האם טענותיהם של תושבי יבנה צודקות? תושבים מתלוננים על המצאות עצי אשוח במרפסות הבתים ובחלונות בעיר.

עידן, תושב יבנה, מספר לאתר יבנה נט: "עצי אשוח זה מנהג נוצרי, זה סמל של הדת הנוצרית ואסור לנו במדינה יהודית ובמיוחד בעיר מסורתית כמו יבנה, לאפשר דבר שכזה. לפני מספר שבועות החלו בדיונים על פתיחת עסקים בשבת, עכשיו עצי אשוח, לאן נגיע? צריך לעצור את הדבר הזה עוד בהתחלה שלו כדי שלא נגיע למצב שבו עסקים יהיו פתוחים בכיפור ומסעדות ימכרו חזיר בכל פינה".

חשוב להזכיר כי עניין עצי האשוח הוא אינו חדש בישראל, אלא מנהג ש"עשה עלייה" לישראל יחד עם עולי חבר העמים, שהתרגלו לציין את בוא השנה החדשה "נובי גוד" באמצעות קישוט עץ אשוח. בערים אחרות באזורנו, לדוגמא באשדוד, ישנה אוכלוסיה גדולה של עולי ברית המועצות ובמקביל, ישנה אוכלוסיה חרדית המהווה חלק משמעותי מאוד מתושבי העיר, וגם שם עניין עצי האשוח מהווה נושא לחיכוך מדי שנה.

אירה, תושבת יבנה שעלתה מברית המועצות בשנות ה-90 מספרת על מנהג עצי האשוח: "אנחנו יהודים ולא חוגגים את זה כחג נוצרי, זה פשוט עניין של מנהג מהמדינות מהן הגענו. זה בדיוק כמו עניין המימונה או החינה, אלו מנהגים שמקורם אצל המוסלמים, אך היהודים שחיו שם אימצו את המנהגים וזה הפך להיות חלק מהתרבות. לדעתי חשוב לקבל את המנהגים של העולים מכל המדינות, אחרי הכל כולנו יהודים ומדינת ישראל מורכבת מקיבוץ גלויות וזה טבעי שיהיו מנהגים שונים, זה מה שיפה כל כך במדינת ישראל".

אירה ועידן מייצגים חלקים גדולים מתושבי יבנה, יש הדוגלים בחופש ביטוי ובאפשרות לקיים מנהגים כעניין סמלי ויש שקוראים לעצור את הדבר שנראה להם כמנהגים נוצריים המחללים את הצוויון המסורתי של העיר, מה אתם חושבים?