צילום באדיבות עיריית יבנה

בטקס חגיגי שנערך ביום שלישי (15.1.19) במוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב במעמד מנכ"ל משרד איכות הסביבה, גיא סמט, הוענקו למנהלות בתי הספר תעודות ההסמכה מטעם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך.  בתי הספר מצטרפים כעת לבתי הספר האחרים בעיר שכבר עברו את התהליך, כאשר בתי הספר הבאים שיעברו את התהליך הם "רמות ויצמן", "אביר יעקב", ''יחידני'' ו"איינשטיין".

תהליך ההסמכה לבית ספר ירוק פותח ומלווה על-ידי אגף החינוך בעידודו ובתמיכתו של ראש העיר, צבי גוב-ארי, במטרה לבנות מהלך חינוכי עירוני שיעודד בתי ספר לקחת על עצמם מחויבות לחנך את תלמידיהם על פי עקרונות של פיתוח בר קיימא.

קבלת ההסמכה כרוכה בעמידה בקריטריונים קפדניים כאשר ההנחיה והובלת התהליך נעשית על ידי מורי בתי הספר. בשלב הראשון, נדרשת הנהלת בית הספר, בשיתוף עם מועצת התלמידים וההורים, להחליט על מחויבותם לנושא. בהמשך נערך בבית ספר מיפוי והערכה של מצבו העכשווי בתחום החינוך הסביבתי וגיבוש מדדים סביבתיים אחדים שאותם מעוניינים לשפר וליישם בתרבות הבית ספרית.  על בסיס זה תיבנה תוכנית הפעולה של בית הספר המתייחסת לששת התחומים הבאים: תוכנית לימודים בנושאי איכות הסביבה בהיקף של 30 שעות לימוד

setImageBanner('1ea85cc5-b630-462e-ba18-160277677e42','/dyncontent/2017/12/12/20467d86-4612-49fd-a8e8-466494a1b637.gif',3015,'',510,80,false,33021);

 שנתיות, תוכנית פעולה לאורח חיים מקיים בבית הספר הכוללת שימוש מושכל במשאבים, טיפול בתשתיות ופעולות  בתחום חינוך והתנהגות מול התלמידים, הסגל וההורים, תוכנית לניראות ירוקה בבית הספר, מעורבות קהילתית והנהגה ירוקה המורכבת מנציגים של תלמידים, מורים וקהילה.

מנהלת בית הספר "אומנויות", רונית הראל: "בית הספר העמיד את האוריינות הסביבתית כיעד מרכזי בעשייה החינוכית. אנו חיים בעידן של משבר סביבתי גלובלי ולכן החינוך לקיימות הוא צו השעה".

מנהלת בית הספר "ביאליק" לטבע, דליה גבריאלי: "החינוך לקיימות הוא חינוך ערכי שמשקף גישה, תפיסת עולם ואורח חיים. זוהי חובה מוסרית עבור כולנו, למעננו ולמען הדורות הבאים".

מנהלת בית הספר "אקולוגי", שוש גופשטיין: "ההסמכה כבית ספר 'ירוק' מעידה על כך שעמדנו בכל הקריטריונים שהוצבו בפנינו. תודה ויישר כח גדול לכל המורים והתלמידים הנותנים יד לשמירה על איכות הסביבה".

 ראש העיר, צבי גוב-ארי בירך על ההישג ואמר כי מדובר בתהליך עירוני להסמכת בתי הספר בעיר והכרזתם כירוקים. גוב-ארי ציין כי "מטרתנו לעודד ולחנך את דור העתיד לקבלת החלטות תוך התחשבות בסביבה ולקיחת אחריות לשמירה עליה.  בתי הספר בעיר עושים רבות בעניין זה וראויים להכרה ולהערכה על פועלם בתחום חשוב זה. ברכותיי החמות להנהלות בתי הספר, לסגלי ההוראה, להורים וכמובן לתלמידים השותפים להישג".