.

צעיר בן 21 תושב יבנה הורשע לפני כעשרה חודשים בשלושה סעיפי אישום בגין עבירות סמים. על פי האישום הראשון במהלך חיפוש שנערך בביתו בחודש אוגוסט שנה שעברה נמצא כי הוא מגדל בחצר האחורית של הבניין, שתילי סם מסוג קנבוס בשקל כולל של 1.55 ק"ג. במקלט של הבניין החזיק את הסם במספר מוקדים נוספים ובנוסף סם מסוג חשיש.

בנוסף הוא הואשם שבכך שמספר חודשים קודם לכן ביצע עסקת סמים במתחם רוגובין בעיר, שם מכר את הסם במשקל של 1 גרם ובמחיר של 100 שקלים. לאחר מכן ביצע שתי עבירות דומות נוספות, באחת מהן מכר סמים לקטין בשכונה.

בהתאם להסדר הטיעון שנחתם עימו, באמצעות עורך דינו עדי כרמלי, הוא נשלח לעריכת תסקיר של שירות המבחן, שבו נכתב כי הצעיר שוחרר משירות צבאי ועבד לפרנסתו מגיל צעיר. הוא עצמו משתמש בסמים ומכור להימורים. יחד עם זאת, נעדר הרשעות קודמות ומגיע מבית שבו האב צורך סמים ואף עושה זאת יחד עם בנו. הצעיר תיאר רצון לרווח כספי קל ומהיר והדגיש כי יש בבית מתחים בשל מצב כלכלי מורכב. בתסקיר של שירות המבחן נכתב כי: "שירת המבחן התרשם מבחור צעיר בעל אישיות לא בשלה ולא מגובשת וחסכים רגשיים מילדותו, על רקע קשייו בקשר עם הוריו וגידולו בצל אב המשתמש בסמים. הנאשם נאלץ לצאת מגיל צעיר לעבוד ולקחת על עצמו תפקידים במשפחה, שאינם תואמים את יכולתו".

שירות המבחן העריך כי הצעיר אינו בעל דפוסים עברייניים מגובשים וכי בכפוף לטיפול ייעודי בתחום ההתמכרויות והגמילה וטיפול בפן הנפשי, יהיה בידו לשנות את אורח חייו. הוא הופנה לטיפול במסגרת היחידה לטיפול בהתמכרויות ושם שיתף פעולה ותיפקד באופן חיובי. בנוסף הוא החל להשתתף בפגישות אשר נועדו לטפל בבעיית ההימורים שלו והביע צער ובושה נוכח מעורבותו עם החוק וציין כי הוא הפיק לקחים וחל שינוי בהתנהלותו. שירות המבחן המליץ לשופטת לבטל את הרשעתו של הצעיר.

עורך הדין מטעם התביעה טען מנגד כי לא מדובר בעבירות שראוי לבטל אותן, היות וכתוצאה מביצוע העבירות נפגעו הערכים החברתיים של הגנה על שלום הציבור, בריאותו ובטחנו וזאת לצד ההגנה על הציבור מפני עבירות הנלוות לשימוש בסמים. בתביעה טענו כי לאור נסיבות ביצוע העבירות, גידול מתמשך של סמים, החזקת כמות גדולה של סמים ושתי עסקאות של סחר בסמים, לא מדובר במעידה חד פעמית אלא בפעילות שיטתית ומתוך בצע כסף. עוד טענו כי יש לקבוע מתחם ענישה לכל סעיף אישום בנפרד, שנע בין חצי שנת מאסר בפועל ל-18 חודשי מאסר. כמו כן נכתב כי: "אין לאמץ את טענות שירות המבחן, שאינן הולמות את נסיבות העניין ואת העובדה שהצעיר בתחילתו של השיקום בלבד".

 

השופטת אפרת פינק, סגנית נשאית בית משפט השלום ברחובות, קיבלה את המלצות שירות המבחן ואת טענות עורך הדין כרמלי, וקבעה כי יש לבטל את הרשעתו של הצעיר.

"שירות המבחן סבור כי הרשעתו של הנאשם תפגע במאמצים שהשקיע בטיפול ובשיקום" כתבה השופטת. "סיום ההליך באפיק שיקומי ישרת לא רק את האינטרס האישי של הנאשם, אלא גם את האינטרס הציבורי בשיקומו ובשילובו בחיים יצרניים. לאור האמור ובשל גילו הצעיר של הנאשם היעדר עבר פלילי והליך השיקום שלקח בו חלק, מתקיימות נסיבות חריגות המצדיקות לבטל את הרשעתו".

השופטת קבעה כי הצעיר ביצע עבירות של גידול סמים, החזקת סמים שלא לצריכה עצמית וסחר בסמים, אולם ההליך המשפטי נגדו יסתיים ללא הרשעה והיא גזרה עליו צו  מבחן לתקופה של 12 חודשים ועבודות שירות בהיקף של 300 שעות לתועלת הציבור.

עו"ד כרמלי מסר בתגובה: "בית המשפט נתן משקל בכורה לאינטרס השיקום , החברה כולה תרוויח מהשבתו של הנאשם למסלול תקין , אני שמח מאוד על ההחלטה" .