המועמד לראשות העיר מאיר שטרית פרסם השבוע סרטון חדש ובו פניה אישית לתושבי השכונות הוותיקות: "אני רוצה לדבר על עקרון שמנחה אותי כל חיי - שוויון. אני גדלתי בשכונה ותיקה ביבנה. גדלתי ברמות ויצמן בצריף עם משפחתי - 10 נפשות בדירה של 30 מטרים ללא חשמל, השירותים היו ממוקמים מחוץ לבית. בחוץ לא היו כבישים, לא הייתה תאורה - תנאים שלא ראויים למחייה".

בשנת 2007, כשר השיכון בממשלת ישראל קידם שטרית תקנה הקובעת כי בכל פרויקט בינוי חדש, תגבה העיריה סכום הנע בין 5,000 ל-6,000 שקלים על כל דירה חדשה ותשקיע את הכספים הללו בשיקום השכונות הוותיקות שבשטחה. "מאחורי הרעיון עמד עיקרון השוויון. חשבתי אז וכך אני חושב גם היום, שזהו הדבר הצודק והנכון ביותר, להטיל אגרה לטובת שיקום השכונות הוותיקות".

על פי שטרית, תכנית זו, אותה קידם כשר השיכון, אפשרה לעיריית יבנה לגבות מהמדינה סכום של כ-5,000 שקלים עבור כל אחת מ- 4,000 יחידות הדיור החדשות שנבנו בשכונה הירוקה, סכום עתק המסתכם בכ- 20 מיליון שקלים אשר יועד לחדש את פני השכונות הוותיקות.

"האמת היא שעיריית יבנה בראשות גוב ארי גבתה את הכסף, אבל שקל אחד מתוכו לא הושקע חזרה בפרויקטים של שיקום השכונות הוותיקות. אז לאן נעלם הכסף?! ולמה לא הושקע בשכונות כפי שקובע החוק?" תוהה שטרית.

שטרית מספר כי בגיל 25 כשמונה לראשות עיריית יבנה השקיע מאמצים ומשאבים רבים לשיפור השכונות הוותיקות ותנאי המחייה בהן. עיקר פועלו היה בניית כבישים, מדרכות, תאורה, תשתיות מים וביוב ושיפור הדיור לתושבי השכונות: "הקצנו מגרש בשטח של חצי דונם לכל משפחה לבניית בית בחינם על מנת להקל ולאפשר רמת חיים גבוהה לתושבים".

"למרות שהשקענו המון מאמצים, זמן, כסף ושיפור משמעותי בתשתיות, אלו לא יכלו להישאר במצב טוב ללא תחזוקה שוטפת במשך 20 שנים" אומר שטרית. עד היום, בשנת 2018, ניתן להבחין בשכונות הוותיקות במדרכות שבורות, לכלוך וזבל שנערמים ברחובות ולא זוכים לטיפול, מחסור בגינות ציבוריות לתושבים, מחסור בתאורה בלילות והבעיות המפורטות הן חלק קטן מהפערים".

"השכונות הוותיקות ובעיקר התושבים הנפלאים שחיים בהן שווים באותה מידה לשכונות החדשות ואחריות העירייה לדאוג שכלל תושבי יבנה ייהנו מאותן זכויות ומאותה רמת שירותים והשקעה. השכונות הוותיקות הן לא שכונות סוג ב'".

השכונות הוותיקות

"אני מבטיח שכראש עיר, אשווה את רמת ההשקעה העירונית בכל השכונות – חדשות וותיקות. אשקם את השכונות הוותיקות, הן מבחינת משאבים - בנייה נמוכה, מחירי דיור שפויים, טיפוח המרחב הציבורי שיתבטא בבניית ושיפוץ גנים ציבוריים, טיפול בפסולת, תיחזוק מערכות הביוב, המים והתאורה, והן מבחינת חינוך - צוות חינוך, משאבים פדגוגיים, מרכזי תרבות שיקיימו חוגים ברמה גבוהה ושיפור אלו הקיימים כיום".

זה לא משנה איפה אנחנו גרים ביבנה, העובדה החשובה היא שכולנו גרים ביבנה ולכולנו מגיעה אותה רמת שירותים, אותו שירות, אותה מחויבות ואותה השקעה עירונית בתשתיות ובתנאי החיים.