האם אנחנו לקראת הכרעה בנושא פתיחת העסקים בשבת? הגלידריה שבעקבותיה פרץ הנושא ביבנה גרמה לסערה בעיר, תושבי יבנה יצאו להפגנות בחודש האחרון והם מפולגים, חלקם בעד האפשרות לפתוח עסקים בשבת וחלקם טוענים כי ביום המנוחה החנויות צריכות להסגר בכדי לשמור על הציוויון הדתי- מסורתי של העיר.

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, העלה הצעת חוק שבמסגרתה בתי העסקים יהיו סגורים בשבת כחלק מיום המנוחה השבועי. אתמול, אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק של חבר הכנסת זוהר ונראה כי הנושא קרוב לפתרון.

גם במידה והחוק יעבור, החוק אינו חל על כל בתי העסק, שר הכלכלה רשאי לאפשר לבתי עסק מסוימים לפתוח בשבת בכפוף לאישור מיוחד שינתן מראש, אך ככל הנראה אישור שכזה כפוף לבירוקרטיה ארוכה, דבר שיגרום לקשיים משמעותיים לאותם עסקים שיהיו מעוניינים לפתוח ביום המנוחה.

יוזם החוק ח"כ מיקי זוהר אמר: "חוק יום המנוחה השבועי נועד לעגן ולחזק את מעמדו של יום השבת כיום המנוחה הלאומי של מדינת ישראל בחקיקה. מטרת החוק היא להדגיש את הערך החברתי-סוציאלי שיש בשמירת שבת למען זכויות העובדים בישראל, לעודד עסקים שומרי שבת ולצמצם פתיחת עסקים בשבת, בכדי להבטיח זכויות של יום מנוחה שבועי לכל עובד. השבת היא מרכיב עיקרי בזהות שלנו כמדינה יהודית ועלינו לחזק את מעמדה ולמנוע פגיעה בה ובאלו שמבקשים לשמר אותה על פי החוק ועל פי עקרונות הסטטוס קוו הקיים בישראל".