בימים אלה חונכת העירייה 13 גני ילדים חדשים ברחבי העיר כאשר כל הילדים בגילאי 3-6 שובצו לגנים וניתן מענה לכל משפחה חדשה שנקלטה בעיר. בשנה הקרובה תפעיל העירייה 80 גני ילדים עירוניים בהם ילמדו כ-2,400 ילדים - גידול של 20% ביחס לאשתקד.

מערכת החינוך הקדם-יסודית ביבנה בשיתוף משרד החינוך מקדמת פעילויות חינוכיות מגוונות בגני הילדים על-מנת לספק מענה לצרכים הרגשיים, החברתיים, האינטלקטואליים והגופניים של הילדים, בסביבה פיזית בטוחה, עשירה בגירויים, מכבדת ותומכת.

ראש העיר, צבי גוב-ארי פתח את הכנס והודה באופן אישי לכל העוסקים במלאכת החינוך בגיל הרך, ובמיוחד הדגיש את חשיבותן של הגננות והסייעות בתרומתם לעיצוב וחינוך ילדי העיר. "נושא הגיל הרך הינו מרכזי בתפיסת החינוך העירונית, בשלב זה יוצקים את הערכים החיוניים לעתידו של הילד והכנתו לשלבים הבאים. יבנה צועדת בכיוון של התפתחות דרמטית עם קליטתן של משפחות צעירות רבות, מדובר בהתמודדות עם אתגרים בעלי משתנים רבים הנוגעים להכנת התשתיות וחרף הקשיים אנו עושים זאת בהצלחה לא מבוטלת". גוב-ארי התייחס לשאלת פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר חרף מצב הביטחוני ואמר כי "אנו נפתח את שנת הלימודים בשמחה רבה וניתן לילדים ולהורים תחושה של יום חג. אכן, אין מדובר בימים קלים והילדים מגיעים לגן עם מטען רגשי  ומתח לאחר שהייה ממושכת בבתים ובקרבת מרחבים מוגנים. אני סמוך ובטוח כי הצוותים החינוכיים יידעו לקבלם בחום, באהבה ובתחושה כי הגן הוא בית ומקום מוגן ובטוח".

 

תכנית הלימודים תעסוק השנה בתשתית לקראת קריאה וכתיבה, מתמטיקה ומדעים, אומנויות, כישורי חיים, חינוך לבטיחות ולזהירות בדרכים, חינוך לבריאות וחינוך גופני, קיימות, אורח חיים פעיל ובריא ועוד. בשיעורי ריתמוסיקה יחשפו הילדים לעולם של מוסיקה ותנועה לסוגיה השונים ויתנסו בנגינה בכלי הקשה מגוונים. בנוסף יתקיימו שיעורים בתנועה המותאמים לתכנית הליבה של משרד החינוך ומועברים ע"י מורים מוסמכים לתנועה בגיל הרך בשיתוף הצוות החינוכי בגן במטרה לטפח את כישוריו המוטוריים של הילד תוך חוויה והנאה.

השנה יוחל בפרויקט תקשוב גני החובה ולמידה בדרך פעילה וחווייתית דרך מחשב. שילוב והטמעת המחשב בגני-הילדים תעשה באמצעות תכנית גוגלה לפיתוח מיומנויות חשיבה, פיתוח אוריינות לשפות (שפה כתובה ודבורה, שפת סמלים גרפיים ומתמטיים), פיתוח מיומנויות חקר, טיפוח הרגלי למידה ועוד.

ילדי העיר יבקרו במרכז העירוני למדע וטכנולוגיה בגיל הרך הפועל ביבנה כמוזיאון מדע המאפשר לילדים לחוות ולהתנסות. מטרת המרכז היא טיפוח והעשרה של ילדי גני החובה בעיר, יצירת למידה משמעותית מתוך התנסות, הכרת תחומים מדעיים והכרת חוקרים חשובים. בשנה"ל תשע"ה תלמידי גני הילדים ישתתפו לאורך השנה במספר פעילויות בסדנא לאומנות ביבנה.

בסדנה לאמנות המשמשת כמרכז עירוני לכל תחומי האמנות הפלסטית יבקרו הילדים בתערוכות של מיטב אמני ישראל ויקיימו פעילויות של "שיח גלריה", סדנה מעשית ופעילות הורים וילדים.

גם השנה יהנו הילדים מתכנית "ספריית פיג'מה" לעידוד והנחלת האהבה לקריאה ולספרים ולעודד דיון בערכים יהודיים בגן הילדים ובחיק המשפחה. לתכנית נבחרו ספרים בעלי עלילה מגובשת ומעניינת המעוררים דיון בערכים מוסריים וחברתיים באופן יצירתי ומהנה. את הספרים בחר צוות מומחים בחינוך יהודי ובחינוך לגיל הרך.

במהלך השנה יחשפו ילדי הגן למגוון עשיר ותרבותי של מופעים מתחומי האומנות השונים במסגרת סל תרבות בתחומי המוסיקה, המחול והתיאטרון.

תכנית זה"ב בגן בשיתוף מועדון ''אור ירוק'' תעסוק השנה בטיפוח תרבות של התנהגות בטיחותית בדרכים וטיפוח הרגלי חשיבה והתנהגות של הבנה, התחשבות ושותפות בדרך. התכנית מהווה אמצעי לפיתוח כישורי חיים בהתאמה להתפתחות הילדים ובהתאמה לתכנים ולמטרות המודגשים במסגרת הגן.

 

ילדי העדה האתיופית ימשיכו להינות מתכניתPACT  טיפוח ומימוש הפוטנציאל תוך ראייה והתייחסות לכלל קשרי חייהם המשפחתיים, הקהילתיים, החינוכיים והתרבותיים. התכנית הינה יוזמה של עיריית יבנה בשיתוף ג'וינט ישראל עם פדרציית קליבלנד (צפון אמריקה) ומשרד החינוך.

תחת הכותרת ''מחליטים לחיות בריא'' יתקיימו בגנים שלל פעילויות המותאמות לאורח חיים בריא. ארוחות הילדים בגן יהיו על טהרת הבריאות ובכל שבוע יתקיימו שני שיעורי פעילות גופנית.

אחת המטרות החשובות השנה היא קידום בטיחות הילדים בגנים בשיתוף ארגון 'בטרם'.

מנהלת מחלקת הגנים, רוחמה בן-אליעזר סקרה את תוכנית העבודה שהוכנה עם משרד החינוך וציינה את שיתוף הפעולה הפורה עם יחידות הסמך המשלימות והפיקוח של משרד החינוך.

ימי הלימוד הראשונים בגני הילדים: שנת הלימודים תפתח ביום שני, ה-1.9.2014. בגני ילדים לגילאי חובה יתקיימו הלימודים כסדרם למן היום הראשון. בגנים שמבקרים בהם ילדים בגילאי 4-3 יתקיימו הלימודים כדלהלן: ביום הראשון לשנת הלימודים בין השעות 8:00 - 10:00, ביום השני בין השעות 8:00-11:00. מהיום השלישי והלאה יתנהלו הלימודים כסדרם. ילדים הממשיכים ללמוד בגן הילדים, ישהו בגן מן היום הראשון עד השעה 14:00.