אשתקד ראיינו כאן את האצן בן ה-17 אדוארד פלוטניקוב מיבנה, שסיפר על המטרה שהציב לעצמו: לעמוד בקריטריון לאליפות העולם בריצת100 מ'היוקרתית. כמובן שמדובר בקריטריון קשה במיוחד, אבל הנה, שנה אחרי ופלוטניקוב הצעיר עשה זאת ובגדול, ואי אפשר היה לבחור דרמה יותר גדולה ממה שהייתה. 

האצן היבנאי היה אמור לקבוע זמן של 11.15 שניות לפחות על מנת להבטיח את השתתפותו באליפות העולם עד 26 ביוני. לפלוטניקוב לא נותרו יותר מדי הזדמנויות, ובתחרות האחרונה שלו הוא נתן את כל מה שהיה לו להציע.

בתחרות הבוקר הוא רץ 11.14 שניות ומיהר לחגוג, אבל אז התבשר כי נרשמה רוח גבית מעל המותר והתוצאה מבוטלת. האצן הצעיר כמובן שהתאכזב אך לא אמר נואש. לאחר כשעתיים הוא התמודד שוב באותה ריצה, ולמרבה הפלא, המזל ובעיקר כח הרצון והיכולת, הצליח להעמיד שוב את התוצאה המצוינת 11.14 שניות ללא רוח גבית. בכך הצליח להבטיח את מקומו באליפות העולם היוקרתית לנוער שתתקיים בדונייצק שבאוקראינה בין התאריכים בעוד כעשרה ימים.

אין ספק שמדובר בהישג עצום ליבנאי הצעיר, שהראה הרבה מאוד אמביציה והאמין בכל מאודו כי הוא מסוגל לעמוד בקריטריון הקשה ואכן עשה זאת.

מה שמוזר הוא שפלוטניקוב, שהוא כמובן גם אלוף ישראל לגילאים שלו, הזניח מעט את המקצוע שהוא חזק בו, ועבד בשנה האחרונה במקצוע אחר, קפיצת מוט, כאשר מי שמאמן אותו הוא לא אחר מאשר אלכס אברבוך, סגן אלוף העולם לשעבר ואחד מגדולי האתלטים בישראל בכל הזמנים. פלוטניקוב (משמאל). לא מוותר

גם במקצוע הזה פלוטניקוב הראה ניצוצות של יכולת טובה, ולקח באליפות הארץ את המקום השני עם קפיצה של ארבעה מטרים. כאמור, בימים הקרובים ייצא פלוטניקוב לאוקראינה לייצג את ישראל (ואת יבנה) באליפות העולם במקצה החשוב והאהוד ביותר.

בשנים האחרונות מנבאים לבחור היבנאי עתיד גדול בענף, ואליפות העולם תהיה אינדיקציה טובה מאוד לרמתו.

על ההישג אמר לנו השבוע אדוארד פלוטניקוב: "בהתחלה מאוד התאכזבתי כשהתוצאה הייתה מעל הרוח הגבית, אבל בפעם השנייה שרצתי, כשראיתי שהכל בסדר מאוד, התלהבתי וכמובן שאני מאושר".

מופתע מקביעת הקריטריון לאליפות העולם?

"ובכן, לא. הביטחון העצמי שלי לגביו היה מאוד גבוה. התוצאות שקבעתי בתחרויות קודמות הראו עלייה הדרגתית בספרינט, בכל תחרות שיפרתי תוצאה ולכן באתי לתחרות הזאת הכי אמביציוזי ומוכן שאפשר".

עם אילו מטרות אתה נוסע לאליפות העולם?

"אני נוסע על מנת לשבור את שיאי האישי, ובנוסף לעלות לחצי הגמר".