הכל התחיל בעקבות שיעור שפה רגיל בבית הספר עם מחנכת הכיתה ורכזת המדעים, ספירית רוטמן, בו התבקשו תלמידי הכיתה להתנסות בכתיבת מכתב רשמי.

עיריית יבנה

 

setImageBanner('6045b650-54ee-4ec3-ac0c-2be10a8d058f','/dyncontent/2017/12/12/20467d86-4612-49fd-a8e8-466494a1b637.gif',3015);

נושא המכתב היה פנייה לראש העיר בדבר שמירת הסביבה הטבעית ביבנה לצד תהליכי הפיתוח המואצים המחוללים בעיר. משימת הכתיבה שהחלה בתרגול לימודי התגלגלה מהר מאוד לעשייה אקטיבית של תלמידות מהכיתה שהחליטו לעשות מעשה ולקחת את הנושא "צעד אחד קדימה".

 

נויה, אחת התלמידות, שיתפה בכיתה את חבריה בחוויה האישית שלה מהביקור האחרון שלה בדיונה עם משפחתה. היא סיפרה כי חשוב לשמר את הדיונה ונקיונה על מנת להגן על הנוף, בעלי חיים והצמחייה המקומית.

 

חוויה זו גרמה לתלמידי הכתה לעשות מעשה ולהפוך את תרגיל הכתיבה למכתב אמיתי שישלח לראש עיריית יבנה בשם תלמידי הכיתה. חשוב היה לתלמידים לשקף ולשתף את ראש העיר, בדבר מצבה הסביבתי של הדיונה. התלמידים התחברו והזדהו מאוד עם תחושותיה של נויה והרגישו צורך עז לצאת לפעולה אקטיביסטית: מבצע ניקיון בדיונה!

 

אביה של נויה שגדל ביבנה וזוכר את הדיונות מילדותו נרתם למשימה והדריך את התלמידות במסלול הליכה, באיסוף הפסולת ובמשחקי חברה בדיונה. 

 

החוויות הרבות שצברו במהלך הטיול שיכול היה להיראות כעוד טיול חברים רגיל, נתפס בעיניהן כשליחות חברתית וסביבתית וכך שהתלוו לטיול ערכים רבים שלמדו התלמידות.

עיריית יבנה

 

"הלמידה יכולה וצריכה לצאת מגבולות הכיתה", אמרה המורה ספירית, "הלמידה חייבת להיות רלוונטית וקשורה לחיי היומיום של התלמידים, כפי שנאמר בוועדות קיימות בינלאומיות: חשוב עולמי - פעל מקומי".

 

התלמידות שהביאו עמן שקיות זבל גדולות אספו את הפסולת ולאחר מכן נהנו לרוץ ולהתגלגל במורד הדיונה - הפעם בסביבה נקייה!

אורי, אבא של נויה, סיכם את הטיול בהודעה שנשלחה לכל המשתתפות: "מקווה שנהניתם, המשיכו לדאוג לסביבה ולשמור על הניקיון, והכי חשוב שאתן צריכות לזכור שאתן קבוצה וחשוב לשמור על חברות טובה". 

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו