טור קורונה: מה עושים עם כל הלחץ הזה?נגיף הקורונה כאן והוא לא יעלם בקרוב, הגענו ל-100 חולים ועוד עשרות רבות של מבודדים הנמצאים בבית בחרדה ממשית. במיוחד לאור המצב קבלו טור מרגיע מאת אביגיל אוקנין חביב, מנחת הורים, מטפלת ויועצת זוגית ומשפחתית >>>

העזנו אתמול לצאת למסעדה והפורים שראינו היה עצוב, חניות פנויות מרכבים, מסעדות ביחס לשנים עברו ריקות, לא שמח ולא מבדח. המדינה במצב לא פשוט, אין ממשלה אבל יש קורונה שמתפשטת על בסיס שעתי.

התפרצות נגיף הקורונה הכניסה לחרדה את כל העולם. הקורונה פוגעת בגופינו, אבל בעיקר בנפשנו. הפחד מהלא נודע, התקשורת העולמית שמתעסקת ללא הפוגה בנגיף והשלכותיו, הפירסום של עוד כמה נדבקו בעולם ובארץ, היכן הסתובבו, מהיכן חזרו, מי נכנס לבידוד, מי נכח לידו, מכניס לסטרס ברור והגיוני.

חרדה לרוב אינה קשורה לסיכון מציאותי, שכן בחיי היומיום שלנו אנו עושים
המון דברים מסוכנים. (נוהגים, שותים לשוכרה, מעשנים, אוכלים לא בריא ועוד). ולא מרגישים סביבנו חרדה !!! כי יש תחושה שזה בשליטתנו.

נגיף הקורונה נכנס בדיוק למצב של חרדה ממשית הנובעת מהעדר השליטה וחוסר אונים. מהעובדה שכל יום יש הנחיות חדשות ואין חיסון ואין תרופה ואין מספיק מידע בנושא. וזה יחסית חדש ולא ברור. 

לשחרר מתחים צילום: shutterstock אילוסטרציה

אז מה אפשר לעשות כדי להפחית את הלחץ והחרדה?

1. לבחור עם מי לדבר בנושא. תשוחחו עם אנשים מרגיעים. ועדיף להימנע משיח עם אנשים המצויים בחרדה כמוכם, כי זה מעלה יותר ויותר את רף החששות והמתח.

2. שיחרור הגוף מהמתח: סיבוב ברגל, ספורט (אפילו בבית), הליכה בטבע, כדי שהגוף ירפה את המתח של השרירים.

3.לעבוד עם המחשבות שמגיעות ללא הרף ולא מרפות. מה יהיה אם אדבק ? מה יהיה אם ילדיי והוריי ומשפחתי ידבקו ? מה יהיה אם רופאים ואחיות ידבקו ? מי יטפל בנו ? מה יהיה אם חיילים ידבקו מי יגן עלינו ?

מחשבה היא רק מחשבה כמו גל במים כמו ענן בשמיים, תנו לה להגיע אל תיכנסו ללחץ ממנה, היא תגיע בכל מצב תדברו איתה ותגידו לעצמכם.
שאתם בכל מקרה תתמודדו.

4. תחפשו את מקורות הכוח שלכם, תיזכרו בהתמודדויות שלכם בעבר
כשהייתם בלחץ וחוסר אונים. מה עזר לכם להרגע? איך התמודדתם? והנה הכל חלף ועבר. הרי בכל מקרה רמת השליטה שלנו במצב נמוכה, מה יועיל לנו הפחד המשתק?

ואם בכל זאת הפחד חזק מכם ואתם חשים מצוקה של ממש, תפנו לבריאות הנפש ולמשרד הבריאות. תשאלו, תבררו, תתחזקו. עד שתעבור התקופה הקשה הזו לכולנו.

5. אמונה ותקווה: אמונה זה כוח אדיר, כל אחד והאמונה שלו, העיקר להאמין שיהיה טוב. והומור וצחוק עד כמה שאפשר, לשחרר אנדרופינים במוח זה מחזק את הגוף ובטח את הנפש.

זכרו, אנחנו בחודש אדר ומרבין בו בשמחה.נשתדל להיות שמחים על אף המצב. חשיבה חיובית מחזקת את המערכת החיסונית. ועלינו לזכור שילדינו מושפעים מאיתנו, תמיד!!! ובעיתות משבר וחרדה יותר מתמיד.

שנהיה רק בריאים בגוף ובנפש אמן! 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה