איך נשמור על חיות המחמד שלנו בחורףעל עצמנו אנו יודעים לשמור בחורף - מתכסים בשמיכות פוך, מחממים את הבית ולובשים בגדים חמים | לפעמים אנחנו שוכחים להגן גם על חיות המחמד שלנו, בנות המשפחה האהובות שהולכות על ארבע | חתולים וכלבים, כמו יתר בעלי דם חם, חייבים לשמור על טמפרטורת גוף קבועה על-מנת להתקיים | בחורף, כשקר וגשום, יורדת גם טמפרטורת הגוף של בעלי החיים | אנא שמרו עליהם

 

מת על תנור, מזגן ושמיכה. טַייְנִי

מי חשוף יותר לטמפרטורה נמוכה?

גורים צעירים ובעלי חיים זקנים וחולים רגישים יותר לקור. עוד בקבוצת הסיכון לקור וגשם: כלבים הקשורים שעות רבות בחוץ, כלבים שאינם מוגנים מגשם, כלבים  קטנים בעלי שיער קצר (לכלבים קטנים שטח פני העור גדול יחסית למשקלם, לכן גם אובדן החום והחשיפה לקור מוגברים).

ממש כמו בני האדם, כשטמפרטורת גופם יורדת מתחת ל-36 מעלות נכנסים בעלי החיים למצב הנקרא היפותרמיה. הסימנים הקליניים הם: אדישות, רעידות בגוף, חוסר רצון לאכול ולשתות. הסכנות במצב של היפותרמיה: איברים פריפריאליים כמו אוזניים, זנב, כפות הרגליים - מקבלים פחות דם. ככל שההיפותרמיה נמשכת, איברים אלה עלולים לסבול מנמק ואף לנשור. בנוסף, בכל הגוף יש ירידה חדה בחילוף החומרים, ירידה בפעילות הלב, ירידה באספקת דם (וחמצן) לאיברים חיוניים - ובמקרים קיצוניים קריסת מערכות ומוות.

ד"ר גיל שביט. להכניס את חיות המחמד לבית החמים והנעים, גם להן מגיע

מזון

בחורף, צריכת האנרגיה של הכלב עולה (עלייה באנרגיה הדרושה לחימום הגוף), לכן גם צריכת המזון עולה. בנוסף, לא לשכוח לספק לבעלי החיים מים טריים גם בחורף.

מה ניתן לעשות ע"מ להגן על חיות המחמד שלנו מפני הקור?

ככל שנרבה להשאיר אותם בבית החם, כן ייטב! גם להם מגיעה סביבה חמה ומגינה. לכלבים החיים מחוץ לבית יש לדאוג למלונה אטומה למים המוגבהת מעט מעל לפני הקרקע. רצוי לרפד את מצעם עם מזרון ושמיכה (יבשים). וגם אותם רצוי להכניס מדי פעם הביתה להתחמם ולהתחזק.

כלבים שפרוותם נרטבה יש לייבש במגבת ולהכניסם הביתה, וככלל רצוי לא לספר כלבים החל מהסתיו ועד לאביב. בשווקים ובחנויות לבעלי חיים קיימים מעילים מיוחדים לכלבים - חשוב להגן בעיקר על כלבים קטנים בעלי שיער קצר.

גם חתולים אוהבים וזקוקים למצוא מקלט מהקור. חתולי רחוב מתחבאים לעיתים בתוך מנועי מכוניות אליהם הם חודרים מתחתית הרכב. כדאי לדפוק על מכסה המנוע לפני הכניסה למכונית, על-מנת להבריח חתול שכזה לפני הנעת המנוע.

הכניסו אותם הביתה- הקצו לכך מקום מיוחד, רפדו אותו, הכינו שם שמיכה ישנה חמה, יבשו את פרוות הכלבים והחתולים ותנו גם להם ליהנות מחורף חם.

ככה הכי טוב בימים גשומים וקרים


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה