למרות טרור השריפות הכלניות בדרום כבר פורחותחאמד אבו-סיאם, כבאי קק"ל שלחם בגל ההצתות בחודשי הקיץ, יצא הבוקר לסיור בשטח (ב', 24.12) במסגרת תפקידו ביער בארי והופתע לגלות את המרבדים הירוקים והפרחים האדומים שצמחו באדמה החרוכה. "למרות השריפות הרבות שהיו פה, ולמרות שחשבנו שכבר אין סיכוי השנה, משמח את הלב לראות את הכלניות האדומות פורחות".

יער בארי צילום חמאד אבו סיאם כבאי קק"ל

 אחרי חודשים רבים של לחימה ושריפות שכילו יותר ממחצית שטחי היער ביער בארי, היום הוכיחו בקק"ל שהיערות חזקים מכולנו. חאמד אבו-סיאם, כבאי קק"ל שהשתתף במאבק נגד טרור העפיפונים ובלוני התבערה בחודשי הקיץ, הסתובב היום ביער בארי בו לחם בעצמו נגד השריפות וההצתות.

אבו-סיאם נדהם לגלות כי האדמה, שהייתה שחורה עד לפני כמה שבועות, התמלאה בפריחה ירוקה, צהובה ואדומה. בסרטון שצילם אבו-סיאם בעצמו אפשר לראות את המרבדים הירוקים שכיסו את היער ובין הפריחה הרבה אפשר לראות בסרטון גם את הכלניות האדומות האופייניות לאזור זה. "אני הייתי ביער בארי, בדיוק בנקודה בה צילמתי, לפני מספר חודשים ולחמתי נגד הלהבות" סיפר חאמד אבו-סיאם, כבאי קק"ל נגב מערבי.

"אני זוכר שחשבתי על העצים והצמחים שנשרפים פה ושעלינו לעשות הכל כדי להציל אותם. משמח ומרגש אותי לחזור לכאן ולראות את הפריחה היפה, את צמחים הירוקים והחיים ובעיקר את הכלניות האדומות שכולנו אוהבים. זו ההוכחה לכוח השיקום של היער, אני מקווה שאנחנו והעצים לא נצטרך לחוות תקופות כאלה שוב". לאחר השריפות האמינו בקק"ל כי יקח זמן ליער לשקם את עצמו ואכן עצים רבים שנטעו בשנות החמישים של המאה הקודמת נהרסו כליל.

למרות זאת, פריחת הכלניות האדומה שהחלה לבצבץ ביער מוכיחה כי מאמצי הכיבוי הוכיחו עצמם כמועילים ובקק"ל מקווים כי בחודשים הקרובים יוכלו המוני המבקרים להגיע שוב לפסטיבל "דרום אדום" וליהנות ממרבדי הכלניות האדומות ביערות. הכלנית הוא צמח עונתי הגדל בחודשי החורף לאחר שהפקעת נרטבת מגשמים חזקים. שיא הפריחה מגיע לקראת סוף חודש ינואר, תחילת חודש פברואר. בתאריך זה יתקיים גם הפסטיבל השנתי – "דרום אדום" המציין את התופעה הייחודית לאזור.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה