ארגון הבריאות העולמי כבר מזמן הכריז על השמנה כמגיפה. אבל זה לא קורה רק בעולם, רק לאחרונה פרסם משרד הבריאות הישראלי סקר לפיו 48 אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלים מעודף משקל והשמנה. כבר לא מדובר על אסתטיקה או קודים חברתיים של איך אנחנו צריכים להיראות, אלא בסכנת חיים של ממש. כ-4,00 בני אדם מתים מידי שנה בישראל כתוצאה מהשמנה, שהיא גם גורם התמותה החמישי בעולם. כמו כן נמצא שעודף משקל והשמנה קשורים להגברת הסיכון ללקות ב-13 סוגי סרטן שונים.

כל המחקרים הללו והפרסומים שלהם ביתר שאת בשנים האחרונות, הובילה לעלייה במודעות. יותר ויותר אנשים בוחרים לעשות שינויי בחיים שלהם, לשנות הרגלי אכילה, לעסוק בספורט ולחיות אורח חיים בריא. העלאת המודעות הביאה איתה גם את כניסתם של כל מיני שיטות שונות ומשונות לירידה במשקל. החל מדיאטות כאלה ואחרות, שלעיתים עלולות להסב יותר נזק מתועלת ועד לאנשים שמתיימרים להיות מומחים בתחום, מבטיחים הבטחות שווא וגורפים לכיסם סכומי כסף גדולים.

שילוב מנצח

יקיר שינה הוא קודם כל ספורטאי, מאז שהוא זוכר את עצמו הוא עוסק בספורט ומנהל אורח חיים בריא. לפני כ 10 שנים החליט להעביר את הידע שלו הלאה ועבר הכשרה של מאמני כושר. את הסטודיו הראשון שלו הוא פתח בראשון לציון, לאחר מכן עבר לאמן גם ביבנה ופתח סטודיו לאימונים אישיים. "תוך כדי תנועה התחלתי לחשוב מה עוד אני יכול לעשות כדי לשפר ולתת יותר ללקוחות שלי" הוא מספר "ואז החלטתי לשלב גם את תחום התזונה, הרי בסופו של דבר לא משנה כמה כושר אתה תעשה, לא תצליח להגיע לתוצאות בלי תזונה נכונה".

כריסטיאנו רונאלדו. לא תצליח להגיע לתוצאה בלי תזונה נכונה

לפני שנתיים נתקל במקרה בחברת הרבלייף, חברה בינלאומית מהמובילות בתחום התזונה המאוזנת ואורח חיים פעיל ובריא, שמציעה מגוון מוצרים המסייעים לניהול משקל תקין ומוצרים לספורטאים ולחיזוק המערכת החיסונית. הוא ניסה אותם קודם כל על עצמו וכשראה שהם אכן אפקטיביים החל לאט-לאט להכניס אותם גם לעסק שלו. "ראיתי שזה הולך לכיוון חיובי ובאמת עובד" הוא אומר. מהר מאוד החל העניין להתרומם ותפס תאוצה, אז הוא פנה לאישתו בטי, והודיע לה שהיא עוזבת את מקום העבודה שלה ומצטרפת אליו לעסק. "היא עבדה בחברת היי-טק, במשרה טובה ועם משכורת יפה והייתה בשוק, אבל בסופו של דבר זרמה איתי ומאז אנחנו ביחד בדבר הזה".

מתי הבנת שבחרת נכון?

"לקח לנו חודשיים להבין שהעסק הזה הולך להיות דבר מאוד-מאוד גדול. תוך זמן קצר הבנתי שהקונספט הזה הולך להיות טירוף אחד גדול, ויגיע לכל רחבי הארץ. אז לקחנו את זה בשתי ידיים, פתחנו מועדון תזונה, הרחבנו את העסק והתחלנו לעבוד עם מפיצים. היום במועדון התזונה ביבנה עובדים הרבה מאוד אנשים, ביניהם אלעד גבאי, שחקן נבחרת ישראל ומכבי חיפה, שהוא חלק מהצוות הקבוע שלנו".

ויש גם עוד סניפים.

"נכון, פתחנו בהרבה מאוד מקומות. יש לנו סניפים בראש העין, ראשון לציון, קריית גת, אשקלון ודימונה. לא מדובר במועדוני כושר רגילים, אלא במועדוני תזונה. כבר עכשיו הסניפים שלנו פרושים בהרבה מאוד מקומות בארץ, והכוונה היא להרחיב עוד ועוד".

יקיר שינה. אנחנו יוצרים חיים בריאים לאנשים

לאיזה סוג של אוכלוסייה אתם פונים?

"אנחנו יוצרים אורח חיים בריא לאנשים, ולכן אנחנו פונים לכולם. מגיעים אלינו אנשים שהחליטו שהם רוצים שינוי, ללא שום רקע קודם בספורט. ועד לספורטאים מקצועיים, חלק מפורסמים מאוד, שרוצים להשיג מטרות כאלה ואחרות".

מה מייחד אתכם?

