אילוסטרציה: smart parents

 

                                                                                                                    כזכור, ראש העיר, צבי גוב-ארי, ואגף החינוך בעיריית יבנה, בראשות רות שרעבי, והממונה על החינוך המיוחד, מירי קינן, הודיעו כי מתחילת שנת הלימודים הקרובה, אשר תיפתח בעוד 14 ימים בדיוק, יחל לפעול בעיר בית-ספר חדש המיועד לבעלי צרכים מיוחדים. לצד הברכה שבפתיחת מוסד מעין זה, יש לזכור כי ישנם תלמידים בחינוך המיוחד אשר ימשיכו את חוק לימודיהם במוסדות חינוך מחוץ לעיר, בין היתר בבית-ספר 'צליל מיתר 'בראשון-לציון, הנחשב לאחד ממוסדות החינוך האיכותיים ביותר בישראל לבעלי צרכים מיוחדים.

עם זאת, עשרות תלמידים אחרים המאובחנים על ספקטרומים שונים של לקויות ומוגבלויות, תולים יהבם במוסד החדש האמור להיחנך בראשית השנה ביבנה – בית-ספר 'אופקים'.

אלא שעיריית יבנה, מדווחים הורים מודאגים, איננה טורחת לבצע הליך הכנה והתוודעות למוסד החינוכי החדש, ולערוך לציבור היכרות מוקדמת דיה עמו, לדאבון ליבם ולאכזבתם של הורים רבים – ביבנה ובערים הסמוכות, אשר ישלחו ל'אופקים' גם הן תלמידים משטח שיפוטן, מתוקף הגדרתו כבי"ס אזורי.

"חשש ואי-שקט"

הורים עמם שוחחנו, ביבנה ובגדרה, מספרים כי הם שרויים בעלטה גדולה באשר למרכיבי הפעילות של בית הספר החדש, קיבלו מידע מועט ובסיסי ביותר אודותיו, ואין להם מושג לגבי תכנית הלימודים, הצוות החינוכי, מסלולי הלימוד, מסלולי הסיוע הפרטני לתלמידים הזקוקים לסיוע צמוד, כתות הלימוד המותאמות, מבני הלימוד (אם כי ידעו לספר כי הובטח שביה"ס ישכון במבנה חדיש ואיכותי), ומידע חיוני נוסף.

"אין ספק שהרעיון והצעד מבורכים, ואנו מניחים שבית הספר יהיה ערוך לקליטת ילדינו - אולם היות והעירייה מסרבת להרחיב מבעוד מועד את המידע לגביו, כמובן שחרושת השמועות פורחת – וגם אם המדובר רק בשמועות, הרי שבוודאי בבסיסן יש אמת, ובכל מקרה יש הצדקה רבה לחשש ולאי-שקט שמלווים אותנו", אומרת אם מיבנה.

אילו פרטים שמעת לגבי בית הספר?

"ממידע שליקטנו במערכת החינוך וממוסדות דומים באיזור, יש בבית הספר החדש 3 כיתות בלבד, בסך הכל 21 ילדים – והכי חמור בעינינו הוא שהכיתות מיועדות להיות מעורבות לקויות – כך  שתלמידים המאובחנים על הקשת האוטיסטית ילמדו ביחד עם כאלה הסובלים מלקויות התפתחויות שונות, בכללן פיגור ותסמונת דאון. הלקויות השונות דורשות דיסציפלינות טיפול והוראה שונות, ולא ברור לנו כיצד ניתן לאכלס במסגרת אחת את כולן, ולהעניק להן טיפול זהה.

"עוד נודע לנו, כי בכוונת אגף החינוך בעיריית יבנה לצוד שתי ציפורים במכה אחת: תלמידי קריית החינוך 'גינסבורג' מיועדים לבצע את פרויקט החובה של המחוייבות החברתית שלהם באמצעות ביקורים לצורכי משחק ואירוח חברה לתלמידי 'אופקים'. זה אולי נחמד, אבל היכן ההיבט הטיפולי לו ילדינו זקוקים במיוחד, ממידיהם של אנשי מקצוע מוסמכים?".

