מאת: טלי בנדו לאופר

13.5 שעות ארוכות הייתי בחדר הלידה. ירדו לי המים ולא הייתה דרך להימלט הביתה, מה גם שהייתי רדומה מאפידורל ופיזית - לא יכולתי להגיע אפילו לשירותים בכוחות עצמי. העצבים היו רופפים, הפתיחה התקדמה באיטיות שקשה לתאר, היו רגעים שאני נשבעת שהיא הייתה בנסיגה ולא הצלחתי אפילו לפחד כראוי, רק רציתי שהוא ייצא משם. דקות לפני שהכל קרה, שבני החליט לעזוב את הרחם, פרצתי בבכי מפוחד. לא בגלל החששות הרבים שהזדחלו אלי, לא בגלל הכאב (הגדול) שעתיד לבוא ולא בגלל חיי שעוד שניה ישתנו לעד, אלא בגלל שתיכף, ממש אוטוטו, אפגוש לראשונה את הילד שלי, את הבן שלי, זה שעתיד למלא את ימיי ולילותיי, את כל חיי. ופחדתי.

אלו תחושות המלוות כל יולדת, כל מפגש ראשוני בין אם לתינוק שעד לפני רגע עוד היה עובר. לג'ניפר וסמדר שוורץ-בלולו היו שלושה מפגשים כאלו, בערב אחד בלבד.

המשפחה המאושרת, שרק בערב יום רביעי כיכבה על מסכנו בריאליטי הלידות סוחט הדמעות "בייבי בום", מורכבת משתי אמהות וארבעה ילדים: רנה בת השנה ותשעה חודשים והשלישייה בני הארבעה חודשים: הבת אמור, והבנים ליר ואיב.

"השלישייה כבר בני ארבעה חודשים", אמרה בגאווה השבוע סמדר (39), "זה משמעותי עבורנו, הם היו פיציים ופתאום הם עברו מהעריסות למיטות".

ביום אחד הפכו למשפחה מרובת ילדיםלפני ארבעה חודשים רעייתה ג'ניפר (31) הביאה לאוויר העולם את השלישייה בלידת מתועדת במיוחד בבית החולים "מאיר" בכפר סבא. כשנשאלת השאלה מדוע להגיע מביתם שבשכונה הירוקה ביבנה עד לבית חולים המרוחק ולמה בכלל להראות לכל העולם ואשתו חוויה כה אינטימית, מסבירה סמדר שעלינו לחזור אחורה, אל ראשית הקשר של השתיים.

סמדר וג'ניפר הכירו לראשונה לפני כחמש שנים במקום העבודה, שתיהן עובדות בתחום התיירות.

"אני מנהלת קבוצות בתיירות פנים ברובין טורס וג'ניפר אופרציה בחברת אשת טורס", היא מסבירה, "היא התחילה איתי, תרשמי את זה בבקשה! אני מאוד ביישנית מטבעי. שתינו סיימנו בדיוק קשר, שכרתי דירה בת"א והיא רצתה את הטלפון של חב' הניהול ממנה שכרתי. הבאתי לה והבטחתי שאם אשמע על דירה, אעזור לה, ואז היא התחילה לבוא כל יום בערך, לסיגריה וכאלו. הייתה לי התערבות בעבודה, הבוסית שלי ועוד עובדת אמרו לי 'מה את לא שמה לב שהיא דלוקה עליך?' ואני ממש לא שמתי לב, עד שהיא לא אמרה את זה, ממש לא ידעתי. אני עפיפון בדברים האלו".

לאחר שנה וחצי של זוגיות, ג'ניפר הציעה נישואין. "התחתנו בחודש אפריל, בחתונה רגילה לחלוטין. שתינו היינו בשמלות כלה כי היא חייבה אותי! יצאנו לירח דבש ולפניו, בגלל שאני המבוגרת שבינינו, אמרנו שכשנחזור אני אתחיל את התהליך כניסה להריון והיא אח"כ – ילד וילד זה מספיק. התחלתי הזרעות ונקלטתי, למזלי, בפעם הראשונה. הבאנו את רנה הנסיכה שלנו וכעת עם השלישייה זה כמו לגדל רביעייה, כן? מישהי שלחה לי הודעה שיש לה תאומים והיא מעריצה את האדמה שאנחנו הולכות עליה", היא צוחקת.

שתי שמלות כלה. ג'ניפר וסמדרמה מיהרתן?? ילדה בת שנה ותשעה חודשים זה כמעט תינוקת.

"כשרנה הייתה כמעט בת שנה, מרוב שהיינו עייפות אמרנו, אנחנו לא עוברות את זה שוב עוד שנה- שנתיים, אלא כבר עכשיו ממשיכות".

ג'ניפר, בת יחידה, בניגוד לסברות ופרסומים קודמים, נקלטה להריון לאחר ההזרעה השלישית ולא נעשו טיפולי הפרייה מיוחדים. עדות לכך שבגופה גדלים מספר עוברים ולא אחד ויחיד, קיבלה המשפחה במהרה. "מהר מאוד שמנו לב שהיא התחילה לאכול באופן חריג. לי נאמר, לא היה את זה".

מה זה חריג?

"זה לאכול שתי ארוחות מלאות של מקדונלד'ס ולהישאר רעבה. ועוד לא ידענו אפילו שהיא בהריון, חשדנו אך לא ידענו, אני אמרתי שזה בטח תאומים, היה לה רעב לא מוסבר של 'אוכלת בשביל כמה'. הלכנו לעשות בדיקת דם והבנו שהיא בהריון, בשבוע שמיני עשינו בדיקת דופק, אמרנו לו שאנחנו יודעות שזה תאומים אבל בוא תראה לנו אותם. הרופא הביא את המכשיר ושאל כמה אתן אומרות? תאומים, ג'ניפר ענתה. אני אמרתי לפי השאלה שלך יש פה שלושה, והוא אמר לנו שנכון.

צרחנו מאושר ובכינו, הרופא הסתכל עלינו בהלם מוחלט, אמר שאנשים בד"כ מחזיקים את הראש ואנחנו מתנהגות כאילו זה מה שרצינו לשמוע. מהר מאוד הרופאים הורידו אותנו להנחתה ואמרו שצריך לדלל".

למה?

"ללא סיבה אמיתית. הבנו שלהיות בארץ עם הריון של שלישיה זה לא קל, הם מאוד מעודדים לדלל, הם מסבירים את הסיכונים ברמת מומים קשים וסיכון ליולדת. לא אמרו לנו ולו דבר אחד שיחזק אותנו, שייתן את הפוש להמשך. את מקבלת רק את הרע. תפסנו את עצמנו ואמרנו מה עושים? כשאני הייתי בהריון נאלצתי לעבור בדיקת מי שפיר בשל גילי, ואמרו שיש סיכוי להפלה, לא הסכמתי לעשות כי הבדיקות היו תקינות. גם כאן החלטנו ששום דבר לא ישבור אותנו ורצינו לדעת מה הסטטיסטיקות אומרות, אבל אין מספיק שלישיות בארץ וכך נראית גם הסטטיסטיקה. הלכנו לבית קפה והחלטנו לא להקשיב לרופאים, לדלל אפשר עד שבוע 18, אמרנו שאם עד אז השקיפות עורפית והבדיקות תקינות - אנחנו ממשיכות. אם רופא אחד יתריע על בעיה פה אנחנו מדללות.

"עברנו את השקיפות והכל היה תקין. באיזשהו שלב היינו צריכות לעשות שקיפות נוספת, נאלצנו לנסוע למרחקים כי אף רופא לא רצה לקחת אחריות על שלישייה, ממש לא רצו לראות אותנו. היו רופאים שהתבטאו בצורה מחפירה ואחד כזה אמר לג'ניפר 'מה את פרה? מה זה הריון של שלושה עוברים?'".

אל התכנית "בייבי בום" הגיעו בעקבות קבוצת הפייסבוק "מאמאדייק".

"מישהי כתבה שיש עונה חדשה שמצטלמת ואם מישהי רוצה להצטלם היא תשמח שייצרו איתה קשר, כולם עשו לה שיתוף לפייסבוק שלנו. היא נכנסה, וראתה שיש לנו את רנה ושג'ניפר בהריון ואמרה וואלה, זה מתאים. כשהיא פנתה אלינו והבינה שאנחנו עם שלישיה, היא ממש נדלקה והבטיחה שיטפלו בנו ושידאגו לנו".

וזה מה שקסם לכם.

"נכון מאוד. חשוב לדעת שבתכנית לא מקבלים שום דבר, לא כסף או חבילת לידה, מבטיחים לך רק יחס מועדף על ידי צוות בכיר וזה קנה את כל עולמנו, למרות שזה טרטור, להגיע מיבנה לכפר סבא פעם בשבוע-שבועיים. ביה"ח היה ממש חממה, משפחה, בעיקר ד"ר טל בירון. פתאום את יושבת מול רופאה שאומרת לך שהכל בסדר, שהעוברים מושלמים ואומרת לנו לא לדאוג. יושבת מולך מי שתלווה אותנו בכל התהליך ומרגיעה. היא ליוותה אותנו במסירות, זה מעבר לרופאה או תכנית. גם ההפקה כ"כ דאגה לנו שראית שזה מעבר לעוד תמונה או סרטון שיעלה להם את הרייטינג, היו דברים שהם אמרו בעצמם, או קי את זה לא מצלמים, דברים שאנחנו בכלל לא ידענו, דאגו לנו כמו משפחה".

 

בשבוע הלא קונבנציונלי, 32+4 ימים ג'ניפר ילדה. הם נולדו פגים כיאה לשלישייה. "הבת אמור נולדה קילו, הבנים, ליר 1.400 ואיב 1.450, אלו משקלים נורמאליים, הבטיחו שלמות וקיימו. הם היו חודש בפגייה רק כי הם נולדו חודש קודם".

לפני שלושה חודשים השתחררה המשפחה מבית החולים והחלה בחיים האמיתיים, מלאות חששות, על אף ניסיונן העשיר כאימהות לילדה.

"היו פחדים כי עם הגדולה ישנו הרבה פחות ממה שאנחנו ישנים איתם, כי אתה כ''כ דואג ובודק לו נשימה כל 2 דק', ואיתם אמרנו, וואו, איך מסתדרים? חשבנו להביא מטפלת, אז לא. אין לנו, אנחנו עושות את זה לבד. יש לנו מישהי שעוזרת כמה שעות בשבוע, מעבר לזה, לא. אני מאוד גמישה בעבודה שלי. אנחנו מוצאות את עצמנו ב-20:00-20:30 לבדנו, כשכל הרביעייה ישנה".

וואו, למדי אותנו כיצד.

היא צוחקת. "מגיעים אלינו חברים והם פשוט לא מאמינים שגדלים פה ילדים. אנחנו בהחלט ישנות בלילה. אנחנו מה זה מחכות לגיל 3-4 שהם כבר ישחקו יחד, ממש חבורה".

אף אחת מהן, אם תהיתן אינה במקור מיבנה. סמדר מת"א וג'ניפר מאילת. "בחרנו לגור בשכונה הירוקה ביבנה כי חיפשנו בית במקום עם איכות חיים טובה לילדים, שנראה במצב טוב ולא לגמרי עירוני והתלהבנו מהשכונה הירוקה שהיא מקסימה וקרובה להכל".

 

אתן מתרגשות מהפרק? אילו תגובות אתן מקבלות?

"אנחנו מקבלות פרגון אדיר ואהבה ענקית. יש עדיין תגובות חשוכות, רשמו שאין אבא, שאנחנו מתסבכות את הילדים ואני באמת ובתמים מאחלת לכל ילד שיגדל באהבה כמו שהם גדלים. חייבת לומר שכשנכנסו לתכנית היינו הקוריוז עם השלישיה ועוד לסביות! כשראינו את הפרק ראינו שאין התייחסות למיניות שלנו וזה היה מוזר כי דיברנו על כך וזה לא נכנס. שאלנו את יובל הבמאי למה בעצם זה לא נכנס, הוא אמר שהוא חייב להגיד שמרוב שהוא ראה את ההתייחסות שלנו לרנה ואחת לשנייה, הכל מאוד טבעי, אנחנו משפחה והוא לא ראה צורך להדגיש את זה. זו משפחה נורמטיבית לגמרי וזה מה שאנחנו משדרים לילדנו. אנחנו לא צועדות במצעדים, אנחנו לא יושבים במקומות של הקהילה לא כי אנחנו מתביישות, אלא כי אנחנו חלק מעם ישראל ולא רק מקהילה. אנחנו מפרגנות לכל מי שרוצה לעבור את התהליך הזה של ההורות וחושש".

איך התגובות כאן ביבנה? בכל זאת, אנחנו לא בת"א.

"לגמרי, אבל אנחנו חיות את חיינו בבית שלנו".

כן אבל אתן בטח יורדות לגינה והולכות לסופר.

"ברור. היו תגובות שהנה אלו מבייבי בום, אבל לא נתקלנו במשהו חריג. כל תגובה מרגשת אותנו, הכינו אותנו שבטח נקבל תגובות עוינות ודווקא התפלאנו כי 90% מהן מפרגנות ברמות שאי אפשר להסביר, ברמה של הערצה ומתרגשים איתנו בטירוף. זה כיף לקבל את החיבוק הזה".