מסך מגע תעשייתי

כפי שניתן להבין משמו, מסך מגע תעשייתי הוא מסך מגע שמשמש תעשייה כזו או אחרת, ובפרט הכוונה היא שהשימוש בו אינטנסיבי מאוד. בהתאם ישנם כמה דגשים חשובים כשמחפשים מסך שכזה.

הפרמטרים העיקריים לבחירת מסך מגע תעשייתי

הבחירה של מסך מגע תעשייתי מתוך האפשרויות הלא מעטות שישנן מבוססת על מספר פרמטרים חשובים.

ראשית, ממדי המסך – ישנם מסכי מגע תעשייתיים בשלל גדלים, החל מ-7 אינץ' ועד 42 אינץ', ומומלץ לבחור מסך גדול מספיק כך שכל מי שיזדקק לו ייהנה מתצוגה ברורה ומהפעלה נוחה. פרמטר שני הוא איכות התצוגה שנקבעת לפי מספר הפיקסלים (ככל שישנם יותר פיקסלים כך באופן טבעי התצוגה מתחדדת) ולפי הטכנולוגיה שבה פועל המסך (LCD, לד וכו'). עוד דגש שיש לתת עליו את הדעת הוא מהירות התגובה של מסך המגע – כולנו מורגלים למרווח זמן אפסי בין העברת האצבע על המסכים השונים לבין התגובה שלהם, ועל כן מסך תעשייתי איטי עלול להיתפש כתקול והמשתמשים בו לא יוכלו להפיק ממנו את מלוא התועלת.

עוד פרמטר שכדאי לתת לו משקל כשבוחרים מסך מגע תעשייתי הוא העמידות שלו. באופן טבעי נרצה מסך שמתפקד היטב גם בשימוש אינטנסיבי, ונרצה שהוא ישרת אותנו במשך שנים רבות – כך שכדאי להשקיע במסך של יצרנית אמינה שבסופו של דבר יניב את יחס העלות תועלת המשתלם ביותר.

איך פועל מסך מגע תעשייתי?

הקונספט של מסך המגע התעשייתי פותח כאמור לפני למעלה מ-40 שנים. בימינו ניתן לחלק את מסכי המגע לשתי קטגוריות: מסכי מגע שמבוססים על התנגדות (Resistive) ומסכי מגע קיבוליים (Capacitive).

במסכים מהסוג הראשון הלוח שבו נוגעים מצופה בחומר שקוף שיש לו מוליכות חשמלית נמוכה. משני צידי הלוח מונחים מגעים חשמליים, האחד פלוס והשני מינוס. כשמישהו לוחץ על הלוח של מסך מגע תעשייתי שכזה, הוא מתכופף (כשכמובן אי אפשר לראות זאת בעין, שכן השכבה שמתכופפת היא זו השקופה שמצפה את הלוח) – ובזכות הכיפוף נסגר מעגל חשמלי. בקר חכם מזהה את המקום שבו נסגר המעגל, כלומר המקום שבו הופעל הלחץ, ובהתאם יודע מה "רוצה" האדם שמשתמש במסך המגע.

מסכי מגע תעשייתיים מהסוג השני נחשבים למורכבים יותר והפעולה שלהם מבוססת על המטען החשמלי שאצור בגוף שלנו. המעגל החשמלי שנסגר הוא בין אותו מטען חשמלי בגוף האדם לבין אחד מהמוליכים החשמליים הרבים שפרוסים מתחת למסך, ובהתאם למעגל הספציפי שנסגר המערכת "יודעת" איפה בוצעה לחיצה.