איפה תטיילו ביום העצמאות 2019 ?לכבוד יום העצמאות ה 71 למדינת ישראל ריכזנו עבורכם את הפעילויות הכי מיוחדות לבילוי מהנה עם כל המשפחה!

המשט באפולניה צילום יניב כהן

אפולוניה בין משט ובין מטס  
חוגגים עצמאות בגן לאומי אפולוניה – המקום המוצלח ביותר לצפייה במטס.
רוצים לציין עצמאות לישראל בדרך קצת אחרת? בואו להתחיל את היום בתחנות הדרכה ועם מדריכים, שחקנים ומתנדבים, שיספרו את סיפורו המרתק של גן לאומי אפולוניה בשבילי הנוף שעל מצוק הכורכר – החל מראשיתה של אפולוניה ומלחמות הצלבנים במוסלמים, וכלה בסיפור ההעפלה הבלתי לגאלית טרם קום המדינה ובסיפורה של אוניית המעפילים "ברל כצנלסון", שעגנה בחוף סידנא עלי בסמוך לשפיים. נקודות ההדרכה יהיו פתוחות בשעות 10:00- 13:30 ויותאמו למועדי המטס והמשט.
היכן:
גן לאומי אפולוניה
מתי:
חמישי 9.5, בשעות 13:30-10:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים
.

 חניון זיתים- מיטל אהרון

אורה של עצמאות

עצמאותה של העיר ציפורי משנת 200 לשנת 2000

נסייר בין מפעלי המים הגדולים של העיר, הכוללים את מאגר הקשתות, "קרונה של ציפורי", מאגר המים ומנהרת ששת הפירים, נתנסה בפעילות חווייתית ונבנה דגם אמת מים.

הסיורים בהדרכת מתנדבי גן קהילה - מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.

לכבוד יום העצמאות נאפר אתכם בסמלי המדינה ויעמוד לרשותכם חניון גדול לעשיית מצלה (מנגל) ופיקניק עם כל המשפחה!

היכן: גן לאומי ציפורי

מתי: חמישי, 9.5, בשעות 11:00 ו-13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

 

צפון

 

יום העצמאות בגן לאומי מבצר יחיעם (חינם)

ביום העצמאות האתר הלאומי יחיעם פותח את שעריו ומזמין אתכם לסיור עצמאי ברחבי המבצר לגלות את הסיפורים השזורים בו וליהנות מהנוף הנשקף ממנו.

למשפחות עם ילדים צעירים מומלץ לרכוש חוברת פקחים צעירים ולחקור את האתר על כל פינותיו

ביום העצמאות.

היכן: גן לאומי יחיעם

מתי: חמישי 9.5, בשעות 08:00 – 17:00

ללא תשלום.

 

חוגגים עצמאות בכוכב הירדן
בואו לחגוג איתנו במשחק לכל המשפחה במבצר כוכב הירדן. בעזרת מפה, משימות ורמזים תכירו גיבור אחד של ההר, הלוא הוא מאיר הר ציון. הר ציון, מלוחמי יחידה 101, היה גיבור פעולות התגמול בשנות ה-50, נמנה עם מקימי סיירת הצנחנים והיה מפקדה הראשון, וזכה בעיטור העוז. באתר יחכה לכם מסלול מכשולים חווייתי, ובין המשתתפים במשחק יוגרל פרס.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן

מתי: חמישי עד שבת 9-11.5, בשעות 16:00-09:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

"להאיר את הכוכב"

אם רדת החשיכה המבקרים מוזמנים ליהנות מסיור עצמאי באווירה קסומה לאור תאורה לילית חדשה וייחודית במבצר הצלבני השלם ביותר בארץ. המבצר יושב בנקודה הגבוהה ביותר ברמות יששכר וחולש ממרום גובהו על עמק הירדן ועמק המעיינות, נגלה צפונותיו של "כוכב הרוחות".

היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: חמישי ושישי 9-10.5, בשעות 20:00 -22:00

לקינוח למעוניינים: לינה בחניון הלילה תחת מיליון כוכבים. יש להירשם באתר הרשות
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

מרכז

שומר הדרך לירושלים בקסטל (חינם)
חוגגים עצמאות באתר הלאומי הקסטל
לכבוד יום העצמאות ולציון כיבוש הקסטל, אנו מזמינים אתכם לחוויה לכל המשפחה בהר שכיבושו היה נקודת תפנית בקרב על ירושלים במלחמת העצמאות. בפעילות נקודות הדרכה לאורך "דרך הערכים" ובה משימות מאתגרות, מיצג קרב מרגש, מדורה עם קפה שחור ברוח הפלמ"ח, תצפית, ודמויות מדור תש"ח שיכניסו אותנו לאווירת חג העצמאות.
היכן: אתר לאומי הקסטל
מתי: חמישי 9.5, בשעות 10:00- 14:00.
לרגל יום העצמאות, הפעילות והכניסה לאתר הלאומי  - ללא תשלום.

 

יהודה ושומרון

עצמאות בתל חברון 
סיור מרתק בחברון הקדומה, בירתו הראשונה של רועה הצאן דוד, צעיר בניו של ישי מבית לחם, שבה הוכתר ועליה מלך כ- 7 שנים עד לכיבוש ירושלים והכתרתה כבירת ממלכת יהודה. במהלך הסיור באתר בין עצי הזית העתיקים הפזורים באתר ניתן לראות את שרידי "חומות הענקים" כפי שתיאורם המרגלים בסיפור המקראי. בקרבת מקום נפגוש גם מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ גתות בית ייצור לכלי חרס מבני מגורים. הצטרפו לחוויה מרתקת במקום בו הכול החל.
בנוסף: ניתן לשלב בסיור שבתל  גם עליה לציון קבר ישי ורות, לערוך ביקור גם מערת המכפלה ובמיצג "לגעת ברוח" שבמרכז המבקרים שבבית הדסה (המיצג בתשלום).
היכן: תל חברון (תל רומיידה)
מתי: חמישי 9.5, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00  

ללא תשלום.

עצמאות בנבי סמואל 

בליל ערפל כבד באפריל 1948, יצאה פלוגת לוחמים מחטיבת הראל של הפלמ"ח לכיבוש נבי סמואל. בבוקר, כשהפלוגה של "פוזה" עמדה להסתער התפוגג הערפל והיא נחשפה לאור היום בשטח חשוף לאש הערבים, סיור מרתק בעקבות סיפורי גבורה על פלוגה אמיצה שרובה לא שרדה ייצא בכל שעה עגולה.
היכן: גן לאומי נבי סמואל

מתי: חמישי 9.5, בשעות 11:00 - 15:00
ללא תשלום.

 ההרודיון- צילום אלדה נתנאל

עצמאות בהרודיון

בתקופות קדומות הטבעת מטבעות נעשתה לצורכי מסחר, תעמולה, שליטה והצהרת עצמאות.

ביום חגנו נצא לסיור בהרודיון בעקבות הורדוס, שהרבה במפגני כוח ושאף להאדיר את אישיותו, וננסה להבין – מדוע לא הטביע מטבעות בדמותו? נבקר בארמון המבצר שבהרודיון, נרד למערכת המים והמסתור, ונסיים בשרידי מבנה הקבר המפואר. בואו לגלות מה צופן בחובו ההר.

היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: חמישי 9.5, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 עינות צוקים-אלדה נתנאל

חוגגים עצמאות בעיינות צוקים

סיור בשמורה החבויה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. נשמע את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות לשכשוך במים. ביום העצמאות האתר יהיה פתוח עד השעה 18:00 והבריכה הגדולה תהיה פתוחה להנאתכם!

