולמפעילי המוסדות הפרטיים והציבוריים לגיל הרך, ולהציב כמטרה ראשונה במעלה את מניעת האלימות כלפי הפעוטות בכל מחיר.

גבאי טען כי ההצעה חובבנית, ארכאית ועוסקת בנושאים שאינם רלוונטיים כלל לשמירה על שלום הפעוטות. הוא הציע להקים ועדה להגדרת התקנים, אשר תגבש מחדש את הצעת החוק תוך דיון וסיכומים עם הגננות. "אני בעד הצעת חוק, בכדי שיהיה סופסוף חוק בעניין הזה, ולא לחכות לממשלה, אבל הצעת חוק העזר כפי שהיא מנוסחת כעת - היא פופוליסטית וחסרת ערך".

היועץ המשפטי החיצוני לעיריית יבנה, עו"ד איתן ברש, אמר כי גם אם ההצעה הנוכחית איננה מושלמת, הרי שהיא תתחיל מהלך.

ויצמן  סיכם את הדיון באומרו כי באמצעות המהלך "אנו מייצרים שוֹט, שיתנופף מעל ראשם של מי שעלולים להיות עבריינים בכל האמור עם ביטחון הפעוטות במוסדות החינוך שלהם".

בהצבעה שהתקיימה אושרה ההצעה כלשונה, ונדחתה הצעתו של גבאי בתמיכת שטרית, להקמת ועדה ייעודית לעניין.