המרגיע העירוני

ראש העיר צבי גוב-ארי הגיע ביום רביעי לתיכונים ונפגש עם תלמידי כיתות י''א-י"ב הלומדים לקראת מבחני הבגרות (מועד חורף). גוב-ארי הרגיע אותם, שמע על תחושותיהם והסביר להם את המצב בו נמצאת מדינת ישראל והעיר. במהלך כל השבוע שוחח גוב-ארי עם נציגי תושבים בשכונות ובארגונים בעיר, ואפילו השיב לגולשים על שאלותיהם דרך הפייסבוק. עצרנו אותו לריאיון בלעדי על המצב בעיר.

מה מידת שיתוף הפעולה בין העירייה לפיקוד העורף?

''העירייה ערוכה לטפל בכל תרחיש אפשרי ואנו נמצאים בכוננות למקרה כזה. בעת שיגור טיל לעיר, תינתן התרעה לתושבים באמצעות צפירה, ופיקוד העורף והעירייה יפעילו את מערך החילוץ וההצלה וינחו את התושבים כיצד עליהם לפעול. יחד עם היערכות גורמי הביטחון למתן מענה לאירועים השונים, רק התושב יכול להכין את עצמו ואת משפחתו למצבי החירום".

מה בעצם אמורים לעשות התושבים במידה ומצב החירום יימשך?

"סכנות ומצבי חירום עלולים להתרחש ללא זמן להכנה מוקדמת. ניסיון העבר מוכיח כי אנשים שהתכוננו וידעו כיצד להתמודד עם מצבי חירום, הצליחו לפעול בצורה נכונה והצילו את עצמם ואת בני משפחתם. חשוב לדעת כי פרק הזמן הניתן לכניסה למרחב המוגן ביבנה, בעת הישמע האזעקה, הוא 60 שניות. אני בטוח שהתושבים כבר הכינו את הציוד למרחב המוגן, מכירים את הנחיות ההתגוננות במצבי החירום השונים ונכונים לפעול בשיקול דעת, במהירות ובזהירות".

כיצד נערכה מערכת החינוך בעיר למצב של הפסקת הלימודים לתקופה ארוכה יותר?

 

"מערכת החינוך נערכה להעברת חומרי למידה לתלמידים באמצעות האתרים של בתי הספר. מחנכות ומחנכי הכיתות וכן הגננות יצרו קשר אישי עם התלמידים, בדקו את הצרכים וקשובים לכל צורך. בבתי הספר התיכוניים 'האלון', 'האורן' ו'נריה' מתקיימים לימודים לקראת בחינות בגרות במועד חורף הקרוב, כמובן על-פי הנחיות פיקוד העורף. בנוסף, הרשת למרכזים קהילתיים מפעילה פעילויות הפוגה לילדים ונוער במרכזים הקהילתיים, במתנ"סים, בתנועות הנוער והספורט. אנו מוציאים ילדים ומשפחות לאתרים ופעילויות מחוץ לעיר ואני ממליץ לכל המעוניינים לעקוב אחר תוכנית הפעילות המפורסמת על-ידי העירייה".     

מדוע לא נשמעה עד כה האזעקה ביבנה?

''פיקוד העורף שיפר את מערכות ההתרעה כך שבזמן חירום לכל אזור בארץ ניתן זמן התרעה שונה. האזעקה תופעל, באמצעות מערכת הצופרים, רק באזור שבו קיימת סכנה של נפילת טילים. הגיעו אליי פניות רבות בהקשר לאי-הפעלת מערכת האזעקה. אני רוצה להדגיש כי תקינות מערכת האזעקה נבדקה גם השבוע ונבדקת בתדירות גבוהה על-ידי מומחים בתחום. אי-הפעלתה נובע מהעדר סיכון לעירנו.

"ההחלטה על ההפעלה היא של פיקוד העורף בלבד ואכן מופעלות אזעקות ביישובים סמוכים ומתרחשות נפילות באותן יישובים. עד כה (יום חמישי בצהריים) העיר יבנה לא ספגה פגיעה ולא היה צורך בהפעלת מערכת האזעקה, ואני מקווה שכך גם יימשך. אני מדגיש שוב שההפעלה נעשית על-ידי פיקוד העורף, באופן אוטומטי, בהתאם למסלול המעוף של הטיל וצפי מקום הנפילה''.

מה על תושב לעשות במידה והוא רואה רקטה או טיל על הארץ?

"במצב כזה יש להתרחק מן המקום, להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה. אין לגעת ברקטה או בחלק ממנה''.

מה אמור לעשות דייר שהמקלט הפרטי בבניין שלו מוזנח או שאחד הדיירים השתלט על המקלט. מי אחראי?

"מקלט בבית מגורים הינו רכושם של הדיירים והם אלו המופקדים על הטיפול בו. במקרה של שימוש במקלט ללא רשות הדיירים, רשאי וועד הבית לפנות למרכז השליטה העירוני ואנו נטפל במקרים מסוג זה. על-פי חוק הג"א, רשאית הרשות לפנות את תכולת המקלט. חשוב לזכור כי וועד הבית מחויב לתחזק את המקלט והאחריות לאחזקת המקלט המשותף היא של וועד הבית''. 

לסיכום, מה תושבי העיר צריכים לדעת וכיצד אתה מעריך את התמודדות העורף עד כה?

"חשוב להבין כי מדינת ישראל מצויה במערכה על ביטחון תושביה. צבא ההגנה לישראל וגורמי הביטחון מבצעים הנדרש ברמה, באיכות ובמקצוענות מעוררי התפעלות והערכה. תושבים רבים בערי הדרום והסביבה חשופים לשיגורי טילים מעזה ואף חווים עשרות שיגורים ליישובים ועומדים בכך בגבורה ובאומץ. עמידת העורף והחוסן המופגן על-ידי התושבים החשופים לסיכונים, ראוי כי יוגדר כמעשה עוז וגבורה. בטוחני כי תושבי יבנה מהווים שותפים אמיצים לחיזוק החוסן וכושר העמידה של העורף במצבי חירום. נעשה יחדיו לחזק את הנזקקים שבינינו ולשמור על עמידה איתנה וכך נאפשר לממשלה וללוחמים לעשות מלאכתם".