צילום: אופיר לוי

סוסתיאל תומכת רבות במהלך ימות השבוע לנשים בהיריון וסדנאות הכנה ללידה, יזמה תכנית לחינוך מיני ותסמיני גיל ההתבגרות בשיתוף שירותי בריאות כללית להדרכת בני נוער במסגרות שונות, בחלק מהמקרים נוער במצוקה. "במהלך המפגשים אנחנו משוחחים בצורה חופשית ונעימה על כל מה שקורה בחייהם, כולל שאלות ותשובות", היא מסבירה. "בני הנוער עוברים סערות רגשיות והתלבטויות קיומיות לגבי הקשרים החברתיים, המותר והאסור ביחסים שבינו לבינה, לחצים חברתיים בעידן הרשתות החברתיות והסלולר ועוד". שולה מעבירה את הטלפון הנייד האישי שלה לשאלות בני הנוער כל השנה. "במקרים שאני מרגישה שעלול להיות מצב של ניצול מיני או אלימות במשפחה, אני מפעילה מידית את גורמי הרווחה לשיחה מקצועית עם הנער או הנערה", היא מסבירה.

לרגל יום המשפחה שחל יום אחרי יום האהבה פונה אחות הכללית להורים דווקא ביום השמח הזה להסביר את חשיבות התקשורת היומיומית עם הילדים כבסיס לאיתור וזיהוי מצבי מצוקה רגעיים או מתמשכים. "בתוך כל האהבה המוחלטת לילדינו אנחנו חייבים להיות נוכחים בחייהם כל הזמן, גם כשאנחנו לא מקבלים את התנהגותם ומבקרים אותה. חשוב שילדינו ירגישו שאנו שם בשבילם תמיד ולהקנות ביטחון שלכל דבר יש פתרון, אך צריך להציף אותו כדי להתמודד אתו".

הורים, תהיו קשובים וערניים לכל שינוי התנהגותי אצל ילדיכם, כולל מצבי רוח, החלפת חברים פתאומית, התבודדות, עייפות ושינה מרובה. "תמיד תשאלו ותחקרו אותם אם הכל בסדר ומה שלומם, איך עבר עליהם היום וכו', אלו שאלות פשוטות אך בעלות משמעות רבה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו