צילום ארכיון

בשבוע שעבר נבחר שחר סימנה, חבר מועצת עיריית יבנה, לתפקיד יו"ר ארגון 'תמרץ' ' - הגוף היציג של פורום נבחרי מועצות עיר יוצאי אתיופיה.

במהלך האסיפה הכללית של הארגון נבחרו בעלי תפקידים נוספים וראשי סניפים. הפורום הוקם רשמית בשנת 2015 וחברים בו כ-20 חברי מועצות בני הקהילה האתיופית, מערים ומיישובים שונים מכל רחבי הארץ, בהם  אסף דרבה, שאול צגהון, ראובן מששה, צ'לצ'או וונמגאי, מהרטה ברוך, הבטמו איאיו, יששר מקונן, שולמית סהלו, בני אנניה, דני דסטה, ומשה שטה, המייצגים את הקהילות בנתיבות, גדרה, קריית-גת, רחובות, קריית -מלאכי, בית-שמש, אור-יהודה, רמלה, לוד, עפולה, קריית-ים, ראש העין, וחדרה.

תרגום המילה 'תמרץ' ' מאמהרית לעברית הוא: הנבחרים.

סימנה הסביר ל'יבנה נט' כי הצורך בהקמת גוף ייצוגי רשמי לקהילה במרחב האורבני במדינה הינו כורח המציאות, במיוחד על רקע עשרות האירועים החריגים מול הקהילה, ובפרט לאור מקרי ההרג והאלימות השונים שהקהילה והציבור הישראלי נחשפו אליהם בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים - הטרי שבהם האירוע הטרגי בו נהרג סלמון טקה מירי של שוטר שהתעמת אתו.

סימנה התייחס למתווה הפעילות הציבורית של הקהילה, וציין כי אלמנט חוסר הסדר בהיררכיה ארגונית של המנהיגים ומקבלי ההחלטות, והכשל בבניית מערכי הסברה ומבצעים מאוחדים ומלכדים, ניכרים מאד ופוגעים בהישגיהם.

הפעילות, לפיכך, מתבצעת בערוצים ספורדיים וספונטניים, ללא הכוונה ותכנון, הוא מסביר, ומוסיף כי בכוונת הפורום לקחת אחריות ברמה ארצית כהנהגה המקובלת על רוב העדה.

עוד הוסיף, כי כך קורה שתחת לטפח באורח שיטתי ומובנה מודל פעולה במשבר מול הרשויות והחברה הישראלית, תופסות את מקומם של אלה התלקחויות זמניות, ספונטניות, תלויות אירוע וחסרות יכולת להשפיע באופן מוסדר ומשנה מציאות, אשר עם דעיכתן הטבעית דועך המשבר היסודי והעמוק כל-כך - עד להתלקחות הבאה. בתווך, בין האירועים, למעשה לא קורה כלום למעט המשך הבעירה על 'אש קטנה' בקרב האקטיביסטים המחממים מנועים לקראת ההתלקחות הבאה.

כינוס היסוד של חברי המועצות יוצאי הקהילה האתיופית עסק ב-3 נושאים עיקריים: הסבר על מהות "תמרץ' " – הצבת מטרות, סימון יעדים, גיבוש תקנון, ועוד; שיח סביב בחירת בעלי תפקידים, קריטריון בחירות, זכאות לבחור ולהיבחר, החלטות וקביעת מועדי בחירת בעלי תפקידים; קביעת 2-3 נושאים מרכזיים לקידום מיידי באמצעות הפורום.