כ-45,000 תושבים חיים כיום ביבנה ללא מוקד רפואי אחד הפתוח בערב או בשבת. את המוקד היחיד בעיר סגרו בסוף חודש נובמבר, זאת, בתיאום עם קופות החולים השונות ומסיבות שעיקרן טכניות ולוגיסטיות. כפועל יוצא מסגירת המרפאה עלה בצורה משמעותית מספר הפניות למוקד 101 של מד"א. מבדיקה שערכנו עולה כי אם בעבר הפניות התמקדו במקרי חירום אמיתיים בהם נשקפת סכנת חיים, היום ישנן פניות רבות גם על מקרים יחסית פשוטים ופעוטים כמו שלשולים, חום, סחרחורות וקשיי נשימה. "על כל שטות מזמינים אמבולנס", סיפר לנו גורם המעורה בנעשה. "אנשים לא חושבים פעמיים ומתקשרים למוקד. גם צריך לזכור שזה מעמיס על המערכת ופעמים רבות נאלצים להגיע אמבולנסים מרחובות, גדרה או אפילו רחוק יותר וכל המצב הזה יצר אבסורד גדול".

עצם סגירת המרפאה לא פורסמה בשום מקום, ותושבים רבים שמגיעים למקום, במרכז המסחרי הישן ליד בניין העירייה, נותרים מתוסכלים וללא פתרון, לאחר שלתדהמתם הם מגלים במקום שבו עמדה המרפאה, נמצאת כרגע מספרה.

"לא הגיוני שבעיר עם כל כך הרבה תושבים אין מוקד רפואי שפתוח בשבת! לאן אני אמור ללכת עם תינוק בן ארבעה חודשים? איך סגרו את ביקור רופא? זה לא אחראי ולא רציני", אמר השבוע תושב יבנה בנימין שמעוני.

בשבת האחרונה ביקש שמעוני לקחת את בנו התינוק למוקד חירום לאחר שסבל מבעיות נשימה במשך כל הלילה. חיש מהר נסע לסניף ביקור רופא השוכן בשדרות דואני 46 אך נחרד לגלות כי המקום לא קיים עוד.

"רק לפני שלושה או ארבעה חודשים הייתי שם עם אמא שלי, היא בת 86 וסובלת מלחץ דם גבוה. כמוה יש רבים בעיר, לאן הם אמורים ללכת בזמן מחלה? על גלידה בשבת עושים מהומות אבל על מוקד חירום לא? אין כאן שום הגיון", הוא אומר בייאוש.

כשגילה כי המקום סגור התקשר למוקד קופת חולים כללית שהציעה לו לגשת לבית החולים קפלן או לסניפי ביקור רופא הנמצאים בראשון לציון ואשדוד. "למה אני צריך לנסוע עד לשם? האוכלוסייה בעיר גדלה פי שתיים אז במקום שיוסיפו, ביטלו לחלוטין.

התקשרתי גם למוקד העירוני שאמרו לי שאין ביבנה מר"מ והציעו בית מרקחת תורן. מה יעזור לי בית מרקחת? אני צריך רופא קודם שייתן לי מרשם, שייתן לי טיפול".

שמעוני ניסה אף לתפוס את מוקד ביקור רופא כדי להזמין רופא לביתו אך גם כאן נתקל בבעיה: לאחר חצי שעה של המתנה השיחה נותקה.

"החזרתי את הילד הביתה ושכנה שלי שהיא אחות, אמרה לי לעשות אינהלציה. עשיתי ובבוקר יום ראשון לקחו אותו למרפאה".

"אני מאוד מאוכזב מההתנהלות של העירייה. דואגים שבעיר יהיו כיכרות ופקחים, מה עם רופא? כמו שראש העיר ידע להפעיל לחץ שתהיה משטרה או כל דבר אחר, צריך להפעיל לחץ כדי שיהיה רופא. זה דבר מאוד חשוב.

היום זה הילד שלי - מחר זה הילד שלך, חייב שיהיה רופא זמין בשבתות. אמא שלי בת 86 לקחתי אותה פעמים רבות לביקור רופא כשעלה לה לחץ דם, לאן אני אקח אותה כיום?".

למה לא לקחת אותו למיון?

"הציעו לי את זה אבל אם לא מאשפזים אותו עלי לשלם 700-800 שקל, זה הרבה כסף וזה לא בסדר".

"ביבנה ישנן הרבה משפחות קשות יום. לא לכולן יש רכב או את האפשרות לנסוע במונית בשבת, זה עולה לא מעט כסף וגם להם מגיע שירותי רפואה. לכולנו מגיע".

מביקורופא נמסר בתגובה: "ביקורופא מתמקדת בשנתיים האחרונות בהקמת מוקדי רפואה דחופה רחבי ידיים עם מגוון שירותים מתקדמים לרבות רנטגן ורפואת מומחים, המוקד ביבנה לא התאים לתפיסה המקצועית החדשה של החברה ועל כן הוחלט לסגור אותו בתיאום עם קופות החולים. החברה ניסתה לקדם אפשרות פתיחת מוקד חדש ורחב ידיים בעיר אך נכון לרגע זה אפשרות זו לא יצאה אל הפועל. אנו נשמח לקדם כל יוזמה מול עיריית יבנה וקופות החולים בנושא זה. באשר להזמנת רופא הביתה, היו עומסים מאוד גדולים על המרכזייה, תגברנו את המוקד ופתרנו את הבעיה".

מעיריית יבנה נמסר: "ראש העיר, צבי גוב-ארי, מקדם הקמת מרכז למתן שירותי רפואה דחופה באופן איכותי, מהיר ומקיף, בשיתוף עם אחד המרכזים הרפואיים המובילים בישראל. הדבר יאפשר מתן שירות בעיר, לרבות בשעות הערב ובסופי שבוע. נטישתו של מפעיל 'ביקור רופא' ללא תיאום, מהווה פגיעה ברמת השירות שתושבי יבנה זכאים לה, דבר אשר יטופל בנפרד".