.

אם מישהו ציפה שמיזמי התחבורה הציבורית בשבת שהחלו לפעול לפני שבועיים יקפיצו מייד את החרדים ואת חברי המועצות בעיריות השונות בהן מופעל השירות, ויגררו הפגנות, קללות, צעקות, גינויים, ומי יודע, היו אפילו מי שהתכוננו למהומות, שריפות צמיגים ומיכלי אשפה ברחוב בר-אילן בירושלים ובבני-ברק, ולחסימת כבישים בהפגנות המוניות בצומת עזריאלי ובאיילון – ובכן, הוא התבדה.

נכון להיום, המהפך הדמוקרטי-האזרחי עובר בשלום ובשקט, למעט התמרמרות קלה בחוגים הדתיים, הנראית ממש כמוצר של מי שכפאו שד, או בכדי לצאת ידי חובה. תל-אביב, גבעתיים, רמת-גן, קריית-אונו ורמת השרון פצחו במיזם ומפעילות שירותי הסעה ציבורית בערבי שבת ובשבתות, באמצעות חברות הסעה פרטיות ובתעריפים שווים לכל נפש, עבור כל מי שחפצה נפשו לא להישאר בבית בסוף השבוע.

ביבנה, נראה כי עוד חזון למועד. המהפכה החילונית האחרונה שהתרחשה בעיר הייתה עם פתיחת שני בתי-קפה במתחם 'רוגובין' – 'לנדוור' ו'גולדה' – וגם זה הושג לאחר מהומות, הפגנות ורעש רב, לפני שנים רבות.

ניתן היה להניח כי לכל הפחות יתקיים בעניין דיון במועצת העיר, וכי נבחרי הציבור שלנו, משני צידי המתרס - החילוני והדתי - ישמיעו את דעותיהם, מתוך רצון להמשיך בעיר את הסטטוס-קוו המצוין בין שני המגזרים, ועל-מנת להביא בכל זאת להחלטות שאינן מתעלמות מהלך הרוח הציבורי והאזרחי-לאומי. בכל זאת, מן הידועות הוא שיבנה היא עיר הנחלקת כמעט שווה בשווה בין האוכלוסייה החילונית לזו הדתית ושומרת המסורת.

מן הסתם, יש מי שסבור שהתעלמות מנושא כה משמעותי, אשר לבטח יתפוס תאוצה בחודשים הקרובים עד שיהפוך לאייטם מרכזי בציבור ועל שולחנות מקבלי ההחלטות - היא הדרך הנכונה לשמור על התנהלות נינוחה, מבלי להביא בחשבון צרכים של ציבורים שונים.

שאילתא שהגישה מערכת 'יבניתון' לעיריית יבנה, לא נענתה עד מועד סגירת הגיליון, על אף פניות חוזרות ונשנות. וכך ביקשנו בסך הכל לדעת: מהי עמדת ראש העיר, מועצת העיר והנהלת העירייה בעניין מיזמי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בעיר יבנה - בזיקה להתרחשויות בנושא בערים רמת-גן ותל-אביב בשבועות האחרונים?

אם כך, לפי שעה, זו תמונת המצב של מערך ההסעות הציבוריות בשבתות, וכמובן שנשמח לעדכן במידה ועיריית יבנה תמצא לנכון להתייחס לפנייתנו או לקיים אכן דיון - ציבורי או במועצת העיר – בעניין.

מסוף השבוע שעבר יכולים מיליוני תושבי מטרופולין ת"א לנסוע בתחבורה ציבורית שהשיקו ארבע רשויות, משישי בערב ועד לצאת השבת. מערך ההיסעים של תל אביב-יפו, גבעתיים, קריית אונו ורמת השרון יצא לדרך, כאשר במקביל מנסים בעיריית תל אביב לרתום לתכנית ערים נוספות בגוש דן, בהן הרצליה והוד-השרון.

השם הנבחר לפרויקט הוא 'נעים בסופ"ש'. שישה קווים שונים של מיניבוסים בני 19 מקומות עוברים בין ארבע הערים ועוצרים ביותר מ-500 תחנות במרכזי הערים והשכונות השונות, תוך התחשבות באזורים מסורתיים ושומרי שבת. המיניבוסים פועלים בימי שישי בין השעות 02:00-18:00 ובימי שבת בין 17:00-09:00.

צי הרכבים כולל גם מיניבוסים מונגשים, ונוסעים בעלי מוגבלויות המתעניינים בשירות יכולים להודיע על כך לפחות שעתיים מראש למוקד הטלפונים, על-מנת לשמור מקום.