"אנחנו נותנים לבן אדם מעטפת שלמה, שכוללת את כל מה שהוא צריך כדי להגיע לתוצאות שהוא רוצה. יש כאן שילוב של תזונה, כושר ויחס אישי. את כל אלה אנחנו מתאימים ספציפית לצרכים ולרצונות של כל אחד. למשל יש כאלה שיותר יתחברו לתזונה ופחות לספורט ויש ההפך. כל אחד יעבוד בצורה שהוא הכי מתחבר אליה. יש לנו מוצרי חיטוב שמחליפים ארוחות, משקאות שנותנים אנרגיה, שורפים שומן ומגבירים חילוף חומרים. מעבר לזה יש את היחס האישי, שקילות ולווי צמוד עם מאמנים שמיועדים רק למטרה הזאת. אנחנו לא סתם באים 'זורקים' עלייך מוצרים ונעלמים. אנחנו הולכים ביחד בכל הדבר הזה. אנחנו לא עובדים על מכירות, זה לא מדבר אלינו. אין מאושר ממני כשאני רואה מולי בן אדם שאני התוויתי לו את הדרך, הענקתי לו לווי והכוונה, והוא הגיע בסופו של דבר לתוצאות הרצויות. אני תמיד נשאר זמן ממושך אחרי האימון, מדבר עם האנשים, מעורר אותם ונותן להם דרייב ומוטיבציה".

איך עובדת התכנית?

"זאת תכנית 'הכולל כלול'. אנחנו מתחילים במה שאנחנו  מכנים 'אתגר 90 הימים'. שלושה חודשים מאוד אינטנסיביים, כיפיים ובלי רעב. אנחנו יוצרים לבן אדם אורח חיים בריא, אין פה דיאטה. יש היום הרבה מאמני ששמים דגש אך ורק על אימונים, נותנים לך איזה דף ושולחים אותך לפעול לפיו. זה מקום לא יציב, זה משהו שלא מחזיק מעמד. במסגרת התכנית אנחנו דואגים באמצעות מוצרי 'הרבלייף' לתזונה נכונה ומאוזנת, כך שהגוף מקבל את כל מה שהוא צריך. התזונה היא זאת שמובילה בסופו של דבר לתוצאה ומהווה 80% מהתהליך, הכושר הוא ב-20% הנותרים".

שינה ואשתו

חייב לשלב גם אימונים?

"הספורט נותן אפשרות להתקדם מהר יותר אל היעד ומאיץ את התוצאה, אבל לא זה שעושה אותה. מה שעושה את התוצאה זו נטו התזונה. מי שנמצא היום באיזושהי נקודה שבה הוא מתאמן ולא רואה תוצאות, צריך להגיד 'סטופ' ולבדוק את עניין התזונה".

"אנחנו נהנים מהעשייה , אוהבים לעזור ולתמוך באנשים סביבנו ולכוון אותם לאורח חיים בריא ומאוזן", מוסיפה בטי. "היום אנשים בעיקר מחפשים את התמיכה, את ההכוונה, את הליווי, את המשפחתיות ופה אנחנו בדיוק נוגעים. המטרה היא לא ללמד איך לעשות דיאטה אלה ללמד לאורח חיים בריא ושינוי הרגלי האכילה ע"י מתן פתרונות וכלי עזר שייתנו את המענה לשגרת החיים הקדחתנית שרובנו חיים בה"

איפה אנשים 'נופלים' בדרך כלל?

"מגיעים אלינו הרבה מאוד אנשים שכבר ניסו הכל מהכל. יש כאלה שניסו את כל סוגי האימונים ולא הגיעו לתוצאה הרצויה. אז אני  מסביר שאימון של שעה ביממה זה טוב ויפה, אבל מה אתה עושה ב 23 השעות הנותרות, אחרי שסיימת אימון והלכת הביתה? לאנשים אין מושג מה נכנס להם לפה, כמה חלבון, איזו כמות של פחמימות, ויטמינים, מינרלים. יש גם את אלה שהולכים לתזונאית, שנותנת דף עם הוראות והסברים ושולחת הביתה. אז הם באים הביתה, תולים את הדף על המקרר, מסתכלים עליו יומיים-שלושה וזהו, הולכים לאיבוד בתוך כל זה. מספיק שפעם אחת לא הספיקו לאכול ארוחת בוקר כמו שצריך, ומשם כבר הכל מתחרבש. הייחודיות שלנו הוא שיש לנו דרכי ייעול. יש שייק בבוקר וזאת ארוחת הבוקר, עם מקסימום ערכים ומינימום קלוריות. אותו דבר בארוחות ביניים וערב. תזונאית נותנת בדרך כלל שש ארוחות, מהר מאוד אתה מוצא את עצמך מדלג על ארוחות ועושה בדיוק את הפעולה ההפוכה".

השקיות המפורסמות

למה זה גורם נזק לדלג על ארוחות?

