במועצת הדבש מברכים על שיא בתפוקת הדבש השנתית, הודות לכמות גשמי החורף והיקפי פריחה קיצית רחבה מהרגיל. מנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן: "השנה יעמוד ייצור הדבש על היקף של כ-4,000 טון דבש איכותי ישראלי, המיוצר מכ-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, ובחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טון דבש, שהם כ-40% מהביקוש השנתי בארץ, בשווי כולל של כ- 90 מיליון שקלים במונחי מחיר לצרכן".

מידן מוסיף: "אשתקד עמדה תפוקת הדבש על כ-3,500 טונות והשנה צפוייה עלייה של כ-12.5% בתפוקה - תוספת של כ-500 טון דבש. מזה חמש שנים לא נרשמה עלייה בסדר גודל כזה בתפוקת הדבש, החורף שעבר מסתמן כאחד הגשומים בשנים האחרונות, הן מבחינת כמות המשקעים הכוללת והן מבחינת הפיזור הגאוגרפי של המשקעים ברחבי הארץ לאורך העונה, אשר הבטיחו את פריחות האביב והקיץ בפרדסים, במטעים, בשטחי פרחי הבר בגליל, ברמת הגולן, במרכז ובאזור הדרום".

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש

מנתוני מועצת הדבש לקראת ראש השנה עולה כי צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ-5,000 טון בשנה. ישראלי צורך בממוצע בחודש תשרי כ- 250 גרם דבש, מתוך צריכה שנתית של כ-600 גרם לנפש. במסגרת הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי, ארה"ב ודרום אמריקה, העומד בהתאם לדרישות התקניות שנקבעו בסטנדרטים בינלאומיים בייבוא פטור ממכס, מיובאים לישראל כ-1,000 טון דבש בשנה.

בשונה מהדעה הרווחת, כי מחירי הדבש בארץ יקרים בהשוואה למחירי הדבש במדינות המערב, מבהירים במועצת הדבש כי מחירי הדבש לצרכן זולים ברובם או קרובים למחירי חו"ל. המחיר הקמעונאי הממוצע לצנצנת של 1 ק"ג עומד על כ-45 שקלים כולל מע"מ (כ-38.46 שקלים ללא מע"מ).

מאחר וקשה מאוד להבחין במראה או בטעם בין דבש מזוייף לאיכותי, מפעילים מועצת הדבש ומשרד הבריאות, תכנית איכות וולונטרית קפדנית, במסגרתה כ- 70% מהדבש המיוצר בישראל נמצאים בפיקוח משלב הייצור ועד השיווק. מועצת הדבש ממליצה לרכוש דבש שעל אריזתו מוטבע סימן תו האיכות - 'דבש איכות תוצרת ישראל' או חותמת יצרן, ולתמוך בחקלאות תוצרת הארץ.

בתוך כך, ממשיכים להתמודד בארץ ובעולם עם היעלמות של שליש מכמות הדבורים, תופעה היוצרת חשש גדול לעתיד ייצור המזון בעולם ועתיד האנושות. דבורת הדבש הינה בעלת חשיבות אדירה עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להפריית 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה. כמו בכל העולם, גם בישראל מקדמת מועצת הדבש את המודעות לצורך שמירה על ענף גידול הדבורים ומעודדת נטיעות צופניות והרחבת שטחי המרעה בשיתוף קק"ל ובהקצאה שנתית של 100 אלף שתילים לנטיעה על-ידי הדבוראים.

על פי נתוני מועצת הדבש, פועלים כיום בישראל כ-510 דבוראים המטפלים במאה ועשרים אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 80,000 כוורות משמשות להאבקה.

'פסטיבל הדבש' יתקיים במכוורות ברחבי הארץ בתאריכים: 26-30.9: הדבוראים יפתחו את שערי המכוורות, שם ייפגשו משפחות וילדים עם הדבוראים בשטח, יטעמו דבש, ויכירו בדרך חווייתית וחינוכית את עבודת המכוורת המרתקת ואת חשיבות הדבורה.

לפרטים, אתר מועצת הדבש: www.honey.org.il ובפייסבוק-פסטיבל הדבש.

מועצת הדבש והדבוראים מאחלים שנה טובה ומתוקה!

***

האם עוקץ הדבורה יכול לרפא? מועצת הדבש מסבירה אודות אפיתרפיה - שיטות טיפול בעזרת מוצרי כוורת

אפיתרפיה - ארס הדבורה מכיל מרכיבים אנטי-דלקתיים חזקים הפעילים בדיכוי דלקות בכל מערכות הגוף. גוף האדם מגורה בתגובה לארס דרך מערכת העצבים. גירוי זה מועבר להיפותלמוס - האיבר המוחי המשמש כמרכז מערכת העצבים האוטונומית והמערכת האנדוקרינית (הבלוטות ההורמונליות והאיברים הפנימיים בגוף).

ארס הדבורה עשוי לסייע ולרפא מספר בעיות ותחלואות, כגון דלקות כרוניות; מחזק ומסדיר בעיות במערכת החיסון; מחלות אוטואימוניות דוגמת זאבת וטרשת נפוצה; טיפול בבעיות עצביות - אלצהיימר, פרקינסון, ALS, ועוד; טיפול בניוון שרירים; טיפול אימונותרפי לחולי סרטן; שיקום לאחר פציעות; ועוד. בנוסף, לשאר מוצרי הכוורת יש סגולות רפואיות רבות: מזון המלכות, פרופוליס ואבקת פרחים (פולן).

קרדיט צילומים:

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש - צילום מועצת הדבש

דבוראים ביישוב קלחים - צילום עמיר שחר

מכוורת פורת עין יהב - צילום דן בלילטי

דבוראי צביקה אופיר מאלון הגליל - צילום אדווה אופיר

מכוורת אופיר באלון הגליל - אדווה אופיר

צילום פתיחת כוורת - אדוה אופיר

צילום רדייה בשטח - דבורת התבור