כל שביקשה מיטל פנחס, תושבת רחוב הנחל בעיר הוא להעביר את בנה העולה לכיתה ג', ללמוד בביה"ס הנמצא מתחת לביתה, ביה"ס בן גוריון, אך מסתבר כי הדבר אינו כל כך פשוט לביצוע.

בקשתה הצנועה של האם לשלושה (15,12,7) הנמצאת בהריון מתקדם, נתקלה בסירובם של ראש מנהל החינוך ביבנה, רות שרעבי ואף של ראש העיר, צביקה גוב-ארי.

"בעברי גרתי ברח' הנרקיס וילדיי למדו בביאליק. משנה הבאה הבת שלי בחטיבה ולא תוכל להחזיר את בני הקטן בן השבע מבי"ס, כי עברנו לרחוב הנחל", מתארת מיטל את המצב החדש אליו נקלעו. "רציתי להעביר אותו לבי"ס בן גוריון שנמצא מתחת לביתי ופשוט לא אפשרו לי. כדי להגיע אליו הוא לא צריך לעבור כביש ולא שום דבר, כמו שצריך, כדי לחזור מביאליק הוא צריך לעבור כמה כבישים ואני פשוט מפחדת וגם הוא".

כבר בחודש יוני פנתה פנחס אל שרעבי בבקשה המדוברת, "בחודש יולי הזמינו אותי לשיחה איתה. הסברתי לה את הסיכונים, שצריך לחצות כבישים מסוכנים כמו ברחובות הדרור, שבזי ועוד. הוא ילד מאוד קטן ושלא נדבר בחורף עם הגשמים וכל זה, הוא ממש קטנטן. רות אמרה שזה בעייתי להעביר אותו כי בגלל זה יצטרכו לסגור כיתה, כי בלעדיו זה יהיה מתחת לתקן, יאלצו לסגור את הכיתה ולכן לא אפשרי. אני צריכה להתחשב ב-20 ומשהו ילדים בעוד שאני אצטרך להתפלל כל יום שלא יקרה לילד שלי משהו בדרך. היא הציעה שאזמין לו הסעה וגם זה לא מתאים לי, אני חרדתית וממש מפחדת מזה".

כשהפגישה לא צלחה החליטה פנחס לנסות את מזלה עם ראש העיר, "שלחתי לו מכתב שברצוני להיפגש אתו ולאחר שלושה ימים זומנתי לפגישה אליה הגיעה עם בעלי ועם חוזה של הדירה שלנו, כהוכחה שעברנו. ראש העיר הצדיק אותנו במאה אחוז ואמר שאנחנו שייכים כביכול לבי"ס בן גוריון, אמר שזה לא אמור לעניין אותי שיסגרו כיתה או לא, שאין סיבה שהילד יחצה כבישים אם יש בי"ס מתחת לבית. בתום השיחה הוא הבטיח שיישב על הנושא ויחליט".

פנחס מספרת כי בעלה והיא שבו לביתם בתחושה כי המעבר המיוחל לביה"ס הסמוך לביתם, בן גוריון, מובטח, "ראש העיר הצדיק אותי במאה אחוז אז הייתה לנו הרגשה טובה. כשבועיים לאחר הפגישה קיבלתי בדואר מכתב תשובה מראש העיר בו נכתב שהוא דן בנושא בשנית, אך הוא מצטער והילד יצטרך להמשיך ללמוד בביאליק. משמע המעבר לא אושר".

מה עשית בשלב הזה?

"הודעתי לרות שרעבי, לבי"ס ביאליק ולראש העיר במכתב ובשיחה שהילד פשוט לא ילך לבי"ס. זה מה שאני מתכוונת לעשות. אני לא מוכנה לסכנת הכבישים שמחכה לו. הבטיחות של הילד שלי היא מעל הכל. פניתי גם למפקחת מטעם משרד החינוך ביבנה והיא הבטיחה לי שתבדוק מה היא יכולה לעשות, למרות שהעירייה היא זו שאחראית על התחום. הילד שלי רק בן שבע וחצי, הוא רואה את אחיות שלו מתכוננות לתחילת שנת הלימודים והוא כלום! לא תיק, לא חולצת בי"ס ולא ספרים. הילד מתוסכל. אין יום שעובר והוא לא בוכה שהוא מפחד ממה שיקרה, איך יעבור כבישים והוא גם כמובן לא רוצה להישאר בבית בלי חברים, גם ככה חודש שלם הוא לא ראה חברים בגלל המבצע, הוא ילד קטן והוא רוצה גם. יש חוק שילד עד גיל תשע לא חוצה לבד והם בעצם מאלצים אותנו לעשות זאת. אין לי מושג מה לעשות, המצב הזה עשה אותי חולה, אני בהריון מתקדם וכל הזמן אצל רופאים, קשה לי לתפקד, אני דואגת כל הזמן. אני לא רוצה לעבור על החוק ולשלוח אותו לבי"ס אבל ככה אין מצב. בטיחות זה מעל הכל בשבילי".

אריאל הלר, דובר עיריית יבנה מסר:
'
'מנהלת אגף החינוך נפגשה עם האם בניסיון למצוא פתרון שיסייע לילד ולאם ובמקביל ימנע פגיעה בבית ספר 'ביאליק'. בית הספר השלים היערכותו לקליטת התלמידים בשכבה זו (כולל התלמיד הנ"ל) וערוך לפתיחת שתי כיתות לימוד קטנות. העברת התלמיד בשלב זה תחייב סגירת אחת הכיתות וצירופם של כלל תלמידי השכבה לכיתה אחת בת 40 תלמידים עפ"י תקני משרד החינוך. מדיניות העירייה היא לאפשר לתלמידי בתי הספר וסגלי ההוראה תנאי לימוד מיטביים בכיתות קטנות בכל מקום בו הדבר מתאפשר מבחינת מצבת תלמידים. בקשות להעברת תלמידים נבחנות ע"י העירייה תוך שיקול מקצועי ופדגוגי".