בחופשת הפסח הארוכה נסעה קבוצת צעירים מיבנה לבלות בצפון, בשעות הערב כשישבו כולם הוציא אחד הנערים פחית והציע לכולם. מבלי לחשוב פעמיים ומבלי להביט בתוויות האזהרה כולם שתו. מדובר במשקה שניתן להשיג כמעט בכל פיצוציה והוא גורם לתחושה של אופוריה. לאחרונה הפך לפופולארי מאוד בקרב בני הנוער, שמתעלמים מהסיכון שיש בו ומהעבודה שהוא עלול לפגוע במערכת העצבים והמוח.

אמיר (השם שמור במערכת) סיפר שהוא שתה את המשקה והרגיש בהתחלה 'סבבה' ו'בסטלה', עד שהחל לא להרגיש טוב.

 

 עשיתם שטויות?

"האמת לא. סתם ישבנו בחדר עם מוזיקה ונרגילות העברנו שלושה ימים בסבבה, ביום השלישי כבר הרגשתי לא טוב".

התעלפת?

"כן ומשם פינו אותי לבית החולים, הייתי מחוסר הכרה. לאמא שלי אמרו 'הבן שלך אושפז בגלל שכנראה היה שיכור'".

 

אמא של אמיר סיפרה ליבנתון כי קיבלה את שיחת הטלפון על כך שבנה התעלף ואושפז ועשתה את דרכה לבית החולים, תוך שהיא חוששת שהנורא מכל קרה.

"האמת בתוך תוכי לא האמנתי הבן שלי, ספורטאי, ילד טוב לא שותה ולא מעשן מאושפז בגלל צריכת יתר של אלכוהול" היא אומרת.

כשהגעת לבית החולים מה ראית?

"כשהגעתי ראיתי אותו שוכב במיטה במצב של שיתוק כללי שמעתי את הרופאים אבל לא הבנתי איך ילד יכול להגיע למצב כזה. בשלב זה לא ידעתי שהוא שתה את המשקה המסוכן".

אמיר כשנתנו לך את השתייה בדקת מה זה?

"האמת, כשהחבר שלי פתח את הפחית חשבתי שזה סוג של רדבול. אף אחד מאיתנו לא שאל.  שמענו שזה טרנד חדש ושזה לא מסוכן כי זה כמו תוסף תזונה, אפילו לא קראנו מה כתוב.

למרות שיש הסבר מה הסיכונים ומה ההשלכות של המשקה למי ששותה את זה, זה לא ניראה לנו משהו חריג. היום אני מבין שאם הייתי מתעמק הייתי מבין כתוב שלאחר שתיית משקה הליקוויד רמת האשלגן בגוף יורדת וזה מסוכן  וככל הנראה זה מה שקרה לי".

 

מתברר כי המשקה התמים הזה, לכאורה, מכיל חומר כימי  מאוד מסוכן המגרה את מערכת העצבים וגם מוריד את רמת המלחים בגוף, מה שיכול להשפיע על שירי הלב.

הרבה צעירים משתמשים בזה?

"השתייה הזו ממריצה, כששותים אותו הוא משרה אופוריה וערנות למשך 6 עד 8 שעות. אומרים שזה משפיע כמו אקסטה ואז במסיבות אתה לא מפסיק לרקוד ולקפוץ. אז כן, הרבה שותים אותו".

אתה סובל עדיין מתופעות לוואי?

"אני אכלתי אותה שתיתי הרבה  וזה עשה לי נזק בלתי הפיך. אני, שעסקתי בספורט, לא יכול לרוץ קילומטר אחד. אני צולע ברגל אחת מתקשה ללכת ויש לי טיקים ביד, כנראה שנפגעתי בשרירים, זה מה שאמרו הרופאים".

 

מה היית מציע לנערים היום אחרי שאתה מבין את הסיכון במשקה הזה?

"היום אני חכם יותר, אני לא נוגע בשום דבר שאני לא מכיר אבל את יודעת יש לחץ חברתי כשאתה יושב עם החבר'ה. מכאן אני יכול להגיד אל תיגעו בזה, אבל אני יודע שלא יקשיבו לי".

 

לקראת סוף הראיון עם אמיר אימו, שיושבת לצידו ולא מפסיקה לבכות, מבקשת להוסיף: "אנחנו ההורים נותנים אמון בילדים שלנו. אמיר שלי הוא ילד חכם ורגיש, אני מאמינה שלחץ חברתי זה מה שגרם לו לשתות ומאוד כואב לי לראות אותו כך, אבל כדאי שהורים ונערים יקראו את הכתבה ויזהרו. הוא רצה לרצות את החברים ואמר 'לי זה לא יקרה' וקרה. אמיר, הנער הספורטאי שלי, שילם את המחיר אל תתנו לזה לקרות גם לכם".

 

 

 

 

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו