הבטחת איכות חיים מרבית לכל שכבות האוכלוסייה בעיר

אחד התפקידים החשובים ביותר של כל ראש עירייה, בכל רחבי הארץ (בסך הכל ישנן למעלה מ-250 רשויות מקומיות, כולל מועצות אזוריות ומועצות מקומיות), הוא לחזק את האוכלוסיות המוחלשות שתחת אחריותו.

במרבית המקרים יש ברשות המקומית מינהל רווחה שאמון על זיהוי הצרכים הספציפיים של כל התושבים שנזקקים לעזרה ועל מציאת פתרונות יעילים לאותם צרכים. כמו כן מושם דגש על מתן כלים לאותם תושבים כך שיוכלו לשדרג בעצמם את איכות חייהם.

במקביל מבוצעים מהלכים שתכליתם שיפור התשתיות הפיזיות והאחרות באזורים שבהם נמצאות האוכלוסיות המוחלשות, ובהן למשל ייזום פרויקטים של התחדשות עירונית, שכן לסביבה השפעה של ממש על היכולת של התושבים לצמוח.

לקדם את התרבות ואת האמנות המקומית

תפקיד עיקרי אחר של ראשי ערים הוא לקדם את התרבות בעירם ובפרט לחזק את האמנות המקומית. בהתאם מעניקות הרשויות המקומיות שמבינות כי זהו אחד מהתחומים החשובים שבהם הן יכולות לקדם את התושבים ואת הישוב מלגות לאמנים בתחילת דרכם, וכן מקימות מוסדות תרבות עירוניים (היכל תרבות שיביא לעיר מופעים מוערכים מכל הסוגים, תזמורות, מוזיאונים וכו').

מודל ערכי ראוי

ראש עיר מוצלח הוא גם כזה שמציג לתושבים מודל ערכי ראוי, ובנוסף פועל על-מנת להבטיח שהחיים בעיר יתנהלו בהתאם לערכים רצויים. דוגמה מצוינת לכך היא תוכנית "עיר ללא אלימות" שמוביל המשרד לביטחון פנים בשיתוף הקרן לידידות, ושראשי ערים רבים מאמצים. בין מרכיבי התוכנית: פעולות שונות במסגרת החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, אכיפה מוגברת, חיזוק תחום הרווחה ועוד, כל זאת על-מנת ליצור בישוב אקלים של כבוד, דיאלוג, סובלנות וביטחון אמיתי לכל התושבים.

ערך מהותי חשוב אחר בימינו הוא הגנה על הסביבה, וגם ברוח זו נוקטים ראשי ערים שמבינים את גודל האחריות לעתידו של כדור הארץ צעדים שונים להפיכת החיים בישוב לירוקים יותר ולמתחשבים יותר בסביבה ובבעלי החיים שחולקים איתנו את כדור הארץ.

פיתוח המרחב הציבורי

פיתוח המרחב הציבורי הוא אולי אחד מהתפקידים המשמעותיים והמשפיעים ביותר של כל ראש עיר. הפיתוח מאפשר הן למלא את צרכי התושבים בנושאים רלוונטיים במיוחד עבורם כמו חינוך, תרבות, פנאי, בריאות ועוד, והן למשוך לישוב אוכלוסייה חזקה שתאפשר המשך פיתוח מואץ אף יותר. דוגמה טובה לכך היא ראשת העיר נתניה, מרים פיירברג, שבמהלך כהונתה משכה לעיר חברות גדולות כמו סלקום, פיתחה שכונות חדשות כמו קריית השרון, חיזקה שכונות קיימות (במרכז העיר ועוד), שיפרה את התשתיות התיירותיות והפכה את בירת השרון גם למוקד התרבותי של האזור.