הקנאביס הוא סם מוכר ופופולרי בקרב רבים במדינת ישראל ובעולם כולו, יש הטוענים כי הוא מכיל סגולות רפואיות שאף מרפאות סרטן, מחלות מעיים, פרקינסון ועוד, הסם אפילו מאושר לשימוש במספר מקומות בארצות הברית ובאירופה ורבים משתמשים בו ומגדלים אותו בביתם הפרטי.

במדינת ישראל השימוש בסם הקנאביס אסור. היחידים שיכולים לקבל אישור להשתמש בסם הקנאביס הם חולים הסובלים מכאבים קיצוניים או חולים במחלות קשות, ההחלטות על כך מתקבלות בוועדות מורכבות שההגעה אליהן מצריכה תהליך שאורך זמן רב ובזמן הזה, החולה סובל ונלחם רבות עד לקבלת האישורים המתאימים.

היום, נאם שר הבריאות, יעקב ליצמן בכנסת ואמר: "נגדיל את מספר הרופאים שיוכלו לתת קנאביס ואם אראה תוך חצי שנה שזה מתנהל טוב, אני ארחיב את זה עוד אפילו עוד יותר. כפי שאמרתי, הקנאביס הרפואי יחולק בבית מרקחת כמו שמקבלים מורפיום" ליצמן התייחס גם לנושא הפיקוח כשאמר "משרד הבריאות יפקח על זה. הכל נעשה בהסכמת המשרד לביטחון פנים. אנחנו נגדיל את מספר המגדלים ונגיע למצב שהמגדלים לא יחלקו בעצמם קנאביס, נעשה הפרדה".

נכון להיום, מספר החולים המשתמשים בקנאביס רפואי עומד על 23 אלף, אותם חולים יכולים לקבל את הקנאביס בשני מקומות בלבד בישראל, בבית החולים לבריאות הנפש "אברבאנל" ובבית החולים בצפת. ישנו ספק פרטי שמבצע משלוחים עד לבית החולה שנקרא "תיקון עולם" שגם הוא מספק את השירותים לחולים שלא יכולים להגיע לבתי החולים המספקים את הקנאביס.

על פי התכנית של שר הבריאות, הנושא עתיד להשתנות ובחודשים הקרובים, הקנאביס הרפואי ימכר בבתי המרקחת והמרשם ינתן על ידי רופאים שיוכשרו לכך מבלי לעבור וועדות מתישות ובירוקרטיה מייגעת.