צילום: דוברות המשטרה

ראש העיר, צבי גוב-ארי הנחה השבוע את השיטור העירוני והמחלקה לרישוי עסקים לבצע ביקורות תכופות בעסקיהם של המוכרים הפוטנציאלים הפועלים ברחבי העיר ולפעול בחומרה כנגד העוברים על החוק. בנוסף, פקחי העירייה יקיימו סיורי מנע ברחבי העיר לפני החג ובמהלכו, יאתרו את הנערים, יערבו את ההורים ויעבירו את הנושא להמשך טיפול במשטרה.

ראש העיר קורא להורים להיות מעורבים. צבי גוב-ארי: "מידי שנה אנו עדים לדיווחים על פציעות הנגרמות כתוצאה מהשימוש בצעצועים האסורים על-פי חוק. הפגיעות גורמות לנזק בלתי הפיך לגוף וכוללות קטיעת אצבעות, פגיעות עיניים וכוויות קשות. אני קורא להורים לדאוג לבריאותם ולשלומם של הילדים ולסייע במיגור התופעה המסכנת את שלום הציבור ופוגמת במנוחתו ובאיכות חייו"

בשנים עברו, בעקבות מידע מודיעיני, נתפסו נפצים בחנויות שונות ונגד הבעלים ננקטו הליכים. דובר העירייה, אריאל הלר הדגיש כי בעירייה מתכוונים לפעול לצמצום היקף התופעה המטרידה את שלוות התושבים ומסכנת את בני הנוער והעוברים והשבים. ייצור, יבוא, מכירה והחזקה של צעצוע מסוכן במסגרת עסק מהווים עבירה פלילית, שהעונש המרבי עליה הוא שנת מאסר וקנס של עד 29,200 ש"ח. התקנות, הכללים וההמלצות בנושא צעצועים מסוכנים נמצאים באתר משרד הכלכלה והתעשייה.

 

 

דגשים והמלצות עיקריות להורים ולילדים:

  • בפיקות ובקפצונים קיימת סכנה להתלקחות וכוויות! יש לרכוש אותם רק שיש סימון והוראת אזהרה ולהשתמש באקדח צעצוע מתאים. אין לפוצץ באבן או במכשיר שאינו מתאים, אין להכניס פיקות לכיס המכנסיים, אין לפרקם מאריזתם המקורית או להשתמש בהם בניגוד להוראות השימוש ובניגוד לאזהרה שמופיעה על הפיקות.
  • כדורי עשן, חזיזים ונפצים אסורים לאחזקה, לשימוש ולשיווק! כמו גם אקדחים ורובים – הדומים בצורתם לכלי נשק אמיתיים.
  • מכלי אירוסול (תרסיסי שלג, תרסיסי פתיתים וחוטים) – מיועדים למבוגרים בלבד וחייבים להיות מסומנים באזהרה "הרחק מידי ילדים"!
  • יש להימנע משימוש באביזרים היוצרים רעש חריג. על אביזר מאושר לשימוש תופיע האזהרה: "אין להשתמש בקרבת האוזניים! שימוש לא נכון עלול לפגוע בשמיעה"
  • על אביזרים וצעצועים חייבת להופיע אזהרה :"לא מתאים לילדים שגילם פחות מ-3", או ציור הסמל להגבלת הגיל מעל אריזתה של התחפושת.