חוזרים ללימודים. צילום: דוד מטודישנת הלימודים תשע"ה צפויה להיפתח ביום שני, 1 בספטמבר ובעירייה משלימים את ההכנות הדרושות לפתיחה מוצלחת של כל מוסדות החינוך בעיר, כמובן תוך ביצוע התאמות ושינויים המתחייבים בשל המצב הביטחוני בדרום. ראש העיר, צבי גוב-ארי כינס בשבוע האחרון את כלל מנהלי בתי הספר בעיר, הגדיר את יעדי מערכת החינוך לשנה הקרובה וביקש מהמנהלים ומצוותי ההוראה להיערך לפתיחת שנה חגיגית במיוחד. "אנו פותחים את שנת הלימודים בשמחה גדולה", אמר גוב-ארי, "זוהי חגיגה לכל הילדים וההורים כאשר התלמידים חוזרים מחופשה לאחר תקופה מורכבת עם מתחים ושהייה בקרבת מרחבים מוגנים. נעשה כל הדרוש לקלוט אותם בחום ובאהבה ולהעביר את המסר כי בית הספר והגן הוא מקום בטוח ונעים". 

 

גם בשנה הקרובה ימשיכו בתי הספר העיר בפיתוח ויישום תהליך הייחודיות ובניית זהות עצמית תוך עיסוק שיטתי ומאוד מקצועי בפיתוח שיטות הלמידה. מדובר במעבר ללמידה עצמית משמעותית מעוגנת ביצירת חוויית התנסות וחקר, עטופה בזהות החדשה של בית הספר והזדהות של התלמידים והמורים עם זהות זו. ''זהו תהליך שיימשך ויעמיק גם בשנה החדשה ויחייב המשך ליווי, בקרה, התנסות והטמעה", אמר גוב-ארי והוסיף כי ''בעניין זה בתי הספר נמצאים על אם-הדרך כאשר העמקת עניין הייחודיות צריכה להעניק עוצמה לבית הספר ולהוות גורם אטרקטיבי עבור התלמידים".

 

מנהלי בתי הספר וראש העיר צבי גוב-אריבתי הספר היסודיים עברו ''מהפכת תקשוב'' בהשקעה של כ-2.2 מיליון ₪. בכל כיתת-אם הותקן ''מקרן חכם'' המאפשר הוראה מתוקשבת תוך גישה למקורות מידע באינטרנט, המורים צוידו במחשבים ניידים מתקדמים וכל בית ספר קיבל עגלת מחשבים ניידת בין הכיתות ללימוד מתוקשב של התלמידים עצמם. הכיתות

 

חוברו לרשת האינטרנט בחיבור קווי ואלחוטי בסיב אופטי מהיר. בנוסף, ב-25 גני ילדים הותקנו מחשבים חדשים להוראה טכנולוגית המותאמת לגיל הרך. בית הספר ביאליק עבר במהלך חופשת הקיץ שידרוג משמעותי בדרך להפיכתו לבית ספר ייחודי לטבע. במסגרת זו נבנה אגף חדש הכולל מעבדות למדעים, חדרי מחשבים, כיתות לימוד ובחצר יוקם גן בוטני, גן זואולוגי ופינת חי.

 

במרכז המשאבים בחינוך הוקמה כיתה חדשה למגמת העיצוב גרפי בתיכון ''האלון'' ברמה של 5 יח"ל. בבית ספר ''רבין'' תחל לפעול בשכבה א-ב' כיתה במסלול משלב לתלמידים חילונים ומסורתיים. 

 

ראש העיר, המשמש גם כמחזיק תיק החינוך, הדגיש כי הוא פועל להרחבת הפעילות האקדמית בבתי הספר ויצירת מסלולים המשכיים לאקדמיה. "אנו פועלים להקמת מכללה אקדמית בתחום ההנדסה ולהערכתי לקראת סוף שנת הלימודים נבשר על כניסת מכללה אקדמית לעיר, דבר שיהווה המשך לרצף החינוכי מהתיכון לאקדמיה".

 

העירייה תמשיך במימון פרויקטים חינוכיים רב-שנתיים כגון נס טכנולוגיה לתלמידים מצטיינים, פרוייקט לימודי גישור ותכנית 'תעשיידע' לתלמידי בתי הספר היסודיים, שילוב מכללת שנקר בתיכונים האלון, האורן ועוד. ראש העיר ציין בכנס את החשיבות שהוא רואה בקיום השתלמויות והתמקצעות מורים בתחומי העיסוק והרחבת הידע הפדגוגי וטכניקות ההוראה.

 

בהתייחסו לנושא הנוער אמר ראש העיר כי הוא רואה חשיבות בהמשך פיתוח תכניות הכנה לגיוס לצה"ל כערך חשוב של נכונות לשרת את המדינה והעם. "לדידי, מדובר במרכיב חשוב ליכולת ההישרדות של מדינת ישראל, וכעמוד תווך של שוויון בנשיאה בעול, נושא זה יטופל בכל המדרגים, בבתי הספר ובמערך החינוך המשלים". בתי הספר ימשיכו בשיתוף הפעולה הפורה עם מוסדות התרבות העירוניים - הסדנה לאמנות, בית הספר למוסיקה ומחול, היכל התרבות ומרכז אומנויות הבמה. בשנה הקרובה יחל בינוי הקונסרבטוריון העירוני למוסיקה ומחול ובקרוב ייחנכו בשכונת נאות-רבין היכל ספורט רב-תחומי ומרכז קהילתי (מתנ"ס) לצעירים ונוער בשטח של כ-1,800 מ"ר. בתי הספר והגנים ייקחו חלק בפרוייקט העירוני לחינוך לאורח חיים בריא ויישום תכנית יישובית בכל בתי הספר.

 

ראש העיר קידם בברכה את המנהלות החדשות במערכת החינוך העירונית ואיחל כי יטביעו חותמן, הן על מערכת החינוך והן על התלמידים: חיה בניטה, סגנית מנהלת אגף החינוך ואחראית על בתי הספר היסודיים, סיגל בז'ה- מנהלת החטיבה העליונה בתיכון 'האלון', אורנה מרקוביץ', מנהלת חט"ב בתיכון 'האלון' ורונית הראל מנהלת בית הספר לאומנויות ע"ש לאה גולדברג.

 

 

ראש העיר, צבי גוב-ארי: "החינוך הוא המרכיב החשוב ביותר בעשייה העירונית וככזה אנו משקיעים בו את מירב המאמצים והמשאבים. בעשור הבא העיר יבנה ומערכת החינוך שלה יעברו מהפכה של ממש. המורים וצוותי בית-הספר יעשו כל הנדרש על-מנת להעשיר ולהעניק לילדים ידע וערכים ולהנעים את זמנם בבית הספר ובגנים. מערכת החינוך ביבנה שואפת להכין את בוגריה לחיים, כשבאמתחתם צידה לדרך הכוללת ערכים ונורמות, ידע והישגים, מיומנויות חברתיות ונשיאה באחריות. אני רואה בחינוך ילדינו יעד חשוב במעלה אשר עומד בראש סדר העדיפויות העירוני כמנוף להישגיות. נשקוד על קידום מערכת החינוך כמתחייב מהתפישה החינוכית הכלל-עירונית, תוך שיתוף פעולה עם כלל השותפים. בהזדמנות זו ארצה לאחל לכולנו פתיחת שנה מוצלחת והקפדה על מימוש היעדים. נקבל את הילדים באהבה ובשמחה כאשר הצלחת סגלי ההוראה היא הצלחת העיר כולה. ברכות לתלמידי יבנה לשנת לימודים בטוחה, מהנה ועטורת הישגים ותודה מעומק הלב לכלל אנשי החינוך, בראשותה של רות שרעבי, הנושאים בנטל ובונים דור".   

 

נתונים:

 

בשנת הלימודים תשע"ה ילמדו 9,208 תלמידים.

 

בתי ספר: 20

(13 בתי ספר יסודיים, 7 בתי ספר על-יסודיים).

 

מספר גנים: 80

(7 - חינוך מיוחד)

 

מס' תלמידים:

הגיל הרך- 2,359.

יסודי- 4,128.

על-יסודי-  2,721.