צילום: ארכיון

                                                                                                                    בשבוע שעבר התקיימה בעיר רמלה פגישה של הגרעין המייסד של "תמרץ' " - הפורום הלאומי של נבחרי מועצות העיריות יוצאי אתיופיה, אשר הוקם רשמית בשנת 2015. בישיבה נטלו חלק כ-20 חברי מועצות בני הקהילה האתיופית, מערים ומיישובים שונים מכל רחבי הארץ. תרגום המילה "תמרץ' " מאמהרית לעברית הוא: הנבחרים.

בישיבת ההקמה נטל חלק חבר מועצת עיריית יבנה, שחר סימנה, המייצג ומשמש מנהיג מרכזי בקהילה ביבנה.

מלבדו השתתפו: אסף דרבה, שאול צגהון, ראובן מששה, צ'לצ'או וונמגאי, מהרטה ברוך, הבטמו איאיו, יששר מקונן, שולמית סהלו, בני אנניה, דני דסטה, ומשה שטה, המייצגים את הקהילות בנתיבות, גדרה, קריית-גת, רחובות, קריית -מלאכי, בית-שמש, אור-יהודה, רמלה, לוד, עפולה, קריית-ים, ראש העין, וחדרה.

סימנה הסביר ל'יבנה נט' כי הצורך בהקמת גוף ייצוגי רשמי לקהילה במרחב האורבני במדינה הינו כורח המציאות, במיוחד על רקע עשרות האירועים החריגים מול הקהילה, ובפרט לאור מקרי ההרג והאלימות השונים שהקהילה והציבור הישראלי נחשפו אליהם בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים - הטרי שבהם האירוע הטרגי בו נהרג סלמון טקה מירי של שוטר שהתעמת אתו.

סימנה התייחס למתווה הפעילות הציבורית של הקהילה, וציין כי אלמנט חוסר הסדר בהיררכיה ארגונית של המנהיגים ומקבלי ההחלטות, והכשל בבניית מערכי הסברה ומבצעים מאוחדים ומלכדים, ניכרים מאד ופוגעים בהישגיהם. הפעילות, לפיכך, מתבצעת בערוצים ספורדיים וספונטניים, ללא הכוונה ותכנון, הוא מסביר, ומוסיף כי בכוונת הפורום לקחת אחריות ברמה ארצית כהנהגה המקובלת על רוב העדה.

עוד הוסיף, כי כך קורה שתחת לטפח באורח שיטתי ומובנה מודל פעולה במשבר מול הרשויות והחברה הישראלית, תופסות את מקומם של אלה התלקחויות זמניות, ספונטניות, תלויות אירוע וחסרות יכולת להשפיע באופן מוסדר ומשנה מציאות, אשר עם דעיכתן הטבעית דועך המשבר היסודי והעמוק כל-כך - עד להתלקחות הבאה. בתווך, בין האירועים, למעשה לא קורה כלום למעט המשך הבעירה על 'אש קטנה' בקרב האקטיביסטים המחממים מנועים לקראת ההתלקחות הבאה.

כינוס היסוד של חברי המועצות יוצאי הקהילה האתיופית עסק ב-3 נושאים עיקריים: הסבר על מהות "תמרץ' " – הצבת מטרות, סימון יעדים, גיבוש תקנון, ועוד; שיח סביב בחירת בעלי תפקידים, קריטריון בחירות, זכאות לבחור ולהיבחר, החלטות וקביעת מועדי בחירת בעלי תפקידים; קביעת 2-3 נושאים מרכזיים לקידום מיידי באמצעות הפורום.

בישיבת הפורום הקרובה, אשר נקבעה לסוף חודש ספטמבר, יתקיימו בחירות לבעלי התפקידים של הפורום ויאותרו גופים שילוו את פעילותו. עוד הוחלט כי חברי מועצה יוצאים יוכלו להשתתף בבחירת בעלי התפקידים לפורום, אולם לא יוכלו להעמיד עצמם לבחירה.