קצב הבנייה של דירות ביבנה הוא גבוה מהממוצע הארצי, כך הולך ממחקר שערך מרכז הבניה הישראלי לקראת ועידת עיר הנדל"ן באילת. המחקר ניתח את נתוני הבנייה הפעילה (דירות הנמצאות בשלבים שונים של בנייה) בישראל לפי ערים, ביחס לאוכלוסיית אותה העיר. לאחר ניתוח הנתונים נוצר מדד המנופים המראה כמה בנייה יש בכל עיר ועד כמה כל עיר בישראל צומחת.

 מהנתונים עולה כי ביבנה מוקמות 13.9 דירות חדשות לכל 1000 תושבים שהם 550 יח"ד זאת לעומת 11.6 דירות בממוצע ארצי. לשם השוואה בראשון לציון נבנות רק 9.3 דירות לכל 1000 תושבים ובאשדוד רק 8.4 דירות.

 רוב הבנייה ביבנה נמצאת בשכונות הירוקות. החברה הדומיננטית ביותר ביבנה כיום היא צרפתי שמעון הבונה למעלה מ-600 יח"ד. לאחרונה החברה אכלסה את השלב הרביעי בפרויקט. חברה נוספת היא חברת אביסרור מקימה 162 יח"ד ב-2 מגדלים בני 22 קומות.

 

לדברי ערן רולס, יו"ר מרכז הבניה הישראלי, "תכניות הממשלה להגדלת היצע הדירות בישראל הן טובות. בתכנית מחיר למשתכן הממשלה סוף סוף מוכנה לוותר על הכנסותיה מהקרקע. עם זאת, צריך להקפיד שההחלטה להוציא את כל מכרזי המנהל בשיטת מחיר למשתכן לא תיצור חסמים שיגרמו בסופו של דבר לירידה בהתחלות הבניה ביחס להיקפי האוכלוסיה והביקוש, כפי שאנחנו רואים במדד המנופים הנוכחי.

כדי לטפל במחירי הדיור כמות הדירות שנבנות באזורי הביקוש על כל 1000 תושבים צריכה להיות הרבה מעבר ל-10 או 20, וזה יתבצע רק על ידי הסרה משמעותית של החסמים, קידום פרויקטים גם על קרקעות פרטיות ועידוד ממשלתי של תוכניות להתחדשות עירונית".