חיסכון שמשתלם? יש דבר כזה

קרנות השתלמות הן קופות גמל חסכוניות שיועדו בעיקר עבור שכירים ועצמאים כדי שיוכלו לחסוך לטווח הקצר והבינוני. היתרון המשמעותי של קרן ההשתלמות הוא בהטבות המס המתגלמות בהטבות מס על ההפקדה וכן מפטור ממס על רווחי ההפקדות (עד לתקרה מסוימת).

מהו משך זמן החיסכון? פסגות קרנות השתלמות מיועדת לחיסכון למשך שלוש – שש שנות חיסכון. בתום שלוש שנות חיסכון ניתן ליהנות מהחסכונות אך ורק לצורכי השתלמות מקצועית או לאחר גיל הפרישה. לעומת זאת, בתום שש שנות חיסכון, הכספים הופכים לנזילים וניתן למשוך אותם לכל מטרה שהיא.

איך אני יכול לפתוח קרן השתלמות? הדגשים הם שונים עבור שכיר ועצמאי.

עצמאי – אם אתה עובד כעצמאי ומעוניין לפתוח קרן השתלמות עליך להציג לקרן אישורים המוכיחים את היותך עצמאי. עליך להציג אישור מרשויות המס על פתיחת התיק או תעודת עוסק מורשה. לאחר מכן, ההכנסה הקובעת תופקד לקרן.

שכיר – המעביד אינו מחויב לפתוח לך קרן השתלמות, אלא אם במקום עבודתך ישנו הסכם קיבוצי. אם לא קיים הסכם קיבוצי, עליך לנהל משא ומתן עם המעביד כדי ליהנות מההטבה.

כיצד מתבצעות ההפקדות לקרן?

עצמאי – בהתאם למצבו הכלכלי בשנת המס, האם לבצע את ההפקדה לקרן כדי ליהנות מהטבות המס לשנה הנוכחית. לא ניתן ליהנות מהטבות המס בשנה שהופקדה עבור הטבות מס מהשנה הקודמת.

שכיר – בכל חודש המעסיק מפקיד לקרן את חלק המעסיק וחלק העובד בסכומים הנגזרים על פי חוק. בדרך כלל מדובר ב-7.5% הפקדת מעסיק ו2.5 הפרשת משכורת העובד, אך כמובן שזה תלוי גם במשכורת של העובד.

מי בוחר את קרן ההשתלמות?

לעובד ישנה הזכות הבלעדית לבחור את קרן ההשתלמות אליה המעסיק יפקיד את הכספים.

איך להפוך את קרן ההשתלמות למשתלמת יותר?

בתום זמן החיסכון, אינכם מוכרחים למשוך את הכסף. אם אתם מעוניינים להוציא כסף מבלי לפגוע בקרן ההשתלמות, ניתן לבצע הוראת קבע הפוכה, משיכת סכום קבוע באופן חודשי, או לבצע משיכת סכום חלקי. כך ניתן לשמור על יתרת ההון הנזיל בקרן ומיתרונות החיסכון. למעשה, כך תוכלו ליהנות ממשיכת סכום מוגדר בהתאם לצרכים הנוכחיים שלכם ולמזער את הסיכון למשיכת סכום גדול ובזבוזו במהירות. עצם העובדה שחלק מהסכום יהיה עדיין שמור בקרן, יאפשר לכם לחשוב היטב כיצד לנצל אותו. כאשר כספי הקרן הופכים לנזילים, הם נשארים כך עד לקבלת החלטתם למשוך את הכסף. לכן, בטרם תחליטו לבצע את משיכת הכספים הנזילים, חשוב לבחון את האלטרנטיבות כדי למנוע את הקטנת החיסכון ולאבד את הטבות המס.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו