כבר למעלה משלוש שנים מתחננת חנה שער מרחוב הכלנית לאוזן קשבת בעיריית יבנה, שתפתור אחת ולתמיד את בעייתה. ולא מדובר בבעיה מסובכת או מורכבת במיוחד, אבל בעיה מרגיזה, מטרידה, שהייתה מפריעה לכל תושב ותושב, אם היה שם עצמו בנעליה.

הסיפור כאמור פשוט מאוד: לפני למעלה משלוש שנים וחצי הועברו פחי אשפה מרכזיים ברחוב הכלנית מקצה הרחוב, שם הוצבו עד אז, לאמצע הרחוב – בדיוק מול ביתה של חנה. "היה לנו פח גדול בתחילת הרחוב שלא היה מפריע לאף אחד", סיפרה חנה השבוע, "אבל העירייה החליטה להתקין במקום הצפרדע הגדול פחים תת-קרקעיים בצמוד לחומת ביתי, מה שהופך את הישיבה בבית ובסלון לבלתי נסבלת". הזבל מחוץ לפחים

לטענת חנה, במשך כל שעות היממה נודף ריח איום ונורא מפחי האשפה, זבובים, יתושים, גם חולדות ראתה שם יותר מפעם אחת. השכנים, כך מסתבר, מרבים להשליך שקיות אשפה מסביב לפח, מה שגורם מטבע הדברים לסכסוכי שכנים ולתחושה יומיומית נוראה של מלחמה בלתי פוסקת למען שמירה על הניקיון.

חנה לא ויתרה וכבר שלוש שנים משגרת מכתבים חוזרים ונשנים אל בעלי תפקידים בעירייה לרבות אל ראש העירייה צבי גוב ארי. לטענה, עד כה ללא הואיל.

כבר לפני שלוש שנים כתב לה יצחק יטח, ראש אגף שפ"ע, כי "על מנת לשפר את איכות הסביבה, עיריית יבנה ממשיכה במגמה של החלפת מכולות אשפה בפחים טמוני קרקע... אין שום סיכוי לריחות, אין שוטטות של חתולים".

אז אמנם יטח כתב לה כי "אין ריחות", אבל חנה דוחה את התשובה: "הפחים עדיין צמודים לביתי ויש ריח של צחנה בתוך הבית. אנחנו לא יכולים לחיות כך. יש לנו 32 חתימות של כל השכנים שניזוקים מהמפגע הזה".

לדברי חנה, הבטיח לה גוב ארי לפני הבחירות להחזיר את הפחים לתחילת הרחוב, אך הפח עודנו עומד במקומו מול ביתה. לפני חודש כתבה לו מכתב נוסף: "אני פונה בדרישה מי יודע כמה לטפל בהזזת פחי האשפה שגורמים סבל רב עבורינו. נמאס לי להתעסק בלי סוף בלפנות פחים, בלצוד עכברים ולהריח ריחות רעים. מגיע לנו לחיות בסביבה נקייה ונוחה כמו כל אזרח אחר בעיר". הפחים צמודים לחומת הבית

מעיריית יבנה נמסר בתגובה: "הפחים המוטמנים שהציבה העירייה ברחבי העיר מסייעים לשמור על היגיינה גבוהה בסביבת המגורים וחזות יפה ונעימה ברחובות. הפחים מונעים ריחות, הם דקורטיביים, משתלבים בסביבה ומאפשרים להגדיל את מספר מקומות החנייה.

"באשר רחוב הכלנית, מיקומו של המיכל נבע, בין היתר, משיקולים של בטיחות ובהמלצת ועדת התחבורה. חשוב להדגיש כי בכל מקרה לאורך הרחוב בו יוטמנו מיכלי אשפה או יוצב מיכל עילי, יהיה הדבר בצמוד לבית מגורים. נדגיש עוד כי הכניסה הראשית לבית המגורים אמורה להיות דרך השביל שבצד המערבי בלבד.  

"הפיקוח העירוני והמחלקה לאיכות הסביבה מבצעים ברחבי העיר סיורים לאכיפת הניקיון, וכנגד מפירי החוק ננקטים הליכים משפטיים. הפסולת המושלכת מחוץ לפח הינה מעשה ידי אדם, ואנו מבקשים בכל לשון של בקשה מתושבי הרחוב ובכלל להקפיד על השלכת האשפה אך ורק בתוך המיכל. שיתוף פעולה של התושבים, מודעות לנושא, אכפתיות והדרכת הילדים הכרחי לשמירה על סביבת מגורים נקייה ונעימה".