"הסיפור העסקי שלנו מתחיל בשנת 1956 אבא שלי הגיע אז ליבנה, שנקרא אז כפר יבנה", משחזר אריה יעקוביאן את הימים הראשונים. "כל המבנים היו מבנים ערביים כל כפר יבנה הסתכם כמעט ברחוב אחד, רחוב מגדל. אבא שלי רכש את החנות בשנת 56 והתחיל בכל מיני עיסוקים שהעיקרי ביניהם היה חנות ירקות במשך שנים ארוכות. בשלב מסוים אבא שלי החליט להפוך את חנות הירקות לחנות לכלי בית, מהר מאוד היא הפכה להיות מוקד עליה לרגל לכל מי שמתחתנת וצריכה נדוניה או כל דבר שצריך לבית, כולם ידעו שהולכים לחביב.

"בשנת 1986 אבא שלי העביר את העסק אליי ואני הכנסתי את אחי כשותף, החנות הראשונה הייתה בסך הכל בגודל של 12 מטר מרובע, מבנה ערבי קטן שהכיל את כל תושבי העיר. אז בזמנו היה נהוג לבוא לחנות, לקחת ולא לשלם, בהמשך היו מגיעים ומכסים את החשבון, ככה חיתנו את כל בנות יבנה. יש עניין יפה בזה שהיו כאלה שההורים הגיעו לקנות להן נדוניה אצלנו והיום הן מגיעות לקנות לילדות שלהן, זה באמת מרגש".

אכן מרגש, 60 שנים בהן ראיתם את יבנה מתפתחת והופכת לעיר גדולה, ספר לנו על האנשים של יבנה של פעם....

"נכון, החודש אנחנו חוגגים 60 שנה לחנות, ו-30 שנה לבעלות שלי ושל אחי מאז שאבא העביר לנו את החנות. ההבדל בלקוחות ובאנשים באופן כללי הוא די משמעותי. פעם היה עניין שאנשים בקושי ידעו עברית, אבא שלי היה מדבר כמה מילים בכל שפה ומצליח לתקשר בספרדית, ערבית, פרסית  ועוד... פעם הלקוחות היו מתמקחים בלי לחשוב פעמיים, היום אין דבר כזה, היום לקוח מגיע לקופה ומשלם לפי המחיר הנקוב. אני לא אומר שמה שהיה פעם היה פסול, יש לזה את הקסם של זה, פשוט היום זה כבר לא נהוג, כולם מדברים עברית ואין יותר לרשום או להתמקח".

ספר לנו קצת על אבא חביב...

"אבא חביב נפטר בשנת 1989, בגיל 66, לאחר מאבק במחלה קשה. לקוחות מגיעים לחנות ונזכרים בימים ההם, שיבנה הייתה שונה, הם מזכירים את אבא שלי ומספרים סיפורים מאוד מרגשים עליו. פעם הכל היה לפי מילה, אין מזומן, אין צ'קים או כרטיסי אשראי, מבטיחים שיגיעו לשלם ומגיעים במשכורת.

אבא שלי היה אדם מאוד מאוד מוכר ביבנה, הוא היה המון שנים בחנות ואנשים עברו דרכו בכל מיני נסיבות, בשנים הראשונות הוא מכר בדים, אחר כך ירקות כמו שאמרתי ואחר כך כלי בית. יש דבר שלא אשכח בחיים, כל יום שישי הוא היה מנקה את החנות והיו מגיעים אנשים נזקקים, אבא שלי היה מבקש מהם לפתוח את הסל ועובר אחד אחד וממלא לו את הסל בפירות וירקות לשבת. אבא שלי היה אדם מאוד ישר והגון, הוא היה נותן לכל אחד מה שהוא מבקש, לא כמו היום, היום יש הלוואות בריבית ודברים כאלה לא נעימים, אבא שלי היה מלווה בלי ריבית, אנשים עד היום מספרים על כמה שהם חייבים לאבא, הוא היה מלווה ויודע שהוא יקבל כשיוכלו להחזיר לו, היה לו תזרים מזומנים נגיש כיוון שהיה עובד מול לקוחות, היה קל מאוד לבטוח באנשים אז וכולם היו למען כולם".

הזמנים של פעם נשמעים שונים לגמרי מהיום, ספר לנו קצת על יבנה כישוב קטן ומשפחתי...

"הרחוב הראשי התחיל מרחוב מגדל, מאזור תל יבנה למרגלות התל. כל המסחר התרכז שם, היה שם קולנוע פתוח ללא גג והיינו יושבים על בטונדות כדי לראות סרט. בין הבתים הייתה מאפייה מיוחדת שעובדת כל הלילה. לא היו הרבה עסקים, בכל יבנה אולי 20 בתי עסק שביניהם ספר, בשר ומכולת שמשרתים את כל התושבים. המרכז המסחרי של שדרות דואני וכל הבתים באזור היו פרדסים, יבנה התפתחה רק בתחילת שנות ה-70 התחילו להעביר דיירים מהכפר הערבי לכיוון  היציאה הצפונית וכך עם השנים הפכנו להיות עיר גדולה כמו שאנחנו היום".

איך היה תהליך ההתפתחות שלכם מחנות קטנה לחנות הגדולה שלכם היום?

"תהליך ההתפתחות של החנות החל ביום שאבא שלי העביר לנו את החנות הקטנה, במשך השנים המשכנו והגדלנו את החנות ל-46 מטר, עברנו מהכפר הישן, למרכז שבנו לאחר מכן, הגדלנו את החנות בשנת 1984 ובשנת 1990 כבר היינו צריכים לגדול לממדים גדולים יותר והכפלנו את החנות לכ-90 מטרים.

כמובן שגם ההיצע השתנה מאוד, נכנסו רשתות גדולות לתחרות ואנחנו חייבים לתת מענה לתושבי יבנה והסביבה שהיו נאמנים לנו לאורך כל השנים. חשוב לציין שלאורך השנים הראשונות שלנו אבא ליווה אותנו במשך כשש שנים".

איך אתה מצליח להתמודד עם הרשתות הגדולות?

"היחס האישי עם הלקוחות זה המפתח, אני נותן ללקוחות מענה מעבר למוצר, אנחנו מדברים על הכל, הלקוחות שלי הופכים להיות חברים שלי. יש לנו בחנות שילוב של דברים ישנים של פעם שכבר לא מוצאים בכל מקום ודברים חדשים. החנות שלנו  מכילה מגוון מוצרים שקשה מאוד למצוא את השילוב של כולם ברשתות הגדולות. מכונות גילוח ותספורת, יש לנו מעבדה לתיקון ושירות במקום, שכפול מפתחות, שכפול שלטים לשערים חשמליים".

מה צפוי לקהל הלקוחות לכבוד חגיגות ה-60?

"התחלנו עם חגיגה של מבצעים במסגרתה אנו מציעים עשרות מוצרים ב-10 שקלים בלבד, כשכל שבוע יתווספו מוצרים חדשים, לכן אני ממליץ לעקוב אחרי הפרסומים ביבניתון וכמובן להגיע אלינו בחנות וליהנות מהרבה הפתעות שמחכות שם".