אם כשאתם שומעים את "ארצנו הקטנטונת", "שיבולת בשדה" או "אדם צובר זכרונות" ישר עולה לכם הצעד הבא של הריקוד, סימן שאתם חזק בקטע של ריקודי העם. אם אין לכם מושג על מה מדובר, הכתבה הזו בשבילכם.

ריקודי עם בישראל הם נוהג חברתי שרווח עוד מימי העליות הראשונות, וקיבל תנופה עם קום המדינה כשהשיא היה בחג המחולות המסורתי בקיבוץ דליה. בדרך כלל ריקוד עם לא נוצר מלכתחילה להיות שכזה. ראשיתו בזמר העברי, שלאחר שמתפרסם, יוצרים לו כוריאוגרפיה והוא מתפרסם בקרב המרקידים ובחוגים לריקודי עם. בשבועות האחרונים נפתח במתנ"ס "ליפקין שחק" שבשכונת נאות רבין חוג ריקודי עם למתחילים שלא נדרשים לכל ידע מוקדם, בהנחיית איציק בן דהן ובני בר.

 

את הקשר לריקודי העם יצר איציק בן דהן לפני כ-25 שנה, כשהחברה שלו דאז לקחה אותו לרקוד בבית עובד. הוא מאד אהב את מה שראה ונתפס. לאחר כמה שנים נמשך לעולם היצירה בריקודי העם ובשנת 1997 הוציא את הריקוד הראשון שלו. מאז יצר בן דהן כ-35 ריקודים, ל-35 שירים עבריים מכל הסגנונות וכל התקופות. בין הבולטים שביצירותיו "ילדי שלי" של חיים משה, "ילדתי שלי (אור)" של נריה חובב, "איך לגעת בעינייך" של עופר לב, "דברי איתי" של אייל גולן והאחרון והבולט מביניהם, הריקוד "תפילות" של הזמרת שני בדיחי, הנרקד בארץ ובעולם.

לפני שנה יצא לפנסיה לאחר שירות בן 28 שנים במדי חיל האוויר והחליט להקדיש לתחום מעט יותר זמן. במקביל פנה לאיציק המרקיד בני בר, שהנו מהוותיקים בתחום, והציע לפתוח חוג למתחילים 'צעד ראשון' במרכז הקהילתי החדש ע"ש לפיקין שחק, שבשכונה הירוקה ביבנה. "שמחתי מאד לקבל את הפניה", סיפר איציק, "להוסיף עוד רוקדים למעגל המחוללים זו תחושת שליחות אמיתית. יבנה התפתחה רבות בשנים האחרונות וצירפה אליה תושבים חדשים רבים, כך שנוצר הצורך לקיום חוג שכזה.

החוג מתקיים אחת לשבוע בימי רביעי בשעה 20:30 כאשר אין צורך בידע מוקדם וההדרכה ניתנת במלואה במקום על ידי בני ואיציק.

"השאיפה הראשונית שלנו היא להגדיל את כמות המשתתפים שיבואו ויצטרפו לתחום, כך שבעתיד נוכל להרחיב את פעילות ההרקדה גם לבינוניים ומתקדמים".

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות למזכירות המתנ"ס בטלפון 08-6119608