היכן: שמורת טבע עיינות צוקים
מתי: רביעי וחמישי 8-9.5, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00   

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


עצמאות בגריזים

סיור באתר הר גריזים המתחדש. בין ברכה לקללה, שכבות הזמן ונופי בראשית. במהלך הסיור נשמע על עולמם של השומרונים שגרים בשכונה הסמוכה, נציץ לבתי המגורים מהתקופה ההלניסטית, נאתר את שרידי בית המקדש השומרוני שנמצאו במקום וננסה לזהות את קבר יוסף ממרפסת העץ  הצופה מהאתר לעיר שכם המונחת ככף היד למרגלות ההר.
חדש באתר - סרט בחדר ההקרנה שבמבואת המבקרים . מיצגים של האתר ממעוף ציפור ותמונות נדירות של העדה השומרונית מראשית המאה ה- 20  דף פעילות לכל המשפחה –משחק המשלב חידות משימות ואתגר להורים ולילדים .    
היכן: אתר הר גריזים
מתי:
חמישי 9.5, בשעות 11:00, 13:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

דרום

משקיעה לזריחה – מופע רב חושי חדש המוקרן על הר המצדה
אתם מוזמנים להגיע ולצפות בסיפור מצדה תוך חוויה רב חושית מרתקת.
החיזיון האורקולי החדש במצדה הוא מופע מרהיב אשר מוקרן על גבי הר המצדה בשילוב הקרנות ענק בטכנולוגית VIDEO MAPPING , תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהולחן על ידי שלמה גרוניך.
אנו ממליצים להגיע לפחות שעה לפני ההקרנה, כשעל רקע שקיעה ודימדומים תוכלו ליהנות מחוויה מקדימה של מתחמים שונים המאירים זוויות נוספות מסיפורו של ההר. אורך המופע כ- 45 דקות. מומלץ להגיע ב19:30 ולהתרשם גם ממופע מקדים הכולל סרט על החפירות ההיסטוריות במצדה, קולנים עם מידע בנוגע להורדוס ועוד..
היכן: גן לאומי מצדה מערב
מתי:
חמישי 9.5, בשעה 20:30.
הכניסה בתשלום.
מחיר: מבוגר – 50 ₪ , ילד – 40 ₪.

 

 

פעילויות בסופ"ש

צפון

 

סיורי עששיות בגן לאומי מבצר יחיעם

דמיינו לעצמכם מפגש של אביר מכובד, בדואי מחוספס וחייל צעיר עם ברק בעיניים....

ביחיעם זה אפשרי, פרידריך הצלבני וד'אהר אל-עומר הבדווי האגדי נפגשים ביחד עם גיבורי שיירת יחיעם. אתם מוזמנים לסיור לילי לאור עששיות, לשמוע את סיפורם של הגיבורים ההיסטוריים ולחזות בנוף הקסום של חיפה ועמק עכו המוארים.

היכן: גן לאומי מבצר יחיעם                                                                                              

מתי: שישי 10.5

בהרשמה מראש דרך קופת האתר בטלפון 04-8276600

מחיר: מבוגר- 55 ₪, ילד- 45 ₪, מנוי: מבוגר- 45 ₪, ילד- 35 ₪.

 

תחנת המידע והכוונה למסלול טיול בנחל כזיב בעקבות פריחתו המדהימה של השושן הצחור
השושן הצחור הוא צמח נדיר. הוא צומח בבר בין סלעים ברכסי הגליל העליון ומוזכר במקורות ישראל. הנאמר בשיר השירים (ב' 1) –  "כשושנה בין החוחים כן רעייתי בין הבנות" – תואם את התיאור של צמח יפה ובולט בין שיחי החורש הקוצניים. הפרח היפה שימש לעיטורי מטבעות בעולם העתיק ולעיטורים אומנותיים שונים.

היום השושן הצחור נתון בסכנת הכחדה. סיבה אחת היא קטיף ועקירת היתר בעבר, וסיבה אחרת היא שסגירת החורשים בעקבות הפסקת הרעייה מפחיתה את עוצמת האור שמגיעה לצמחים.

