כשביקר כאן לפני חמש שנים, לאקי פיטרסון המחיש לקהל חובבי הבלוז המקומיים, למה הוא נחשב לאחד מאמני הבלוז המובילים: מולטי אינסטרומנטליסט השולט ב'דוברו', פסנתר, אורגן ותופים, נגן גיטרה בחסד וזמר נשמה בעל קול חם ועמוק, לאקי פיטרסון הוא אחד שהרוויח את התואר "אגדה חיה" בזכות קריירה מוזיקלית מיוחדת במינה.

צילום: יח"צ

 

כשהיה בן 5 בסך הכל, לקח אותו תחת חסותו לא אחר מאשר ווילי דיקסון האגדי, אחד מהאבות המייסדים, אחרי שראה אותו מופיע כמו גדול במועדון הלילה של אביו, ג'יימס פיטרסון, בלוזיסט נחשב אף הוא. לאקי הקטן נחשף שם לבלוז של דיקסון וג'ימי ריד שהיו בני בית במועדון בבאפאלו, ניו-יורק.

מאז, לאקי פיטרסון (כיום בן 51) הופיע עם אייקונים כמו אטה ג'יימס, בובי 'בלו' בלנד, מילטון הקטן, מייוויס סטייפלס, לארי מקריי, אוטיס רש - ואחרים. במשך השנים הוציא פיטרסון למעלה מ-20 אלבומים מגוונים. הסגנון שלו נע בין בלוז מסורתי, סול, ,Rn'B רוקנ'רול ובלוז חשמלי עכשווי - והכל Fאנקי ומלא גרוב בסגנון הממוקם בין בי.בי. קינג לאלברט קולינס.

שמו הוא Judge Kenneth Peterson אבל את הכינוי 'לאקי' נתנו לי הוריו, לאחר שאמו התעקשה ללדת אותו למרות הריון מאוד קשה ומסובך. הרבה אנשים אמרו לה - תיפטרי מהתינוק, למה לך לסבול. אבל היא ואביו התעקשו ובזכות זה הם הרוויחו בן, אנחנו הרווחנו אמן בלוז פנטסטי - שהכינוי 'לאקי' דבק בו.

אביו של לאקי היה מוזיקאי ופרפקציוניסט שחינך אותו לפי העיקרון שאם אתה עושה משהו ונהנה ממנו, תעשה את זה הכי טוב שאתה יכול. בתור ילד, לאקי פיטרסון נחשף להרבה אמני בלוז גדולים שהשפיעו עליו במיוחד: באדי גאיי, בי. בי. קינג, מילטון הקטן, בובי בלנד, והאורגניסטים ג'ימי סמית' ולוני סמית. וכמובן אביו, אתו הקליט את האלבום You can’t fix this

כשראיינתי אותו לפני ביקורו הקודם, שאלתי אותו עם מי נהנה הכי הרבה לעבוד. התכוונתי לחוויה מוזיקלית כלשהי, אבל לאקי הביא אנקדוטה בסגנון אחר, הוא פורץ בצחוק וסיפר: "נהניתי לעבוד עם כולם, אבל תמיד אזכור את ג'וניור וולס. הבנאדם היה Practical joker. תמיד אהב למתוח אנשים. פעם ישבנו באולפן והוא אכל בוטנים מתוך קופסה. ביקשתי ממנו כמה בוטנים וכשפתחתי את הקופסא, קפץ עלי נחש פלסטיק עם קפיץ ישר לפנים. כזה הוא היה, ג'וניור". וכזה הוא לאקי: מלא הומור ונשמה.

 

כמו בפעם הקודמת, גם בביקור הזה תלווה את לאקי פיטרסון להקת ה- Blues Rebel המקומית (אנדי ווטס - גיטרה, דב האמר - מפוחית ושירה, אבי ברק - תופים, עמוס שפרינגר - בס) שכבר ליוותה כאן אמנים בינלאומיים נוספים כמו ג'ו לואיס ווקר, ברנרד אליסון ופתחה את הופעתו של ג'וני ווינטר המנוח - ומאחוריה גם שני אלבומי בלוז מצוינים, שאת האחרון, Voodoo Land הפיק ג'ו לואיס ווקר.

לפני כשנה הוציא לאקי פיטרסון את האלבום Long nights ואין ספק שכל אחת מהופעותיו כאן תהיה לילה ארוך של בלוז משובח.

זאפה תל אביב: 23.3.2017; זאפה הרצליה: 24.3.2017; זאפה ירושלים: 25.3.2017