כל שביקש תושב יבנה, ציון צנעני (23) הוא לשוב בשבוע שעבר לביתו מאשדוד, אך זה לא הלך לו כ"כ חלק.

"בשעה 19:30 הגעתי לתחנה בני ברית באשדוד. עליתי על קו 212 של חברת 'אפיקים' והגשתי לנהג שטר של חמישים שקלים, זה מה שהיה לי מלבד שקלים בודדים", משחזר צנעני את שארע. "הנהג סירב לפרוט לי ואמר לי לרדת מהאוטובוס כי אין לו עודף בקור רוח וחוסר אכפתיות. אני אישית ראיתי 40 שקלים בעשיריות בצלחת הקטנה שמולו. אמרתי לו שקר מאוד בחוץ, שאין איפה לפרוט שם, ביקשתי ממנו שלא ישאיר אותי בתחנה שרק עוד שעה מגיע קו נוסף ומה אני אעשה שם? רק לפני חודשיים השתחררתי מהצבא, ככה שאני לא מכיר את מערכת האוטובוסים כ"כ כאזרח".

"היה לי מזל שכמה חרדים עיכבו אותו ובזמן הזה ביקשתי מאנשים שהיו בתחנה וגם על האוטובוס, שיפרטו לי, שיעזרו לי. פתאום הגיע אדם שפשוט נתן לי עשרה שקלים, הוא ריחם עלי. הרגשתי עוגמת נפש כי היה לי כסף, אז למה לעשות לי בושות? איך נהג רצה לתת לי לחכות בתחנה? אני לא מבין את זה".

כששב צנעני לביתו על אף טוב ליבו של הזר שאפשר לו לנסוע באוטובוס, טעם רע נותר בפיו והוא החליט לשלוח אי מיילים עוד באותו ערב לחברת "אפיקים" המפעילה את קו האוטובוס ולמשרד התחבורה.

"פיניתי אל שני המשרדים אך לא קיבלתי תגובה מאף אחד. רשמתי להם בדיוק על החוויה האישית שלי, מה עבר עלי אבל לא קיבלתי שום תגובה לזה. היחס של הנהג היה בעיני לא הגיוני, למה להתנהג ככה? אני בתור חייל משוחרר, זה היה לי מוזר כי אני לא מורגל בחיי האזרחות, זה פשוט לא אנושי להתנהג ככה. אני פשוט מזועזע ומקווה שהיחס הזה לא ישנה".

שי מלכה סמנכ"ל בקרה ופיתוח של "אפיקים": על פניו חמור מאוד! הוראות החוק קובעות במפורש שניתן להגיש לנהג סכום שהינו עד פי 10 ממחיר הנסיעה. בתלונה אין מספיק פרטים על מנת לבדוק לעומק אבל נהלי החברה קובעים חד משמעית שאין להוריד נוסע מהאוטובוס בשום מקרה גם אם על הנהג להסיעו בחינם. נבדוק את העניין לעומק ובהתאם לממצאים, נסיק את המסקנות.