תחנת מידע תכוון את המטיילים לאתרי הפריחה של השושן הצחור. סעו למצפה הילה, אך אל תיכנסו ליישוב. המשיכו ישר ובפיצול השבילים רדו לכיוון המונפור, שם תמוקם תחנת המידע.
היכן: אזור מבצר מונפור
מתי: שבת 11.5, בשעות 9:00 -17:00
ללא תשלום

 

בית שערים – שבתות של יצירה, מערות ומנורה ששרדה 1800 שנה

סיורים מודרכים בבית שערים הקלסית. הסיורים פותחים צוהר אל עולם המשנה ואל מורשת העם היהודי, וחושפים עולם תת-קרקעי מאלף ובו מתחמי קבורה מרתקים ורמזים מן העבר. את הסיורים ידריכו מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.

בונוס: בחודש מאי אתם מוזמנים ליהנות גם מתחנות יצירה: עיטור כדים, לימוד כתב קדום, ועוד.
תחנות היצירה בחודש מאי יפעלו בשעות: 10:00- 14:00

היכן: גן לאומי בית שערים

מתי: ימי שבת, בשעות 10:00, 11:00, 12:00. 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

מרכז

אמנים יוצרים ומספרים בגן לאומי אפולוניה
קבוצת המתנדבים של אפולוניה מזמינה אתכם להציץ ביצירה.
מוזמנים לפגוש את קבוצת אמני אפולוניה. הם מציירים, מצלמים ומפסלים בחומרים שונים בהשראת המצוק, הים ונופי העתיקות. אחת לחודש, כמה מחברי קבוצת האמנים מתנדבים ומזמינים אתכם להציץ בתהליך היצירה. תוכלו לטייל ברחבי הגן, למצוא אותם בפינות שבחרו באותו היום, לצפות, לשאול ולעורר שיח אומנותי. אם תרצו, תוכלו להביא מהבית מחברת ציור וצבעים ולהתנסות בעצמכם ביצירה בהשראת הנוף והאווירה של הגן הלאומי.
היכן:
גן לאומי אפולוניה
מתי: שבת 11.5, בשעות: 10:00-13:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

הולכים בשביל הערכים

סיור מודרך וחווייתי באתר הלאומי הקסטל

גן לאומי קסטל מספר את סיפורי קרבות מלחמת העצמאות בדרך לירושלים ובעיקר את הקרב שנחשב כנקודת מפנה חשובה במהלך מלחמת העצמאות. במסלול "דרך הערכים" אתם מוזמנים להכיר את ארבעת הערכים הבולטים שבאו לידי ביטוי בקרב: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות. ערכים אלו מוגשים למבקר בחוויה מאתגרת של משימות קבוצתיות, והמתנסה בהן מרגיש ומבין את חשיבותם. מדריכי רשות הטבע והגנים יובילו אתכם בדרך המיוחדת בסיור מודרך ללא תשלום. מלבד משימות "דרך הערכים" הסיור מציע תצפיות מרהיבות על הרי ירושלים ועל זירת הקרבות, וכן צפייה בסרט ובמיצג הקרב.
היכן:
אתר לאומי הקסטל
מתי:
ימי שבת במאי, בשעות 10:00, 12:00, 14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

בואי שבת המלכה

סיור עם אווירה של ערב שבת בעיר העתיקה בירושלים.
במעבר בין חול לקודש ובין מנחה לערבית ניפגש לטיול אחר הצהרים לקבל את השבת בירושלים. נרד מן השכונות היפהפיות שנוסדו במאה ה-19, משכנות שאננים וימין משה, ונדמיין את קבלת השבת בימים בהם השכונות עמדו בודדות מחוץ לחומות. נטפס בדרכם של עולי הרגל אל העיר העתיקה והרובע היהודי. נמשיך בשער ציון וברחובות הצרים של הרובע היהודי. נתבשם מאווירת ערב שבת, ממלבושיהם החגיגיים של תושבי הרובע, מהקולות והריחות. נתרשם משחזורו של בית כנסת "החורבה" ומהתקהלות בכיכר סביבו. נסיים בכותל המערבי עם מתפללי תפילת ערב שבת.
היכן: גן לאומי סובב חומות ירושלים
מתי:  שישי 10.5
בהרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639* 
מחיר
: מבוגר - 45 ₪, ילד - 30 ₪; מנויים: מבוגר - 25 ₪, ילד - 20 ₪.

יו"ש

מטיילים ומשתכשכים בעיינות צוקים

לקראת האביב אנו שמחים להודיע כי בריכות השכשוך באתר פתוחות וכי הבריכה הגדולה פתוחה בסופי שבוע וחגים. במקום יש פינות צל, שולחנות לפיקניק ובריכות לשכשוך במים.  אתם מוזמנים לסיור בין מעיינות וצמחייה עשירה, נפגוש את הנמלה האורגת ואת ברקנית האשל, שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו.

היכן: שמורת טבע עיינות צוקים

מתי: ימי שישי ושבת בשעות 10:00, 12:00 ו- 14:00.

בימי שישי וראשון יתקיימו סיורים באנגלית בשעות 11:00 ו- 13:00.
בימי שישי יתקיימו סיורים בערבית בשעות 11:00 ו- 13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

דרום

 

קרוב לבית, קרוב לטבע – משימה משפחתית בתל באר שבע

משחק משימות וחידות משפחתי חווייתי בגן הלאומי תל באר שבע.

כל משפחה תקבל מפת אתר ומשימות. בואו לפתור בעצמיכם את כל המשימות ולגלות את באר המים העמוקה בארץ, מאגר מים ייחודי, מגדל תצפית ואת סודותיהם העתיקים של יושבי העיר הקדומה.

במקום פינת יצירה פתוחה לכולם.

היכן: גן לאומי תל באר שבע

מתי: ימי שבת, בשעות 10:00-15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

מחפשים ת'פסמון - משחקים ומגלים בחי רמון

חוויה חדשה לכל המשפחה בחי רמון, בואו לגלות וללמוד תוך כדי משחק אינטראקטיבי באמצעות אפליקציה ייעודית בסמארטפון שלכם.

משחק משימות חווייתי לכל המשפחה, שייקח אתכם אל עולמם המיוחד של בעלי החיים והצמחים במדבר. מומלץ: יש משחקים ברמות שונות, שאלו את העובדים במקום

היכן: חי רמון ליד מרכז המבקרים מכתש רמון

מתי: ימי שבת, בשעות 10:00-15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

המדריך לטבע על פי פרגסון – התערוכה הנודדת הגיע לדרום

לכבודו של האמן וולטר פרגסון, מוצבת בחי רמון תערוכת  חוצות ייחודית, הכוללת העתקים מציוריו ומזמנת הצצה לעולמו של האומן וליצירותיו -  אוצר טבע נדיר של ציור מדויק המשלב אומנות ומדע.

וולטר פרגסון היה אמן שהקדיש את חייו לציור ריאליסטי של עולם החי,  במקרים רבים עולם הולך ונעלם. לתפיסתו, על מנת לצייר את בעל החיים הכרחי להכיר את אורחות חייו, את התנהגותו ואת האנטומיה שלו. בזכות כישוריו עבד במחלקה לזואולוגיה של אוניברסיטת תל אביב, כשהוא מאייר מגוון בעלי חיים ומסייע לחוקרי המחלקה להציג את ממצאיהם באמצעות איורים מדעיים מדויקים וברורים. אתם מוזמנים להתרשם מיצירותיו המופלאות של האמן.

היכן: חי רמון במצפה רמון

מתי: מדי יום, בשעות 08:00- 16:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה