בשבועות האחרונים הבחינו תושבי יבנה בלא מעט שריפות, עם עשן שחור שהיתמר מעל העיר, שהשיא היה השבוע עם שריפה גדולה בתל יבנה. בין אם הייתה זו שריפה בשטח פתוח או דירה בשכונה הירוקה, צוותי הכיבוי עבדו שעות נוספות על מנת למזער את הנזק ככל הניתן ולמרבה המזל כל הארועים הסתיימו בפציעות קלות בלבד, שרובן נבעו משאיפת עשן בעקבות התנהגות לא זהירה של הדיירים.

"ישנם מספר גורמים לשריפות", אומר גמליאל פדידה, סמת"ח כיבוי רחובות.

משחקי ילדים, הצתה בזדון או רשלנות, כאשר יום קיצון לשריפות מוכרז כאשר יש טמפ' גבוהה, יובש, רוחות חזקות.

שריפות ביתיות נגרמות בדר"כ מכשלים חשמליים, עומס יתר – כשמחברים מספר מכשירים על אותה נקודת חשמל".

מה ההמלצות שלכם לבטיחות בבתים?

"לא להשאיר ילדים קטנים, לדאוג למערכות חשמל תקינות – ע"י איש מקצוע!

לא להשאיר מכשירי חשמל דולקים ללא השגחה".

וכשכבר פורצת שריפה?

"כשיש שריפה בבניין מגורים וזה לא בדירה שלך, תישאר בבית, סגור דלת ושים מגבת רטובה מתחת כדי למנוע חדירת עשן. אחת הסיבות המרכזיות לפגיעות של שאיפת עשן זה שכנים שמנסים לצאת דרך מסדרונות אפופי עשן ונפגעים. כמו כן אנו קוראים לציבור להודיע לכיבוי אש על שריפה ללא חשש לחיוב כספי, כי החיוב הולך לבעל הנכס ולא למי שהודיע".

אתם עושים הרבה פעולות מניעה בצורה של חינוך?

"בוודאי. אנו מקיימים הרצאות וימי עיון במקומות שונים החל מגני ילדים ובתי ספר. גם באתר הכבאות הארצי 102.GOV.IL ניתן למצוא סרטונים שמראים איך להתנהג בזמן שריפה בבית, איך למנוע כשל חשמלי, איך לנהוג בשטח פתוח ועוד".

בוא נדבר קצת על יבנה. מה כח האדם של הכיבוי פה?

"ביבנה יש תחנת משנה העובדת 24/7 שם יש צוות המונה מפקד + לוחם עם רכב כיבוי משולב (כיבוי + חילוץ) זהו צוות תגובה ראשונית ובזמן אמת מצטרף כוח מרחובות בהתאם לצורך".

לפי מה נקבע הכוח המצטרף?

"יש ארבע דרגות סיכון, שבדר"כ דרגות 1-2 לא מצריך גיבוי מרחובות כי מדובר על שריפה של פח אשפה או משהו נקודתי שאין בו סכנה לאדם או סכנת התפשטות. השריפה בתל יבנה למשל, התחילה בדרגה 3 ועלתה לדרגה 4 בגלל החשש להתפשטות".

מה קורה במקרים כאלה, אתם צריכים הרבה כח אדם?

"בדרך כלל אנו מסתדרים מצוין עם כח האדם שיש לנו, אבל יש מקרים חריגים כמו למשל למחרת ל"ג בעומר, שהתחנה הייתה ריקה כי אנשים לא כיבו את המדורות והיו הרבה שריפות קוצים עקב תנאי מזג האוויר, במזל גדול לא היו אירועים חריגים כשריפת דירה/תאונה עם לכודים שהיו מעמידים אותנו בפני בעיה קשה".

לא מזמן פרסמנו כי יש כוונה לבנות תחנת כיבוי חדשה ביבנה.

"כן, מדברים על זה כבר זמן מה, וכמובן שאנו מברכים על מהלך מסוג זה שיחליף את הקרוואן שהיום מהווה למעשה כתחנת הכיבוי. אנחנו רוצים שתהיה תחנה שתתן את כל התנאים ונוכל לשים יותר כוח אדם וכלי רכב זה כבר תלוי בראש העיר ובמחוז".

בטח לבניה של השכונה הירוקה הייתה השפעה גם על מצב השריפות בעיר.

"בוודאי. מצד אחד הייתה ירידה בשריפות שטחים פתוחים ומצד שני עלה מספר המקרים של שריפות בדירות. אסור לשכוח גם ש יש יותר תושבים, יותר ילדים ובשל כך נגרמות  גם יותר שריפות".

נתקלנו לאחרונה גם במקרים בהם נשרפו חנויות ומוסכים. איך אתם מתמודדים עם הפן הפלילי?

"אם חוקר דליקות רואה חשד להצתה הוא מערב מיד את המשטרה. מצד שני לא תמיד ניתן להתחקות אחרי סיבות פריצת האש, חוקר השריפות בודק מספר פרמטרים ושואל שאלות את בעל הנכס ולמרות זאת יש פעמים שמאוד קשה להגיע למסקנה חד משמעית".

איזה מקרה זכור לך במיוחד מהתקופה האחרונה?

"בחודש פברואר, בעיצומו של החורף פרצה שריפה בבניין מגורים ברחוב החרמון, בלוח חשמל בחדר מדרגות עקב עומס יתר. צוות ראשון שהגיע למקום כיבה את האש בקומה השנייה באופן מידיי אך חדר המדרגות היה אפוף עשן והתנהגות התושבים הייתה גורם הסיכון העיקרי. המרחק בין פציעה בינונית לקשה ואף מוות היא קצרה ויכול להיגרם מהתנהגות שגויה של הדיירים שתוביל לשאיפת עשן קטלנית.

מקורה דומה היה ברחוב הסנפיר לא מזמן, כששם פרצה שריפה בדירה בקומה השניה בבנין חדש וגם שם השריפה כובתה במהירות אך התנהגות הדיירים הייתה מסוכנת. בכל קומה בבניה החדשה יש דלת אש שתפקידה למנוע התפשטות הלהבות והעשן בין הקומות והדירות השונות, אך במקרים רבים הדלתות האלו נותרות פתוחות ובכך למעשה מתבטל האפקט שלשמו הן קיימות".

לסיום, תן לנו שני טיפים שאי אפשר לסיים בלעדיהם.

"אני מאד ממליץ להתקין בכל חדר בדירה גלאי עצמאי (ניתן להשיג ב'הכל לבית') שתפקידו להציל חיים ולהתריע על עשן בראשית השריפה.

וכמובן בשום אופן לא להשתמש במים לכיבוי של שמן שנשרף מחשש להתלקחות ולא למכשיר חשמל מחשש להתחשמלות".