ערב לפני פתיחת שנת הלימודים, ההתרגשות בעיצומה, הציוד כבר מוכן והילדים ערכו כבר פגישת היכרות עם הגננות וחבריהם החדשים לספסל הלימודים. גם דניאל ביטון בן ה-4.5 התרגש, השנה הוא עולה לגן 'סיפון' ביבנה, גן חובה. אלא שרגע לפני, בישרה לו אימו שלמחרת הוא ייאלץ להישאר בבית ולא יפתח את שנת הלימודים כמו כולם, וזאת בשל העובדה שדניאל אלרגי למוצרי חלב. אימו של דניאל, לירז, קיבלה בשעות הערב טלפון מפתיע מהגננת החדשה שעידכנה אותה שלמרות ההסכם ולמרות שיש חוזר מנכ"ל בנושא, השנה תתאפשר הכנסה של מוצרי חלב לגן, בניגוד לשנתיים הקודמות. "דניאל היה שנתיים בגן טרום חובה. כבר כשנכנס לגן ידענו שיש לו אלרגיה מסכנת חיים למוצרי חלב, אז הוא נכנס עם סייעת צמודה. למרות זאת כל יומיים היו מזעיקים אותי לגן, הילד עבר אינספור אישפוזים והיה פעמיים בטיפול נמרץ ובסכנת חיים. מתברר שלדניאל אסור אפילו להימצא בקרבת מוצרי חלב, מספיק שמישהו שתה נס קפה ונישק אותו, או מישהו שאכל מעדן ולא שטף ידיים ושיחק איתו כדי לגרום לו להתקף קשה ולסכן את חייו" מסבירה לירז.

תוך זמן קצר הוחלט, להוציא לגמרי את מוצרי החלב מהגן של דניאל וכך זה התנהל במשך כשנתיים. גם השנה נאמר ללירז שזה יהיה ההסדר ושהכל בסדר. "פתאום מודיעים לי ערב לפני שיש ילד בגן שבשל איזושהי בעיה חייב לאכול רק מוצרי חלב ושיש לו מכתב מהרופא. הגננת אמרה שכבר יצרו איתי קשר מהעירייה בהמשך ויעדכנו אותי. אני כמובן ניסתי לתפוס את מחלקת הגנים, אבל כבר לא הייתה תשובה. בשש וחצי בערב התקשרה אליי רוחמה המנהלת של הגנים ואישרה שזה אכן המצב".

לדברי לירז הציגו בפניה שתי אופציות, או שדניאל יהיה בגן עם מוצרי חלב והגננות והסייעת ישגיחו או שתעביר אותו לגן אחר. "השגחה לא באה בחשבון, כי אנחנו כבר יודעים שאי אפשר להשגיח ולדניאל אסור אפילו לנשום את זה. מה גם שברור שברגע שילד אחד יקבל כריך עם גבינה לבנה אז זה יפתח פתח ועוד ילדים ירצו וכבר יהיה בלתי אפשרי להשתלט על זה. גם האופציה השנייה לא הגיונית, ערב לפני אתם מודיעים לי שאני צריכה להעביר אותו גן? הוא היה ביום רביעי בפגישת היכרות, יש לו המון חברים שעלו איתו לגן הזה מטרום חובה והוא רוצה להיות איתם. למה אני צריכה להעביר את הילד לגן אחר בגלל אלרגיה, מה גם שזה בניגוד מוחלט לחוזר מנכ"ל. אמרו לי שאם יש בעיה אני מוזמנת להגיע למחלקת הגנים, אבל אני מורה וגם אני פותחת את שנת הלימודים וכשיסתיים היום (שישי) כבר לא יהיה עם מי לדבר שם. עצוב לי שככה הדברים מתנהלים ושברגע האחרון אני צריכה לבשר לדניאל שהוא לא ילך לגן. עצוב לי לראות את הילד שלי בוכה ומאוכזב, במקום שהוא יהיה שמח ונרגש מפתיחת שנת הלימודים".

מעיריית יבנה נמסר:  "בריאותם של הילדים ושלומם הינם בראש סדר העדיפויות של העירייה. מוסדות החינוך בעיר פועלים להבטחת בריאותם של תלמידים אלרגיים למוצרי מזון בהתאם להנחיות שנקבעו בחוזר מנכ"ל משרד החינוך. 

 באסיפת הורים שהתקיימה עם הגננת ערב פתיחת שנת הלימודים הסתבר כי בגן לומד ילד נוסף הנזקק לתזונת מוצרי חלב כחלק מטיפול רפואי והתפתחותי. בשלב זה הוצעו מספר התאמות בגן אשר נועדו להבטיח שילובם של הילדים במסגרת החינוכית, אולם האם סירבה לקבלם. 

 בפגישה שתתקיים מחר (שני) באגף החינוך עם אימו של הילד יוצגו פתרונות אפשריים בהתאם לנהלי משרד החינוך וזאת על-מנת להבטיח שילובו בגן ילדים בדרך הטובה והבטוחה ביותר".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו