צילום באדיבות עיריית יבנה

בטקס מרגש ציינו בעיריית יבנה את פתיחת יום הזכרון לחללי מערכת ישראל ונפגעי פעולות האיבה והקראת שמות הנופלים בני העיר. שחקני קבוצות הנוער הדליקו את לפיד היזכור האנדרטה ואת לפיד היזכור באמפי הדליקה יפה עובדיה אחותו של רב סמל מתקדם מיכאל צברי ז"ל שנפל בשנת 1990.

 

ראש העיר, צבי גוב-ארי אמר בטקס כי "אין אומה בעולם הנלחמת על זכותה להתקיים עשרות בשנים ולא חדלה לשלם מחיר דמים של מיטב בניו ובנותיו להגנה על עצם קיומה, אולם בכל עת מבין התוקפן כי ידם של בני העם הזה תהיה על העליונה וכי רוחו האיתנה ואמונתו בצדקת דרכו יהיו ערובה לקיומו לדורות". גוב-ארי פנה למשפחות השכולות ואמר כי הוא ותושבי יבנה יעמדו תמיד לצידם. "יודע אני כי תהום של צער וכאב נפערה עם הליכתם של הבנים והבנות. אתם אלה החשים בה וניצבים כאובים מול החלל שנותר, גם בהיותנו עמכם יודעים אנו כי בדד תישאו את עומס הכאב, ולוואי ויכולתי ליטול קבין מיגונכם ובכך להקל עליכם. אנו תושבי יבנה נוכל רק להחזיקכם קרוב ללבנו ולנחמכם כי קורבן יקירכם התווה הדרך לקיומנו כעם חופשי בארצו. מצווה עלינו לעשות למען היות ראויים לקורבנם, העיר עושה למען חינוך הדור הבא על ערכי ההתנדבות, הנתינה ואהבת הארץ".

 

הרב הראשי, דוד אבוחצירא שליט"א נשא דברים מרגשים על גבורתם ואמונתם של הלוחמים בצדקת דרך עם ישראל, ותפילה לשלום וביטחון הלוחמים והחלמה לפצועים.

 

החזן חיים אריה כהנא נשא את תפילת אל מלא רחמים ושמעון שגב, ששכל את אחיו רב"ט יוסף  סבג ז"ל בשנת 1991 ואת בנו רב"ט טל שגב ז"ל שנפל בשנת 2012 אמר קדיש. אורלי חולי, יו"ר יד לבנים, אמה של בר שנהרגה בשנת 2014 נשאה דברים בשם המשפחות השכולות. דורון מלכה, אחיו של כלאי אוריאל מלכה ז"ל שנפל בשריפה ביערות הכרמל סיפר על משמעות היותו אח שכול וצער הפרידה מאחיו האהוב. יובל זיו, אחיו של סגן אורן זיו ז"ל שנפל בעת מילוי תפקידו נשא דברים מרגשים על האובדן הכבד.

 

את הטקס הנחה גיא זו-ארץ שסיפר את סיפור נפילתו של מפקד סיירת גבעתי בניה שראל ז"ל שעמד להתחתן באוגוסט 2014. במבצע 'צוק איתן' קטע את ההכנות לחתונה, נקרא להילחם בעזה ונפצע מרסיס. הוא דרש לדחות את הניתוח עד לאחרי המלחמה, כדי שיוכל לחזור אל חייליו בעזה. ביום שישי, ה-1 באוגוסט הוא התקשר לאמו בבוקר ואמר "יש לי משהו לגמור, עוד מעט נשתה קפה. "אמא, את עשר".  אלה היו מילותיו האחרונות לאחר שזמן קצר אחר כך תקפו את הכוח מחבלים שיצאו ממנהרה והרגו את שראל ועוד שניים מחיילי הכוח.  מאז ועד היום, באופן ספונטני למעלה ממאה תינוקות נקראו על שמו של בניה בכל רחבי הארץ, מכל המגזרים והעדות.

 

חברי חבורת הזמר שרו את "היש עוד פלמחני"ק כמו דודו" (שירה: קרן לוי-בוקין, דניאלה זוהר דניאלה לוין, עובדיה עובדיה, אודי עומר) ומקהלת הילדים "כליקולי" של בית ספר בן גוריון בניצוחה של ענת קדוש ביצעה את השיר "ברית דמים" (מילים: עמנואל צבר, לחן: יאיר רוזנבלום). את הערב כולו ליוו חניכי הקונסרבטוריון העירוני בניצוחו של ראובן גוטמן והמעבד המוסיקלי שרון לוי.

 

בתום הטקס נפתח ערב שירי לוחמים שרו הזמרים אמיר דדון, לירז צ'רכי וגיא זו-ארץ. הערב המרגש כלל ביצועים מרגשים לשירים כמו "אין לנו חיילים אלמונים", "באב אל וואד", "מקום לדאגה", "אנחנו שנינו מאותו הכפר", "הרדופים", "כמו בלדה", "טוליק", "מקיץ אל חלום", "חלל", "שער הרחמים", "אור גדול" ועוד.   

 

את הטקס ביימה הבמאית והיוצרת אילנית סוויסה והפיקה הרשת למרכזים קהילתיים ומחלקת האירועים בעיריית יבנה.