המשימה הראשונה שעומדת בפניכם לצורך שיפוץ בניין משותף, היא כמובן להשיג את ההסכמה של כלל הדיירים לפרויקט השיפוץ. כפי שניתן להעריך, פרויקט כזה יכול לעלות כסף רב מאוד שיכול להגיע למאות אלפי שקלים, ועל אף שהעלות מתחלקת בין כלל הדיירים, עדיין מדובר בסכום לא פעוט עבור כל דייר ועל כן נדרשת הסכמה של כולם לצורך יציאה לדרך. במקרים בהם קיים רוב מיוחס של דיירים המעוניינים לערוך את השיפוץ, יהיה קשה לדייר הבודד להתנגד לשיפוץ, וגם הערכאות המשפטיות עשויות לחייב אותו לקחת חלק בעלות הכוללת, אלא אם יוכיח כי אינו מסוגל כלכלית.

 

כיצד ניגשים למשימה של שיפוץ בניין משותף?

בכדי לשפץ בניין משותף יש צורך בגורם שיכול לנהל עבורכם את התהליך כולו, החל מקבלת היתר בנייה כנדרש ועד פיקוח על העבודה המבוצעת. פרויקט שיפוץ של בית פרטי הוא פרויקט לא פשוט ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בשיפוץ של בניין משותף, על כל המשתמע מכך. על כן, כדאי להאציל את סמכות הניהול של הפרויקט בידי גורם מקצועי, שיכול לסייע לכם במספר תחומים: קיום אספות דיירים ושכנוע כלל הדיירים להסכמה, בירור הצורך בהיתר בנייה, הגשת בקשה וניהול ההתקשרות מול הרשויות הרלוונטיות לצורך קבלת ההיתר, גיוס אדריכל ומהנדס שיבנו את תכנית העבודה לשיפוץ, גיוס קבלן מבצע וקבלני משנה ותיאום בין כולם, פיקוח על העבודות ווידוא כל הכל מבוצע על פי התכנית שגובשה, בהתאם ללוחות הזמנים ובהתאם לסטנדרטים הנדרשים. כפי שניתן לראות, בתהליך של שיפוץ בניין משותף ישנן משימות רבות שיש לבצע, וכדאי שעל המשימות האלה יהיה מישהו שמכיר את התחום ומורגל בניהול פרויקטים בסדר גודל כזה.

שיפוץ בניין משותף

מדוע לא כדאי שאתם תנהלו בעצמכם את הפרויקט?

רבים עשויים לחשוב שאולי אפשר לחסוך את העלות של ניהול הפרויקט על ידי גורם מקצועי, וביצוע כל עבודות הניהול באמצעות אחד הדיירים. פרט לחסכון הכספי, שגם הוא לא באמת קיים כפי שנסביר עוד מעט, לבחירה הזאת יכולות להיות רק השלכות שליליות. ברגע שאחד הדיירים מנהל את הפרויקט, הוא למעשה מקבל מעין עדיפות על פני שאר הדיירים בקבלת החלטות שנוגעות לכולם. במצב זה עלולים להיווצר חשדות וחיכוכים בין השכנים, והשכן שאחראי על הכל אף יכול לסבול מסכסוכים רבים עם יתר השכנים. כל זה מעבר כמובן לעובדה שלא מדובר באיש מקצוע בעל יכולות ניהול של פרויקטים בסדר גודל כזה. מבחינת עלויות, חברות המתמחות בניהול פרויקטים כאלה, יכולים לחסוך לכם טעויות רבות שיכולות לעלות לכם מאוד ביוקר, ויכולים גם לחבר אתכם עם הגורמים הנכונים כדי להשיג עבורכם מחירים טובים הרבה יותר ממה שתוכלו להשיג אתם בעצמכם.