עדכנו אתכם לגבי הצוות החינוכי?

"לא. למיטב ידיעתנו, ושוב, המדובר בפירורי מידע שאספנו, המנהלת המיועדת לבית הספר הייתה מורה בבית-ספר 'לוטם' שברחובות - שהינו מוסד חינוכי עבור אוטיסטים מגילאי כיתה ז' עד גיל 21. אין לה שום ניסיון ניהולי ואין לה ניסיון עם גילאים צעירים, והיא מונתה לתפקיד רק לפני שבועיים.

"כמו שזה נראה - שפכו המון כסף על מבנה יפה עם כל הפסיליטיז, אבל אין לנו מושג מה קורה בתחום הניהולי והפרא-רפואי. גם לגבי הסייעות שנשכרו לעבודה איננו בטוחים שעברו הכשרה או הסמכה כלשהי, או שנסיונן היה שיקול בהעסקתן".

מערכת 'יבנה נט' מנסה מזה למעלה מחודש ימים לקבל מעיריית יבנה מידע לגבי בית-ספר 'אופקים', במטרה להנגיש את המידע לציבור ולהופכו לנחלת הכלל, אולם עד-כה טרם נענתה הבקשה.

לפנייתנו האחרונה התקבלה התגובה הבאה מדובר העירייה, אריאל הלר: "לקראת פתיחת שנת הלימודים אני מתכוון להוציא הודעה שתכלול מידע על המוסדות חדשים, בין היתר גם בית הספר לחנ"מ".

260 אלף ילדים בחינוך המיוחד בישראל - והם ממש לא בראש סדר העדיפויות 

ולא שזו אמורה להיות נחמה כלשהי, אולם יצויין לסיכום כי כל זה מצטרף לאווירת חוסר הוודאות הקיימת בציבור בכלל בעניין תחילת שנת הלימודים הקרובה במסגרות החינוך המיוחד – לאור המשבר בתחום זה במערכת החינוך הארצית, אותו היטיבה לתאר ח"כ קארין אלהרר ('כחול-לבן'):

"זו לא רק פוליטיקה מזוהמת - זו כבר הזנחה ונטישת ילדים עם מוגבלויות ביודעין ובמכוון. שר החינוך פרץ קיבל תקציב, נתן 30 מיליון שקלים לשיעורי תורה בחינוך הלא-פורמלי; נתן 18 מיליון שקלים לגרעינים תורניים; נתן 12 מיליון שקלים לרבנים במוסדות חינוך; נתן 25 מיליון שקלים לחינוך יהודי בתפוצות; נתן 22 מיליון שקלים למדרשה להעמקת הזהות היהודית; נתן גם 18 מיליון שקלים לתמיכה בעמותות ל"העצמה רוחנית". ולילדי החינוך המיוחד? לא נשאר.

"אנחנו פסע ממשבר חסר תקדים בחינוך המיוחד. ילדים רבים עומדים להישאר בבית ב-1 לספטמבר, אני מקבלת פניות ללא הפסקה מהורים מודאגים שסוגרים להם גנים מיוחדים, כיתות מותאמות, שלא מקבלים הנגשה למבני הלימודים. ובמקביל? מתפרסמות ידיעות על זה שמשרד החינוך טוען שאין לו מספיק תקציב לכל נושא החינוך המיוחד", כתבה.

יצויין כי 260 אלף ילדים נמצאים היום במסגרת החינוך המיוחד - והמספרים רק גדלים משנה לשנה.

ח"כ יאיר לפיד ('כחול-לבן') צייץ אתמול ב'טוויטר': "אם הממשלה לא מסוגלת לפתור את הבעיה עם החינוך המיוחד, שנת הלימודים לא צריכה להיפתח. זאת בושה למדינת ישראל".