אין "מסיחים" בשעת הנהיגהנהיגה בטוחה היא כזו אשר ממקסמת את יכולותיו של הנהג, ומעניקה לו את התנאים האופטימליים כדי להגיע אל יעדו בשלום. כדי להבטיח נהיגה בטוחה, יש לשים לב לכל הסחת דעת פוטנציאלית, ולכל בעיה שעלולה לצוץ בשעת הנהיגה. אחת הסחות הדעת המסוכנות ביותר היא רעשי רקע. במאמר זה נסביר מדוע רעשי רקע יכולים לפגוע באיכות הנהיגה ומהם הרעשים העיקריים.

unsplah

מדוע רעשי רקע יכולים לפגוע באיכות הנהיגה?

גם אם רכשתם את כלל אמצעי המיגון החדשניים ביותר, מערכות התרעת מרחק או אמצעי נעילה מתקדמים, וגם אם רכשתם ביטוח מקיף לרכב - רעשי רקע יכולים לשים אתכם בסכנה אמיתית. המוח האנושי בנוי להתמקדות בגירויים מסוימים, תוך הזנחת אחרים. העיניים שלנו למשל, קולטות כמות אדירה של גירויים מהסביבה, והמוח ממקד אותן כך שישימו לב אל נקודה ספציפית, בין אם מדובר על הכביש, או על צלחת האוכל שלכם. רעשי רקע הם גירוי אשר קשה מאוד לבטל. הם נמשכים לאורך כל הנסיעה, וכמעט בטוח שיהיו רגעים בהם הנהג יתמקד בהם במקום בכביש. התמקדות זו, גם אם התרחשה לשניות ספורות, היא זמן בו תשומת הלב של הנהג אינה ממוקדת בנעשה מולו. נהיגה היא לרוב עיסוק מונוטוני, והמוח האנושי החש בשעמום של הנהג, יכול בקלות לעבור להתמקד בשיחה מעניינת יותר, או ברעשי רקע אחרים.

 

שיחות ומריבות של הילדים במושב האחורי

אחד מרעשי הרקע המסוכנים ביותר הוא מריבות של הילדים במושב האחורי. ההורה הנוהג חייב להסביר שוב ושוב לילדיו, שבזמן הנסיעה אסור להם להגיע לידי ריב, מאחר והסחת דעתו יכולה להוביל לסכנה של ממש. שיחות הילדים במושב האחורי, בעיקר כאשר הן הופכות למריבה, הן מוקד משיכה אדיר לתשומת הלב של הנהג. מריבה בין הילדים, שההורה הנוהג חש שבאחריותו לפשר ביניהם, יכולה להסיח את דעתו מהכביש לזמן ממושך במיוחד. כמעט בלתי אפשרי שלא להתמקד בקולות מריבה, מאחר ומדובר בגירוי שמיעתי רב עוצמה, אשר מושך בקלות גם את תשומת הלב של נהג ותיק ומנוסה.

 

השמעת מוזיקה בעוצמה רבה

נהגים רבים נוטים להשמיע מוזיקה בעוצמה רבה כאשר הם נוהגים לבד ברכבם. מדובר בהרגל אשר נועד להפוך את חוויית הנהיגה למהנה יותר, ולמנוע את השעמום הכרוך בנסיעות ארוכות לבד. חשוב להבין, שלמרות שהמוזיקה עצמה יכולה להיות חלק מנהיגה בטוחה, עוצמות ווליום גבוהות עלולות בהחלט לפגוע בבטיחות הנסיעה כולה. השמעת מוזיקה מחרישת אוזניים הופכת את הנהג לחירש לחלוטין למתרחש סביב מכוניתו. הוא לא מודע יותר לצופרי הרכבים האחרים או לצעקות של עוברים ושבים, ולמעשה מנתק את אחד מחושיו המרכזיים מהסביבה החיצונית. השמעת המוזיקה בעוצמה רבה מדי, גם מסיחה את דעתו של הנהג עצמו מהכביש, מאחר וכל תשומת הלב שלו ממוקדת בשיר. השילוב של שני האפקטים הללו, הניתוק מהקולות החיצוניים וחוסר תשומת הלב, יכול להיות קטלני.

 

 

רעשים חיצוניים

נוסף על רעשים אשר מקורם מתוך המכונית עצמה, ישנם רעשים רבים אשר מקורם הוא חיצוני. בין אם מדובר על צפירות חסרות תועלת של נהגים אחרים העומדים בפקק תנועה ארוך, רעשי בנייה, או פשוט איטום לא שלם של כלי הרכב המאפשר חדירה של רעשים מסוגים שונים - רעש חיצוני יפגע ביכולת להתמקד בזמן הנסיעה. תשומת לב מסוימת לרעשים חיצוניים היא הכרחית, ומהווה חלק חשוב מהתקשורת עם נהגים אחרים, ומיכולת הזיהוי של סכנות בזמן הנהיגה. עם זאת, כאשר כמות הרעש גדולה במיוחד, לא ניתן יותר לזהות מהם הקולות הרלוונטיים, ויכולת הנהג לשפוט את המצב נפגמת.

 


 
$(function(){setImageBanner('3a747e95-42e5-4aba-aeec-6107bceec3ad','/dyncontent/2017/12/12/20467d86-4612-49fd-a8e8-466494a1b637.gif',3015,'',525,78,false,33501);})
$(function(){setImageBanner('384abdcb-87d3-43ce-aba4-005870b8a0b9','/dyncontent/2017/12/12/e9de5294-91aa-4b94-9177-d3c263a77bf6.gif',3011,'',525,78,false,33502);})
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה