צילום: יח"צ

מזה מספר חודשים שבני משפחת איילו מיבנה מנסים לרשום את בתם בת ה-9 לבית הספר 'אביר יעקב' בעיר, אך ללא הצלחה. לאחר אינספור התחמקויות נאמר להם על ידי מחלקת החינוך ביבנה כי הילדה אינה יכולה ללמוד בבית הספר שכן אימה אינה יהודיה, ויש איסור מפורש על כך במשרד החינוך. אך מבדיקה שערך מהרט, אבי הילדה, אין כל הנחייה כזאת של משרד החינוך ומתוקף היותה של הילדה אזרחית ישראל המבקשת ללמוד במוסד רשמי של המדינה מוקנית לה הזכות ללמוד בכל מוסד שתבחר, גם בבית ספר ממלכתי דתי.

חבר המועצה שחר סימה, נכנס לעובי הקורה וביקש לזמן ישיבת מועצה שלא מן המניין, על מנת לברר את העניין עם תומו. הוא העלה פוסט בדף הפייסבוק שלו ובו כתב כי הישיבה תתקיים ביום שני וכי הוא לא יעבור על מקרה שכזה בשתיקה, הוא גם הזמין את כולם לבוא ולתמוך במשפחה.

לפוסט המדובר הגיב ראש העיר צבי גוב-ארי שכתב: "שחר סימנה, אינך דובר אמת. לא מציגים תמונה למחצה. משרד החינוך לא מאשר לילדים לא יהודים ללמוד בבתי ספר דתיים. קביעה זו נוגעת לכל ילד בישראל ואינה מכוונת רק לילדי עולי אתיופיה. אסור שרצונך להיבחר יוביל להרס הלכידות של תושבי העיר". סימנה ענה לו: "אני חושב שגם אתה רצונך להיבחר עלול להוביל להרס הלכידות של תושבי העיר. לגופו של עניין תציג את החוק של משרד החינוך".

הישיבה המדוברת התקיימה, כאמור, ביום שני האחרון. בה הציג סימנה בפני מועצת העיר את לשון החוק סעיף 15 שקובע כי: "בבוא אדם לרשום ילד לגן הילדים לפי תקנות אלה, ישאל הרשם את הרושם על החינוך הרצוי לו בלשון זו: 'לפי החוק אתה רשאי לרשום את הילד/ה למוסד לחינוך ממלכתי או למוסד לחינוך ממלכתי דתי. האם רושם אתה את הילד/ה לגן ילדים ממלכתי או לגן ילדים ממלכתי דתי?".

לדברי סימנה ראש העיר הגיע לישיבה כשהוא אינו מוכן ולא בדק את הדברים ולכן גם לא יכל לתת מענה ראוי. "האיש שכתב את הפוסט שאיני דובר אמת הגיע לישיבה לא מוכן לא ידע את לשון החוק ולא ידע איך להתמודד עם הסיטואציה" הוא אומר. "הגדיל ועשה וזימן לישיבה חוות דעת פרטית של החינוך הממלכתי דתי, אשר מגובה בדעה אישית בלבד ולא מעוגנת בחוק". עוד מציין סימנה כי גם מלשכת שר החינוך נאמר כי כל אזרח ישראלי רשאי להירשם לכל מוסד ממלכתי רגיל או דתי. "הישיבה הסתיימה ללא החלטה ובינתיים ילדה בת 9 נמצאת בין הפטיש לסדן ולא בגלל שיקולים לא מובנים. צבי גוב-ארי, אינך דובר אמת בנושא זה והוכחתי לך את זה. מבקש לדאוג לילדה ומיד" הוא מסכם.

תגובת העירייה: 

עיריית יבנה פועלת בהתאם להנחיות משרד החינוך הקובעות במקרה זה כי שילוב תלמיד/ה במוסד חינוכי, בזרם דתי, ייעשה במידה ואם התלמיד/ה נמצאת בהליך גיור.  

במינהל החינוך הבהירו לאביה של התלמידה כי יעשו לסייע ככל הניתן בהתאם לאפשרויות הקיימות. יצוין כי הילדה לומדת כבר שלוש שנים בבית ספר ממלכתי בעיר.