צילום: יח"צ

 

setImageBanner('45080d2b-a4cb-47a7-ae29-ab451894cdfd','/dyncontent/2017/12/12/20467d86-4612-49fd-a8e8-466494a1b637.gif',3015,'',510,80,false,33021);

 

המחשב הוא בלי ספק כלי מרכזי וחשוב בטיפול הרפואי. כל התיק הרפואי שלנו מתועד בו כך שהצוות המטפל יכול ללמוד על מצבנו, אבחנות ובדיקות שונות שביצענו.

עם זאת, עולם הרפואה מתמודד עם האתגר שהכניס המחשב למפגש הרפואי והוא הפחתה בקשר העין בין הרופא למטופל. כולנו מכירים את זה. אנחנו מגיעים לרופא, מצפים לאבחון של המצב שבעטיו הגענו אליו, במרבית הפעמים כמעט ואין לנו כוח לקום מהכיסא. ואז הרופא מדבר איתנו ובמקביל מקליד על המחשב ומבטו על המסך.

דוקטור שפיץ הוא רופא ב'מכבי שרותי בריאות' ביבנה , בעברו עבד 25 שנה במרפאת סוכרת. במקצועו הוא רופא משפחה ועבד בעבר במחלקה הפנימית בבית החולים "וולפסון" בחולון. לפני 22 שנים כאמור הגיע דוקטור שפיץ ל'מכבי שרותי בריאות' ונחנך על ידי רופאת משפחה, שם הוא הבין שרופא מחויב להבהיר את מצב החולה היטב, ואף לכתוב אותו בפירוט.

"כשבא אלי חולה ואומר לי דוקטור אני מרגיש שאני הולך למות. אני רושם את זה אני ממש מצטט אותו, בעיני זה חשוב מאד לתעד זאת" זה גרם לי להבין שאני חייב לדעת להקליד בצורה עיוורת".

כיצד קרה התהליך מרגע שהתחלת?

"כבר אחרי שבועיים היה לי את הידע הבסיסי והייתי יכול לשבת מול חולה. אחרי הכל יש משפטים קבועים שאנחנו רושמים כמו למשל 'מצב כללי טוב' , אז אני רושם את זה. עד שהחולה מתלבש , אני כבר הכנסתי הכל למחשב".

אלו תגובות אתה מקבל?

"באים אלי אנשים ואומרים לי פעם ראשונה שאני רואה רופא שמסתכל בעיניים. חולה אחד אמר לי ' מה זה אתה יכול להיות קצרנית בבית המשפט".

איך אתה עומד בקצב הדיבור  של החולה?"

"צריך להיות מרוכזים ולצטט חלק מהמשפטים במדויק וחלק אחר לסכם למשפטים קצרים, הוא יגיד לך 'דוקטור תשמע אתמול בערב התפוצץ לי הראש חשבתי שאני מתעלף ואז התקשרתי לאמא שלי וכו' ואני רושם את זה בשני משפטים כך שאני מסתדר טוב עם הקצב".