"אם אני בעצמי חוששת להיות שם, אז איך אוכל להשאיר את ילדיי שם? מי אחראי לביטחונם? כל המקום נראה כמו אתר בנייה ובני מיעוטים בכל פינה, אני אובדת עצות", אמרה השבוע תושבת יבנה ר', אם לארבעה (תאומים בני 2.4, 5, 1.5) שחלקם רשומים למעון מעון נאות מרגלית.

המעון השוכן ברחוב ז'בוטינסקי פינת נופר, נפתח בספטמבר הנוכחי ומיועד לגילאי 0-3. במעון נוכחים כל יום כ-60 תינוקות ופעוטות.

"רשמנו את ילדנו לשם, אחרי שהמבנה כבר הוקם כשלא היה דבר מסביב", מספרת ר', "כעת כל המקום מסביב הפך לאתר בנייה, מכל עבר בונים משהו, מתנ"ס, מעון, אין לי מושג מה.

מעבר לכל הדחפורים, האבק והלכלוך, שאני לא מדברת בכלל על כל הסכנות שישנן כמו הכלים הכבדים, המנופים, מה שהכי מטריד אותנו ההורים זה כל הבני מיעוטים שמסתובבים שם חופשי בכל שעות היממה".

בני המיעוטים, מספרת ר', מאיישים את המתחם שעות ארוכות כשהם מועסקים באתרי הבנייה שסובבים את המעון.

המצב הביטחוני במדינה ערער עוד יותר את העניין ור' ניסתה למצוא פתרון בדמות אבטחה. היא פנתה לכל הגורמים הרלוונטיים, ועל פיה, עדיין לא קיבלה תשובה הולמת שסיפקה את הדעת ואת הלב.

"באופן אישי עם מי לא דיברתי, עם הנהלת רשת נאות מרגלית, המפקחת וסמנכ"ל הרשת. המפקחת הבטיחה לי שזה יטופל, אמרו לי שכבר ביום ראשון האחרון יהיה מאבטח בכניסה למעון אבל זה לא קרה. ואז אותו יום אני מנסה להשיג את המפקחת הארצית של הרשת שאינה עונה לי. התקשרתי גם למוקד העירוני ביבנה כי זה לא משהו שהרשת הביאה, זה דבר שנפל עליה. המוקד אמר שזה לא באחריות העירייה, הציעו שנפנה למשטרה שגם אמרה שזה לא בעיה שניתן לפתור על ידה, רק במשהו אקוטי".

ר' והורים נוספים מהגן אף שיגרו מכתב לראש העיר שנענה על ידיו. "אמרו שעלינו לחזור למחלקת הביטחון אך גם הם מתנערים ואומרים שזה לא באחריותם".

מה הציפיות שלכם? מה הייתם רוצים שיקרה?

"לא הגיוני שאני כהורה שמה ילדים בגן שכולו מוקף בני מיעוטים ועוד בתקופה שכזו. אחריות של מי להביא מאבטח? העירייה אומרת זה לא אני והרשת גם מתנערת".

ניסיתם להתאגד ההורים?

"ניסינו, ההורים כל הזמן מדברים על זה, אבל בפועל לא קורה כלום. יש הורים שמתנגדים לכך ולכן זה לא זז, יש הורים שטוענים שזו אחריות העירייה או הרשת ולכן לא מוכנים לממן, אני אישית מוכנה. אני חלק מקבוצת הורים גדולה שמפחדת לשים את הילדים. אני לפעמים מפחדת לרדת מהאוטו. קרה לי שבאתי להיכנס למעון ועל המדרגות עמדו שלושה פועלים עם כלי עבודה ביד, אני עם ארבעה קטנים צריכה להיכנס ויש המון לחץ. פשוט הרצתי אותם הובלתי אותם והם ממש פרצו בבכי, זה נורא. בכל פעם כשאנחנו מגיעים למעון והם צריכים לרדת מהאוטו הם פורצים בבכי. למה זה צריך לקרות? למה לא ניתן לתת להם בטחון? זה איזור מבודד, גם אם קורה משהו אף אחד לא יידע או ימנע אותו. היו ימים שמרוב הבלה לא שלחתי אותם לגן, פשוט פחדתי".

תגובת דובר העירייה: "המעון נמצא במרכז העיר בסביבת מגורים ואינו במקום מבודד. העירייה פועלת בתיאום המשטרה לביצוע סיורים ובדיקות בכל מוסדות החינוך בעיר, לרבות ביקורת לאיתור שוהים בלתי חוקיים באזורי הבנייה ובכלל. אבטחת מוסדות נעשית בהתאם להנחיות המשטרה".

תגובת דוברות המשטרה: "הנושא מוכר לאור פניות אזרחים למשטרה בנושא זה, ומטופל . העובדים  באזור נבדקו וכולם עם אישורים. קבלנים הוזהרו בעניין זה והמשטרה מבצעת סיורים מוגברים באזור".