פאב "אוטו" במרכז רוגוביןבעלי פאב ה"אוטו" שנפתח שבוע שעבר במרכז רוגובין לא האמינו שזו תהיה קבלת הפנים לה יזכו מעיריית יבנה. פקח הגיע למקום מעט אחרי חצות הלילה ביום חמישי ודרש מהם לסגור את המקום בטענה כי חוק העזר העירוני מתיר פתיחת עסקים עד חצות, משהחל דין ודברים בין הפקח לבין מנהלי המקום, במהלכו הסבירו כי לא ידעו שכך הדבר וביום ראשון ייגשו להסדיר את הדברים בעירייה, הבחין לפתע הפקח כי מישהו על הבר הצית סיגריה. הוא נכנס פנימה והחל לצלם את הנוכחים, תוך שהוא מודיע למנהלי המקום כי יקבלו דו"ח על עצם העישון במקום והיעדר שילוט מתאים האוסר על עישון בתחומי הפאב.

משהתברר כי לצורך מתן קנס מסוג זה צריכה להיות נוכחות של שוטר, זומנה למקום ניידת של השיטור העירוני. השוטר שהגיע למקום ביקש לראות רישיון עסק, ומשלא היה בנמצא זימן את בעלי הפאב לשימוע בפני קצין רישוי עסקים של משטרת רחובות. במקביל, ניתן קנס ע"ס 5,000 ₪ בשל העישון והיעדר שילוט האוסר זאת. כמו כן, זומנו בעלי העסק גם לשימוע בעיריית יבנה, שיתקיים מחר (שלישי).

מבלים באוטו בחמישי (צילום מדף הפייסבוק)בניגוד לאירועים עצמם, בעלי הפאב ביקשו להציג עמדה מפויסת. בשיחה עם "יבנה נט" הסבירו כי ה"אוטו" היא רשת המונה 12 סניפים הפזורים ברחבי הארץ וכי לכל רשות מקומית התנהלות שונה, הן לגבי החוקים והן לגבי האכיפה, ולכן לא ידעו בדיוק מהי גישת עיריית יבנה לגבי שעות הפתיחה ולגבי החלוקה בדבר מעשנים ולא מעשנים בתחומי הפאב. "ביום שלישי אנו נמצאים בעירייה ונבקש כי יאשרו לנו הארכה של שעה בזמן הסגירה, בדומה לערים אחרות שם מאשרים פתיחה באמצע השבוע עד חצות ואילו בסופי שבוע עד השעה 01:00. בכל מקרה אנו חותרים לשיתוף פעולה עם העירייה ומקווים להגיע להבנות בעניין. בנושא העישון, כבר למחרת הקפדנו על כך שהמבלים במקום לא יעשנו בפנים, והשלטים נתלו כנדרש".

הערת המערכת: אמנם אנו מעודדים שמירה על חוקי מדינת ישראל בכלל ועל חוקי העזר העירוניים בפרט, אך ישנם מקרים בהם ניתן להפעיל שיקול דעת ולהשתמש בחוק ההיגיון. ייתכן כי מתן התראה והסבר מלומד היו משיגים את אותה התוצאה גם ללא הסנקציה הכספית. יש לזכור כי מדובר בעסק שפתח את שעריו באותו השבוע ומטרתו לתרום לכלכת יבנה, העסקת תושביה במגוון עבודות וכן מתן שירות לתושבי יבנה בבחינת הרחבה וגיוון של אפשרויות הבילוי בעיר. טוב יעשו בעלי המקום עם יערערו על הקנס וטוב תעשה העירייה אם תקבל את הערעור ותמיר את הקנס ל"קנס על תנאי", תוך התחייבות בעלי המקום לשמירה על החוק ושדברים מסוג זה לא יחזרו על עצמם.

תגובת העירייה: ״מדובר בבית עסק חדש שאך לפני מספר ימים הגיש בקשה לקבלת רישיון עסק. מאחר והפעילות במקום התקיימה מעבר לשעות הקבועות בחוק העזר העירוני תוך גרימת מטרדי רעש לתושבי הסביבה, נתבעו הבעלים להפסיק את הפעילות. הדו״ח בגין עישון בשטח העסק ניתן בהתאם לחוק הקובע כללים ברורים ומחמירים בעניין. יצוין כי בעל העסק הוזמן לתשאול במשרדי המחלקה לרישוי עסקים על מנת לחדד את הנהלים והעירייה תמשיך לפעול עפ״י חוק רישוי העסקים, לרבות בעניין זה. ככלל, כל עסק הפועל עפ״י הוראות הדין זוכה לסיוע של העירייה ולשיתוף פעולה מצידה״.

עוד נמסר מהעירייה כי "עידוד היזמים התבטא בהמנעות מסגירת העסק הפועל ללא רישיון ומתן פרק זמן להכין מצידו את הנדרש לרישוי. לפיכך הטפת המוסר מיותרת לחלוטין, אין העיתון אמור להיות שופט ומעודד עבריינות".