מאת: אוהד צויק וג'ני פרנקל שלום

שוב עולה המחלוקת סביב פינוי האשפה בפארק התעשייה 'חירם גת', שבאזור התעשייה בעיר. לפני כחודש וחצי החליטה עיריית יבנה שהיא מפסיקה לפנות את הפסולת במקום כי האחריות על פינויה מוטלת על בעלי המפעלים והעסקים. חברת 'סלע קפיטל' שמחזיקה בבעלות על חלק גדול מהמקום ואחראית, בין היתר, גם על ניקיונו, טוענת כי על פי חוק עזר עירוני העירייה צריכה לפנות את הפסולת הבסיסית והעודפת היא אכן באחריות המחזיקים. כאן למעשה מתחילה הבעיה, שכן במתחם כ-80 עסקים, שכל אחד מהם מייצר זבל בכמות שונה. יש בעלי עסקים שטוענים שכמות הפסולת שהם מייצרים אינה עוברת את המכסה ולכן על הפסולת שלהם אחראית העירייה ואין שום סיבה שישלמו תוספת עבור הפינוי. את חוסר הסדר הזה, שקילת האשפה והתשלום היחסי שאמור כל בעל עסק לשלם, אמורה לסדר, לטענתם, חברת 'סלע קפיטל', שאינה עושה דבר.

"בין 'סלע קפיטל' לעירייה יש דם רע. לעירייה יש אחריות תברואתית ואם החברה לא דואגת לפנות, אז האחריות מוטלת על העירייה, שצריכה לפנות את כל הפסולת ולא רק את הכמות הבסיסית. היווצרות של מחלות זה רק עניין של זמן, וכשזה יקרה מי ייקח אחריות" אומר אחד מבעלי העסקים במקום.

"בלתי אפשרי לעבוד כאן, יש צחנה בלתי נסבלת וזה מהווה פגיעה של ממש בבריאות העובדים. אני יודע על כאלה שלא מגיעים לעבודה כי התנאים בלתי נסבלים. שורה תחתונה מדובר פה בזריקת אחריות ומי שנפגע אלה העובדים הפשוטים" הוא מוסיף. 

 מדובר בחמישה מוקדים בהם הצטברו הרי אשפה, שחוסמים את מעבר מכוניות ובנוסף תופסים מקומות חנייה. בעלי העסקים, שמשלמים גם את תשלומי הארנונה לעירייה וגם דמי ניהל לחברת הניהול, חשים שאף אחד מהצדדים לא עושה את המוטל עליו כדי להסדיר את העניין והם אלה שמשלמים מחיר כפול.

הסוגיה הזאת כבר הגיעה בעבר לפתחו של בית המשפט, ואף לבג"צ. "בשנת 2015 העירייה אישרה חוק עזר חדש לפינוי אשפה, במסגרתו הגדירה קריטריון של אשפה בסיסית, שמוכנסת בארנונה ואותה היא מפנה ואשפה עודפת, שמי שאמור לפנות אותה אלה המחזיקים" מסביר עו"ד רועי רמר, המייצג את חברת 'סלע קפיטל'. "חברת הניהול לא אמורה לפנות את האשפה וזה לא באחריותה ולמרות זאת, היא רצתה לסייע למחזיקים לפתור את העניין הזה והפעילה אותנו. הגשנו עתירה לבג"צ כנגד חוק העזר, על מנת לבטלו ולחייב את העירייה לפנות את כל האשפה. בחודש מאי האחרון היה דיון נוסף בעתירה והשופט הראשי קבע, שחוק העזר של יבנה תקין והיא יכולה להפעיל אותו. בעקבות פסק הדין פנתה העירייה למחזיקים ולא ל'סלע קפיטל', בדרישה שיפנו את האשפה העודפת שלהם ואף חייבה אותם לשלם רטרו-אקטיבית על פינוי שהיא עשתה והם לא עשו דבר ולא הגיעו להסכם עם העירייה. אנחנו מנסים לגבש הסדר פינוי כולל, רק כדי לפתור את העניין הזה, למרות שאין לנו חוב על פי דין לעשות את זה" מסכם עו"ד רמר.

"כולם מנסים לגבש הסדרים, אבל בשורה התחתונה זו התנהלות מבזה" אומר בעל העסק. "העירייה רצתה לקחת על עצמה את הפינוי של כל האשפה, המחזיקים היו אמורים להעביר תוספת של דמי ניהול לחברת הניהול עבור הפסולת העודפת שהם מייצרים, במידה והם מייצרים וההתחשבנות הסופית אמורה להתבצע בין העירייה לסלע. בפועל לא קורה פה כלום, אף אחד לא מואיל בטובו להיפגש ולשים סוף לעניין הזה. והתוצאה היא שהעירייה, על מנת להפעיל ככל הנראה איזשהו אמצעי לחץ, הפסיקה לפנות את האשפה לחלוטין והיא לא מפנה גם את החלק הבסיסי שבאחריותה".

דובר עיריית יבנה, אריאל הלר מסר: "בית המשפט פסק כי בעלי המפעלים והעסקים מחוייבים בפינוי הפסולת בהתאם לחוק העזר העירוני הקובע את מכסת הפסולת אשר צריכה להיות מפונה על-ידם. לפנים משורת הדין ומשיקולים תברואתיים הנוגעים לבריאות הציבור הנחה ראש העיר, צבי גוב-ארי להקדים את פינוי מכסת הפסולת שבאחריות העירייה (כ-40 טונות אשפה) ולבצע פינוי מיידי, הצפוי להסתיים בימים הקרובים. העירייה פועלת בהתאם להנחיות החוק ותוודא כי בעלי המפעלים והעסקים במתחם יפעלו כמתחייב".