"ברגע שלגוף יש חוסרים הוא ידרוש אותם מתישהו. ברוב המקרים כשבן אדם עושה דיאטה הוא מחסיר מהגוף מרכיב תזונה מסוים. את החוסר הזה הגוף סוחב תקופה מסוימת, ואז מתחיל לפרק שריר במקום שומן. יורדים במשקל, כי גם פירוק שריר מוריד במשקל. אבל בשלב מסוים הגוף דורש את החסר וצריך להחזיר לו את מה שהחסרנו. ואז נופלים לארוחות שחיתות, והגוף מתחיל לדרוש יותר ויותר כדי להשלים חוסרים. אנחנו לא מחסירים שום דבר מהגוף, נותנים לו בדיוק מה שהוא צריך בכמויות שהוא צריך. ככה אנחנו יודעים שבסוף היום הגוף קיבל מאה אחוז ממרכיבי התזונה, נשאר מאוזן, ללא חוסרים ובלי כל מיני חשקים פתאומיים למתוק או מלוח. אנחנו יוצרים אורח חיים בריא לטווח הארוך. זה לא מוצר קסם, אגב, אם תאכל מה שאתה רוצה במהלך היום ותשתה שייק זה לא יתרום שום דבר".


 מהפך בחברה

חברת 'הרבלייף' קיימת בישראל כבר 28 שנה. בתחילת דרכה כאן עבדה בשיטה שונה לחלוטין, חוותה נפילה לא פשוטה ונוצר לה שם בעייתי. היום היא נמצאת במקום אחר לגמרי. "יש כל מיני סיפורים מהעבר הרחוק ודעות קדומות ולא נכונות" אומר שינה.

מה בעצם קרה?

"בתחילת הדרך עבדו בארץ בשיטת שיווק לא נכונה, שיצרה שם לא טוב לחברה. הפוקוס היה על מכירות, דרך מפיצים עצמאיים, שהיו מוכרים מוצרים ונעלמים ללקוח. עדיין, לצערי, יש מפיצים מהסוג הזה, שמוכרים גם מוצרים פגי תוקף שאין להם אבא ואמא. היום כל לקוח שמגיע אלינו יודע שהוא יכול להיות בראש שקט, אנחנו האבא והאמא ונותנים מענה להכל".

היו גם שמועות על מוצרים שגורמים נזק בריאותי.

"מדובר במוצרים בריאים, טבעיים וצמחיים בלבד. אין בהם שום דבר שיכול לגרום לאיזשהו נזק, אלא אם כן באת עם נזק מלכתחילה ואתה מחפש על מי להפיל את האשמה. היו בעבר כל מיני סיפורים של אנשים שהשליכו בעיות בריאות על המוצרים, אבל כמובן שזה התברר כשטויות. יש למוצרים הללו את כל האישורים המחמירים ביותר, אישור משרד הבריאות ואפילו כשרות. אנחנו  לא נעשה שום דבר שעלול לסכן את הלקוחות שלנו".

לדברי שינה ההחברה עשתה בשנים האחרונות מהפך, הדור הצעיר שנכנס אליה לפני כארבע שנים הוא חלק מהשינוי בתפיסה ובשיטת העבודה. "הרבלייף נותרה חברת התזונה הבינלאומית המובילה בעולם" הוא אומר. "כמו בכל דבר שמצליח בגדול, יהיו תמיד גם חוות דעות שליליות שמנסות להרוס. אותי לימדו בחיים 'אם מדברים עלייך, משמע אתה קיים'. בעולם היא קיימת כבר 40 שנה, חברה שמתפתחת ומתקדמת וממציאה את עצמה בכל יום מחדש, אם השמועות היו נכונות היא כבר מזמן הייתה קורסת. רונאלדו הוא הפרזנטור של החברה, וזה התחיל מזה שהוא עצמו היה רוכש את המוצרים ומשתמש בהם עוד בתחילת דרכו במנצ'סטר יונייטד. בכל הראיונות הוא מספר עד כמה המוצרים הללו שינו את חייו ותרמו להתקדמות האישית שלו. הוא אמר שרק אחרי שניסה על עצמו את המוצרים במשך תקופה ארוכה והבין שהם אכן יעילים וטובים, הוא הפך לפזנטור ושאם הוא לא היה בטוח במוצרים בחיים  לא היה מפרסם אותם, ולא משנה כמה כסף היו מציעים לו". 

קהילה בריאה

בזכות העבודה המדויקת והאישית מול הלקוחות שלו יצר שינה ביבנה קהילה של ממש. יש קבוצת ווטסאפ, שמהווה תמיכה, ונוצרו גם חברויות קרובות. "מתאמנים ביחד, נותנים גב אחד לשני, מציבים אתגרים והולכים אל המטרה יד ביד. בסופו של דבר כשיש מטרה משותפת היא מחברת בין אנשים. התהליך הזה תורם לא רק לבן אדם עצמו, אלא גם לסובבים אותו ולבני המשפחה. כשבן אדם מנהל אורח חיים בריא הוא רגוע יותר, שמח, אנרגטי והוא מביא את כל הטוב הזה גם הביתה לבני המשפחה שלו".

רוצים פרטים נוספים? השאירו שם וטלפון ונחזור אליכם בהקדם!

שם מלא
דואל אלקטרוני
טלפון
הערות